Cloud computing

Cloud computing

Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się do cloud computing. Jak podają najnowsze badania, do 2014 r. większość europejskich firm wdroży ten system, decydując się na użycie go jako głównej platformy informacyjnej. Choć rozwiązanie to nadal budzi spore kontrowersje, to specjaliści są zgodni przetwarzanie w chmurze to przyszłość.

Cloud computing, czyli inaczej chmura obliczeniowa, to specjalny model przetwarzania, który opiera się na użytkowaniu usług dostarczanych przez organizacje zewnętrzne. Bardziej wtajemniczeni wiedzą, że od lat jest on stosowany i wielu z nas korzysta z niego na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Poczta internetowa, portale, na których użytkownicy dzielą się zdjęciami i filmami, czy elektroniczna bankowość to tylko niektóre obszary działania chmury. Publiczne i prywatne chmury mają wielki potencjał, który mogą wykorzystać zwykłe przedsiębiorstwa. Jak wynika z raportu firmy Cold, do 2014 r. usługę tę wprowadzi aż 60 proc. zachodnich firm.

Siłą chmury jest jej funkcjonalność. Prywatna może być dla firmy nie tylko magazynem danych, do którego można mieć dostęp z dowolnego miejsca, ale również centrum obliczeniowym, które z łatwością można dopasować do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Co więcej, do inwestycji w infrastrukturę serwerową przekonuje możliwość pełnej kontroli nad stworzoną bazą danych. Ponadto cloud computing kusi eliminacją konieczności zakupu licencji bądź instalowania oprogramowania i administracji nim. Klient płaci jedynie za możliwość korzystania z wybranej usługi.

Wprowadzenie tego rozwiązania niesie ze sobą sporo wyzwań, do których należy zaliczyć konieczność dostosowania bieżącej infrastruktury do potrzeb chmury, wdrożenie nowych systemów bezpieczeństwa, a także uwarunkowań prawnych związanych z przechowywaniem danych osobowych. Duże znaczenie ma też problem ograniczonego zaufania do dostawców tego typu usług. Cloud computing jest coraz popularniejszy również w Polsce, choć nadal przeważają sceptycy. Główne wnioski płynące z raportu dość dobrze oddają polskie realia i stanowisko rodzimych menedżerów IT. Technologia cloud computing nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona wśród polskich firm, jednak ta sytuacja dynamicznie się zmienia. Głównymi wyzwaniami stojącymi na drodze do implementacji technologii cloud w przedsiębiorstwach są koszty wdrożenia oraz brak zaufania do przechowywania danych w wirtualnym środowisku, wynikający z obawy o ich bezpieczeństwo – mówi Marcin Bogusz, pełnomocnik zarządu ds. zaawansowanych technologii w firmie Action.

Specjaliści przewidują, że w ciągu kolejnych trzech lat w Polsce zwiększy się zainteresowanie tą usługą, która z nowinki przerodzi się w powszechnie wykorzystywane rozwiązanie. Potrzeba czasu, by przedsiębiorcy przekonali się, jak dużym ułatwieniem jest chmura i jak wiele korzyści płynie z jej wdrożenia. – Chmura jest przyszłością i nie da się od niej uciec. Potrzeba jednak czasu, aby stała się standardem – podsumowuje Marcin Bogusz.

Źródło: Action


Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *