Czym właściwie jest inteligentny dom?

Czym właściwie jest inteligentny dom?

Od redakcji: materiał przygotowany i udostępniony przez Fibaro.

Aby zrozumieć istotę inteligentnych systemów należy zapoznać się ze strukturą ich funkcjonowania. Inteligencja człowieka uwarunkowana jest od wspólnego działania trzech elementów: mózgu, zmysłów oraz jednostek wykonawczych. Mózg pełni funkcje zarządcze, czyli przetwarza zapamiętuje oraz decyduje. Zmysły podpowiadają nam jak odczuwamy, jaką potrzebę mamy, natomiast element wykonawczy (ręka, noga) realizuje nasze potrzeby. Elementy komunikują się między sobą poprzez sieć neuronów. Podobnie funkcjonują inteligentne instalacje. Opierają się na trzech elementach:  jednostce zarządczej – centralce (mózg systemu),czujnikach (temperatury, wilgotności, co2, oświetlenia, zalania itd.) – zmysły; modułach wykonawczych: włącznik on/off, ściemniacz, kontroler rolet.  Po za podstawowymi elementami potrzebna jest, tak samo jak u człowieka, sieć komunikacji. W przypadku standardowych systemów automatyki sieć tworzona jest poprzez wielokilometrowe autostrady kabli miedzianych, które wnikają w ściany domostwa. Istnieją również bardziej zaawansowane instalacje bezprzewodowe oparte na przykład na technologii z-wave. Jest to obecnie najbezpieczniejszy i najsprawniejszy protokół komunikacji umożliwiający bezprzewodowy przesył poleceń. Dzięki temu rozwiązaniu “myślenia” możemy nauczyć zarówno stary dom jak i nowobudowany, gdyż bezprzewodowość nie wymaga kładzenia żadnych kabli, czyli ingerencji w infrastrukturę obiektu.

Tak uformowany system ma inteligencję 2 latka przy czym czas nauki skrócony jest z 2 lat do zaledwie kilkudziesięciu minut. System przyjmuje bowiem polecenia i rozwiązania zapamiętując je raz na zawsze. Nie wymaga powtarzania czy utrwalania.

Co można kontrolować za jego pomocą?

Tak naprawdę inteligencja domu zależy od inteligencji użytkownika, gdyż możliwości są nieograniczone. Niektóre z zastosowań to np. strefowe zarządzenie ogrzewaniem w zależności od obecności mieszkańców i pory dnia. Fibaro umożliwia również wyłączanie ogrzewania, rekuperatora, klimatyzatora po otwarciu okna lub drzwi balkonowych, co pozwala na oszczędności w energii cieplnej. Dodatkowo system pozwala na włączanie i wyłączanie oświetlenia na podstawie czujników ruchu, czujników obecności, czujników zmierzchowych itp. Fibaro symuluje również obecność gdy domownicy są na urlopie (np. rolety i światło). Ciekawym rozwiązaniem jest również kojarzenie oświetlenia, rolet, telewizora w sceny świetlne sterowane jednym gestem. Wyobraź sobie sytuację, gdy siadasz wieczorem przed TV a Fibaro poprzez jedno kliknięcie ustawia odpowiednie oświetlenie, temperaturę, zamyka rolety i włącza projektor lub TV. System dba również o Twoje bezpieczeństwo. W przypadku pożaru, zalania czy włamania uruchamia miganie świateł aby zwrócić uwagę na Twój DOM. Dodatkowo zamyka zawory mediów i otwiera bramy i rolety w przypadku alarmu pożarowego. Można również ustawić mrugnięcie oświetleniem w wybranych pomieszczeniach gdy ktoś wchodzi do domu lub gdy ktoś nacisnął przycisk na furtce domofonu, albo gdy chcemy dać do zrozumienia dzieciom, że są zbyt głośne. Fibaro pozwala również na odcięcie prądu od komputerów dzieci o określonej godzinie aby nie przesiadywały przez ekranem zbyt długo.

Można również zintegrować inteligentny DOM ze swoim samochodem, w taki sposób aby kilkukrotne mrugnięcie długimi światłami uruchamiało nam konkretną scenę np. otwarcie bramy wjazdowej, garażowej, włączenie światła w garażu i dalej oświetlanie drogi, skręcenie ogrzewania w garażu aby ciepło nie uciekało.
Ile kosztuje instalacja takiego systemu?

Cena systemu jest wynikową ilości punktów elektrycznych w domu i intensywnością zautomatyzowania. Waha się średnio od 2500pln netto za kawalerkę do 5000,00pln netto za mieszkanie dwupokojowe. Standardowej wielkości DOM – 120m2- można wyposażyć w bardzo dużą funkcjonalność już za mniej więcej 10 000pln netto, czasem nawet mniej. Wszystko zależy od stopnia inteligencji obiektu jaki chcemy uzyskać .

Niemniej porównując te koszta z ofertą standardowych rozwiązań inteligentnych są to ceny nawet o 80% niższe.

Co istotne sam koszt instalacji systemu jest znikomy z uwagi na niską pracochłonność przy montażu, który sprowadza się w przypadku podłączania pojedynczego modułu do 3 minutowej operacji podłączenia dwóch kabelków między naszym urządzeniem a istniejącą instalacją elektryczną i trzykrotnego naciśnięcia modułu, który automatycznie wykryje się w centralce.
Kto mieszka w inteligentnych domach?

Do tej pory inteligentne budynki były bardzo drogim rozwiązaniem i pozwalali sobie na nie nieliczni którzy byli na etapie budowy domu.

Nasze rozwiązanie jest propozycją na każdą kieszeń.

Na pewno z uwagi na fakt zastosowania nowoczesnych technologii obecnie naszym systemem są zainteresowani bardziej młodzi ludzie niż osoby starsze. Choć i do tej grupy docieramy wprowadzając inteligencje pod kątem maksymalizacji bezpieczeństwa i wygody w domach pogodnej jesieni.

Czyli takie systemy mogą okazać się standardem w niedalekiej przyszłości ?

Bardzo na to liczmy J i myślę, ze nasza oferta cenowa to umożliwi. Wydaje mi się ze to jest naturalna ewolucja. Po automatyce domowej, takiej jak elektryczne rolety czy sterowane bramy wjazdowe, przychodzi inteligencja budynkowa umożliwiająca sterowanie wszystkim sprzętami elektronicznymi w domu. Kolejnym krokiem jest logika budynku, pozwalająca aby DOM podejmował decyzję ale o tym już za kilka tygodni…
Do czego może się przydać system w kawalerce?

W kawalerce można sterować standardowo: ogrzewaniem,  oświetleniem, sprzętem AGD, RTV, można podłączyć przekazywanie sygnału z videofonu na komórkę, można zainstalować elektroniczne zamki do drzwi umożliwiające zdalne otwieranie mieszkania gościom czy też osobom pilnującym naszego dobytku lub nawet doręczycielom. Z uwagi na zdalny dostęp można oczywiście kontrolować co się dzieje w domu za pośrednictwem telefonu komórkowego po zainstalowaniu kamer bezprzewodowych. Jeśli właściciel mieszkania nie ma rolet można zamontować moduły i sterować zasłonami. Jeśli wracamy późno z pracy lub imprezy możemy zdalnie nakarmić swojego pupila jeśli wyposażymy się w elektryczny karmnik, do którego podłączymy moduł on off. Aby zabezpieczyć się przed zalaniem proponuję zaopatrzyć się w czujkę zalania, a bezpieczeństwo w przypadku pożaru zapewni czujka dymu podłączona do naszego systemu.

Tak de facto jak już wspominałam zastosowań jest nieskończenie wiele. Wszystko zależy od użytkownika i jego potrzeb. Nasze moduły kontrolują wszystkie urządzenia eklektyczne i elektroniczne w obiekcie więc zasadniczo ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.
Jak wygląda instalacja systemu i jego obsługa?

Instalacja jak już wcześniej wspomniałam jest  bardzo łatwa: sprowadza się do 3 minutowej operacji podłączenia dwóch kabelków między modułem a istniejącą instalacją elektryczną i trzykrotnego naciśnięcia modułu, który automatycznie wykryje się w centralce. W zależności jak rozbudowaną  sieć chcemy mieć – tyle modułów montujemy.  Moduły montujemy do puszki podtynkowej. Dodatkowo można zainstalować bezprzewodowe czujki.

Konfiguracja w HOME center odbywa się na bieżąco po naciśnięciu modułu, który wykrywa się automatycznie. My musimy jedynie nazwać poszczególne pomieszczenia. Aplikację do sterowania możemy ściągnąć z itunes lub sterować bezpośrednio z WWW.
Ile trzeba zapłacić, żeby móc mieszkać w inteligentnym domu?

Poszczególny moduł kosztuje 249 pln netto. Czujnik są w bardzo zbliżonych cenach bo ok. 279pln netto. Najdroższym elementem jest centralka która kosztuje ok. 1990pln. W zależności od tego ile punktów elektrycznych chcemy podłączyć i jakie funkcjonalności chcemy uzyskać kupujemy odpowiednią ilość podzespołów systemu.

Od redakcji: materiał przygotowany i udostępniony przez Fibaro.

 

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *