SNG – System Nowej Generacji

SNG – System Nowej Generacji

Przy budowie domu i urządzaniu mieszkań Polacy przywiązują coraz większą wagę do komfortu, bezpieczeństwa i zastosowania ekologicznych rozwiązań. Istotnym elementem w dalszym ciągu pozostają koszty. Nie jest łatwo sprostać takim wymaganiom. Polski rynek systemów inteligentnych domów był do niedawna dostępny tylko dla najbogatszych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom firma Synergia Tech Sp. z o.o. opracowała SNG – System Nowej Generacji, który łączy w sobie zalety dotychczas dostępnych  rozwiązań, niwelując wady.

System SNG łączy wszystko, co do tej pory najlepiej sprawdziło się w praktycznym zastosowaniu. Innowacyjność systemu polega między innymi na wykorzystaniu standardowego okablowania. SNG jako jedyny system na  atrakcyjnym poziomie cenowym umożliwia integrację różnych systemów w jeden spójny system inteligentnego domu. Pozwala na wykorzystanie przycisków znanych na rynku producentów, takich jak np. Merten, Gira, Jung, ABB itd.  Dzięki temu rozwiązaniu okazuje się, że można mieć inteligentny dom w cenie zbliżonej do tradycyjnej instalacji elektrycznej, przy zachowaniu wszystkich funkcjonalności stanowiących o bezpieczeństwie domu i komforcie jego użytkowania.

SNG używa przewodów elektrycznych wykorzystywanych w konwencjonalnych instalacjach elektrycznych. Dzięki temu koszt przystosowania domu pod inteligentną instalację jest niewielki (kilkaset złotych).

Wystarczy do konwencjonalnego okablowania dołożyć kabel magistralny i podtynkowe puszki kieszeniowe (patrz zdjęcie obok). Położenie kabla magistralnego to preinstalacja, którą należy wykonać na etapie budowy domu czy apartamentu. Pozwoli to na późniejsze etapowanie prac. Dzięki temu można zdecydować się na inteligentny dom po kilku latach mieszkania w nim, bez potrzeby kucia ścian, stopniowo wprowadzać automatyzację budynku. Można zacząć np. od salonu, a potem włączać do systemu kolejne pomieszczenia.

Posiadając system w wersji podstawowej, można go stale modyfikować, dodając kolejne funkcje (np. sceny świetlne, sterowanie roletami, „wyłącz wszystko”). Może się też okazać, że w trakcie mieszkania zmieniają się potrzeby domowników. Można zmieć miejsca załączania konkretnych funkcji bez potrzeby kucia w ścianach. A także przeprogramować miejsca, skąd włącza się określone oświetlenie, tak aby było to najbardziej komfortowe – np. włączanie światła w korytarzu z garażu lub rozwijanie rolet w pokoju dziecięcym z sypialni rodziców.

SNG współpracuje z najbardziej popularnymi rozwiązaniami odstępnymi na rynku. Można zastosować konwencjonalne przyciski dowolnego producenta.

Jest też możliwość zastosowania przycisków systemu EIB/KNX.

Aplikacja do sterowania systemem SNG – Touch:me – jest dostępna na dwóch nośnikach: panelu dotykowym Touch:me 5,7” oraz na iPadzie.

Panel dotykowy Touch:me 5,7” poza inteligentnym sterowaniem domem, posiada także dodatkowe funkcje: radio internetowe, odtwarzacz muzyki, kalendarz, notatki głosowe oraz prognozę pogody. Panel jest umieszczony w estetycznych ramkach, które można dopasować do każdego wnętrza.

Z kolei aplikacja zainstalowana na iPadzie niesie ze sobą wszelkie zalety korzystania z urządzenia mobilnego. Można w kuchni sprawdzić przepis, przeczytać dzieciom bajkę w ich pokoju, czy sprawdzić pocztę w salonie. Dodatkowo zawsze będąc poza domem można zdalnie sprawdzić status systemów. Można też ustawić najbardziej nam odpowiadającą tapetę w aplikacji.

SNG można też rozwijać o nowe funkcjonalności, które powstają na życzenie klientów. Wersja bazowa może być rozbudowywana o dodatkowe funkcje (np. sceny świetlne). SNG ma ogromne możliwości dopasowania się do potrzeb mieszkańców inteligentnego domu.

Po zainstalowaniu pełnej wersji systemu SNG (w całym budynku) notuje się znaczące oszczędności w zużyciu energii elektrycznej i grzewczej. Szacuje się, że zużycie energii spada o ok. 30%.

SNG – System Nowej Generacji jest rekomendowany dla domów jednorodzinnych, apartamentów, a także budynków użyteczności publicznej, hoteli, restauracji oraz biurowców.

Możliwości systemu SNG

 • sterowanie oświetleniem w domu i na zewnątrz uwzględniające energooszczędność (sceny świetlne, włączanie sekwencyjne, obwody ściemniane, funkcja „wyłącz wszystko”, czasowe programatory, gniazda sterowalne, czujniki obecności);
 • możliwość integracji z systemem oświetleniowym DALI;
 • sterowanie do bram wjazdowych i garażowych;
 • sterowanie ogrzewaniem, wentylacją (sterowniki, czujniki, pompy ciepła, rekuperatory, systemy sterowania różnymi typami ogrzewania, kolektory słoneczne);
 • sterowanie żaluzjami, roletami, zasłonami, oknami, również dachowymi (np. podczas zmieniających się warunków atmosferycznych);
 • integracja z systemem alarmowym firmy Satel;
 • zdalne sterowanie przez internet funkcjami w domu.

Przykładowe koszty instalacji systemu SNG:

 • Salon:  ok. 1.600 zł – 2.000 zł
 • Kuchnia: ok. 1.000 – 1.300 zł
 • Apartament (całość) 80 m2: ok. 8.900 zł
 • Dom (całość) 200 m2: ok. 15.000 zł

Podane kwoty to ceny netto.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *