xComfort – bezprzewodowe sterowanie

xComfort – bezprzewodowe sterowanie

Pomimo początkowego większego kosztu urządzeń niż w przypadku tradycyjnej instalacji elektrycznej, inwestycja ta zwraca się w czasie kilku pierwszych lat, a w następnych zmniejsza koszty utrzymania.

xComfort.

Systemem, który wpisuje się w te trendy jest xComfort – bezprzewodowy system sterowa­nia oświetleniem, roletami, ogrzewaniem i innymi urządzeniami elektrycznymi. Idealnie nadaje się do mieszkań z już istniejącą, tradycyjną instalacją elektryczną, jak również dla nowo budowa­nych domów. Komunikacja urządzeń sterujących odbywa się drogą radiową, co eliminuje potrzebę montowania specjalnego przewodu, w przeciwieństwie do innych inteligentnych instalacji typu EIB. Prosty montaż i sposób programowania pozwala na łatwą rozbudowę systemu, bez konieczności kucia ścian. Przyciski bezprzewodowe są zupełnie płaskie od spodu i nie wymagają doprowadzenia przewodów zasilających, dzięki temu mogą być mocowane na dowolnych powierzchniach, np. szkło, drewno. Elementy systemu charakteryzują się eleganckim i nowoczesnym wyglądem, a szeroka paleta barw jest gwarancją dopasowania do każdego wystroju wnętrza.

xComfort w sterowaniu ogrzewaniem.

System dzięki automatycznemu działaniu ogrzewania i klimatyzacji dopasowuje indywidualnie temperaturę w danym pomieszczeniu (strefie grzewczej) do określonej pory dnia. Reaguje również na warunki zewnętrzne oraz na to, czy domownicy są wewnątrz domu. Dzięki temu potrafi dopasować się optymalnie, aby utrzymać wymaganą temperaturę. Ponadto takie funkcje jak automatyczne wyłączenie ogrzewania po dłuższym otwarciu okna zapobiegają niepotrzebnej utracie energii podczas codziennego użytkowania. Tradycyjne rozwiązania wymuszają na użytkowniku pamiętanie o wykonaniu takich czynności.

 

 

 

Elementy wykonawcze w ogrzewaniu.

Sterowanie ogrzewaniem w systemie jest realizowane za pomocą elektrozaworów mocowanych na grzejnikach zamiast tradycyjnych zaworów. Termostaty bezprzewodowe dokonujące pomiaru temperatury powietrza w pomieszczeniu mogą być przyklejone w dowolne miejsce lub przeniesione w razie np. przemeblowania. Rozbudowane możliwości paneli sterujących, np. Room-Managera – cechującego się ponadto nowoczesnym designem – umożliwiają wprowadzenie automatycznych czynności, które przestają być obowiązkami dla użytkowników domu. Panel potrafi automatycznie zamykać rolety wieczorem i otwierać rano. Może sterować np. podlewaniem naszego ogrodu w zależności od aktualnej pogody, tzn. będzie podlewać tylko w przypadku braku opadów deszczu.

Sterowanie światłem

Istotnym elementem systemu xComfort, świadczącym o jego energooszczędności, jest także optymalizacja w sterowaniu światłem. Czujniki światła zamontowane w pomieszczeniach przechodnich pozwalają zaoszczędzić poprzez włączanie oświetlenia tylko w przypadku, gdy znajdują się w nich ludzie. Dodatkowo dzięki nowoczesnym odbiornikom możliwe jest sterowanie energooszczędnymi źródłami światła, takimi jak diody LED, czy świetlówki kompaktowe.  Natężenie oświetlenia w całym domu może być ponadto regulowane za pomocą pilota systemu xComfort. Bez wstawania z miejsca wyłączymy światło w pomieszczeniu, w którym zapomnieliśmy je wyłączyć,  uruchomimy klimatyczne sceny świetlne, czy zamkniemy rolety.

Materiał udostępnił: Krystian Czerkas

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *