Bez strat energii. Energooszczędne bramy garażowe

Bez strat energii. Energooszczędne bramy garażowe

Energooszczędność bramy garażowej? Wystarczy zerknąć na zdjęcie domu wykonane kamerą termowizyjną by przekonać się, w których miejscach budynku dochodzi do największych strat ciepła. Jednym z newralgicznych miejsc jest brama garażowa. Stąd tak kluczowa jest właściwa brama i odpowiednia izolacja. A to nie wszystko. Równie ważny jest właściwy montaż bramy i ościeżnicy z uwzględnieniem odpowiedniej przegrody termicznej. Brzmi to zbyt skomplikowanie? Warto zatem zajrzeć do materiału jednego ze specjalistów od bram garażowych: firmy Hormann.

Powszechne dążenie do obniżenia kosztów energii ponoszonych podczas użytkowania domu oraz ekologiczne aspekty efektywnego gospodarowania energią sprawiają, że inwestorzy z dużą uwagą przyglądają się wszelkim innowacjom podnoszącym izolacyjność cieplną budynku. Dlatego firma Hörmann oferuje coraz to nowe rozwiązania, które podnoszą termoizolacyjność drzwi wejściowych i bram garażowych.

Ciepło w domu i w garażu

Jeśli garaż znajduje się w bryle budynku, to ciepło z graniczących z nim ogrzewanych pomieszczeń przenika do garażu, a potem na zewnątrz. Eksperci podkreślają, że taki dom powinien mieć garaż wyposażony w bramę segmentową zbudowaną ze stalowych segmentów o grubości nie mniejszej niż 42 mm. Brama taka musi być dokładnie wypełniona pianką poliuretanową o bardzo wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Ważne przy tym jest, aby pianka szczelnie wypełniała wszystkie zakamarki blatu. Istotne są też łączenia między segmentami bramy oraz między segmentami a ościeżnicą. Uwagę zwrócić należy na trwale elastyczne i odporne na działanie warunków pogodowych uszczelki, umieszczone na wszystkich krawędziach bramy oraz na jak najszersze krawędzie styku między segmentami. Współczynnik izolacji cieplnej U dla zamontowanej bramy o powierzchni 10 m2  niepowinien  przekraczać 1,3W/m2. Te wszystkie warunki spełniają bramy segmentowe LPU 40 firmy Hörmann.

Z ościeżnicą ThermoFrame – jeszcze cieplej

Energooszczędność bramy garażowej zależy jednak także od sposobu montażu. Najnowszym, skonstruowanym przez firmę Hörmann, systemem dodatkowo ograniczającym straty energii cieplnej jest montaż ościeżnicy ThermoFrame z zastosowaniem przegrody termicznej między ościeżnicą a ścianą budynku. Ten system dodatkowo pozwala ograniczyć straty energii cieplnej i polepsza właściwości termoizolacyjne bram garażowych LPU 40.

Ościeżnica ThermoFrame oddzielona jest od ściany budynku specjalną przegrodą termiczną, która sprawia, że elementy konstrukcyjne bramy nie stykają się bezpośrednio ze ścianą.  W ten sposób minimalizuje się powstawanie mostków cieplnych, będących przyczyną zwiększonych strat ciepła. Ościeżnica ThermoFrame wyposażona jest w wytrzymałą ramę  z tworzywa sztucznego oraz dodatkowe „wargi” uszczelniające, stykające się z płytą bramy na trzech krawędziach – po bokach i w jej górnej części. Brama LPU 40, której współczynnik przenikania ciepła jest i tak niski (dla płyty bramy wynosi 0,9 W/m2K), z taką ościeżnicą znacząco zwiększa swoje właściwości termoizolacyjne –  nawet o 15 procent!

Ciepłe i bezpieczne drzwi zewnętrzne

Niższe rachunki za ogrzewanie zapewnią też oferowane przez firmę Hörmann drzwi zewnętrzne ThermoPro i TopPrestigePlus. To propozycja dla tych, którzy stawiając na energooszczędność, nie chcą rezygnować ani z ochrony przeciwwłamaniowej, ani z atrakcyjności estetycznej drzwi, które traktują jak wizytówkę domu.

Stalowe skrzydła drzwi ThermoPro wyposażono w przegrodę termiczną. Dodatkowo, płyty drzwiowe o grubości 46 mm na całej powierzchni wypełnione zostały pianką poliuretanową. Straty ciepła eliminują: czterostronna przylga drzwiowa, podwójne uszczelki na wszystkich krawędziach płyty i dodatkowe uszczelnienie narożników w obszarze progowym. Termoizolacyjność podnoszą też wyposażone w przegrodę termiczną aluminiowe ościeżnice.

Współczynnik izolacyjności cieplnej wynosi nawet 1,2 W/m2K (w drzwiach bez przeszkleń). Znakomitą izolację cieplną w drzwiach z przeszkleniami zapewnia potrójne lub podwójne szkło izolacyjne.

Standardowe 11-punktowe zabezpieczenie gwarantuje natomiast doskonałą ochronę przeciwwłamaniową. Istnieje też możliwość zamówienia drzwi ThermoPro w wersji przeciwwłamaniowej, w klasie 2 wg PN – ENV 1627. Dodatkowo można zamówić  naświetla boczne i górne o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej.

Drzwi ThermoPro oferowane są w bogatym wyborze wzorów, zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych, oraz w 11 kolorach z palety RAL, a niektóre wzory w okleinie drewnopodobnej Decograin w kolorze Golden Oak  i Dark Oak oraz w kolorze antracytowym Titan Metalic.

Różnorodność atrakcyjnych wzorów z bardzo dobrą izolacyjnością cieplną  i przeciwwłamaniowymi zabezpieczeniami łączą też w sobie drzwi TopPrestigePlus. Drzwi te posiadają system aluminiowych profili o grubości 80 mm z przegrodą termiczną, a ich skrzydło o grubości 70 mm zbudowane jest z trzech warstw blachy aluminiowej i dwóch warstw pianki poliuretanowej. Dzięki temu w drzwiach bez przeszkleń współczynnik przenikania ciepła U może wynosić nawet 1,1 W/m2K. W drzwiach z przeszkleniami straty ciepła minimalizuje potrójne przeszklenie termoizolacyjne.  Drzwi TopPrestigePlus, podobnie jak drzwi ThermoPro, można zamówić w wersji przeciwwłamaniowej w klasie 2 wg PN- EN 1627.

 

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *