Cegła i klinkier w kuchni

Cegła i klinkier w kuchni

Czy projektując kuchnię nie uwzględniacie zwykle glazury? Ot chociażby na ścianie pomiędzy blatem a meblami. Oczywiście nie mamy nic do glazury w kuchni, niemniej poszukiwanie alternatywy nie jest złym pomysłem. A jakiej alternatywy? Proszę bardzo: cegła i klinkier. Jak Wam się podoba?

Cegła i klinkier reklamowane jako sposób na kuchnię retro bardzo przypadł nam do gustu. A jeśli chcecie poznać więcej szczegółów, to zachęcamy do materiału poniżej. Oto punkt widzenia miłośnika cegły i klinkieru.

Cegła i klinkier w kuchni

Prostota w kuchni jest zwyczajnie funkcjonalna. Jednolite powierzchnie kuchennego umeblowania są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż te opatrzone dekoracyjnymi aplikacjami. Gdy jednak obawiamy się, że nasza kuchnia nabierze laboratoryjnego chłodu, rozważmy jej ocieplenie poprzez zastosowanie ozdób w stylu retro.

Estetyka retro nie musi oznaczać wyłącznie stylizowanych na dawne drobiazgów. Ciekawy efekt uzyskać można poprzez nadanie większym powierzchniom rysu minionych lat. Na tle kuchennych ścian w stylu retro, gładkie fronty szafek, prosta armatura i nowoczesny sprzęt AGD zostaną dobrze wyeksponowane, a jednocześnie kuchnia napełni się ciepłem.

Cegła i klinkier w wersji ekonomicznej

Typową, gładką glazurę kuchenną zastąpić można cieplejszymi wersjami okładzin ściennych.  Polecanym rozwiązaniem są materiały z wypalanej ceramiki – cegły i płytki klinkierowe. Niestety, stosowanie tego typu wyrobów wiąże się ze sporymi kosztami – metr kwadratowy ręcznie formowanej cegły to wydatek rzędu nawet 150 – 200 złotych.
– O połowę tańsze są płytki betonowe, które wyglądem nie odbiegają od swoich ceramicznych pierwowzorów – mówi Tomasz Ługowski, Główny Projektant z firmy Bruk-Bet, producenta kamienia dekoracyjnego Relief. – Odpowiednio dobrane i przygotowane do warunków panujących w kuchni stanowić będą piękną i praktyczną dekorację – dodaje.

Nowe-stare na ścianach

W ofercie firmy Bruk-Bet odnaleźć można dwa modele ściennego kamienia dekoracyjnego z serii Relief, które szczególnie pasują do kuchennych wystrojów. Przed  montażem należy pamiętać o zaimpregnowaniu ich specjalnym preparatem, który uchroni  powierzchnię i kolor przed działaniem środków czyszczących, pryskającym tłuszczem czy lepkim kurzem. Pierwsza z propozycji od firmy Bruk-Bet, Stara Cegła, wyglądem przypomina ręcznie formowane gliniane cegły rodem z minionych lat. Celowo postarzane powierzchnie i melanżowana kolorystyka wypełniają wnętrza subtelnym urokiem. Stara Cegła występuje w trzech kolorach – żółtoszarym, wypalonej czerwieni i w przecieranych odcieniach czerwieni, szarości i żółci. Pojedyncze elementy kamienia dekoracyjnego Stara Cegła mają formę cienkich płytek, które można samodzielnie zamontować. Dzięki specjalnym profilowaniom montuje się je do ściany za pomocą zaprawy klejowej.

Płytki dekoracyjne Klinkieryt, kolejna propozycja z serii Relief, powstały z inspiracji tradycyjnymi, ceglanymi murami. Posiadają klasyczny format znanej wszystkim czerwonej cegły ceramicznej, jednak dzięki lekkości są od niej łatwiejsze w zabudowie. Płytki Klinkieryt posiadają gładkie powierzchnie z widocznymi wgłębieniami charakterystycznymi dla ręcznie formowanej gliny. Dostępne są w czterech wersjach kolorystycznych – ciepłych żółciach, pomarańczach i czerwieniach oraz w kolorze grafitowym.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *