Co wspólnego ma przeszukiwanie zaminowanych terenów z odkurzaniem?

Co wspólnego ma przeszukiwanie zaminowanych terenów z odkurzaniem?

W 1990 r. wywodzący się z Massachusetts Institute of Technology (MIT) Colin Angle wraz z przyjaciółmi – Rodem Brooks i Helen Greiner rozpoczęli rewolucję w dziedzinie robotyki. Ich marzeniem było tworzenie robotów, które będą w stanie pomagać ludziom na co dzień. W trakcie swojego rozwoju firma postanowiła wykorzystać technologie i wiedzę zdobytą w konstruowaniu robotów militarnych do stworzenia robotów domowych.

Chociaż na początku, działająca pod szyldem IS Robotics, firma skupiała się na konstruowaniu robotów do eksploracji kosmosu, jak zaprezentowany już w 1991 roku iRobot Genghis, to w niedługim czasie rozpoczęła prace nad robotami, które pracują na Ziemi. Firma obecnie jest światowym liderem w dziedzinie robotyki militarnej – na całym świecie pracuje przeszło 4.500 robotów, które biorą udział w misjach niosących zagrożenie dla ludzkiego życie. W 2002 roku firma postanowiła wykorzystać doświadczenie zdobyte w konstruowaniu robotów militarnych w nowej gałęzi – domowych robotów sprzątających. Na przestrzeni 10 lat firma sprzedała na całym świecie 7,5 miliona tego typu urządzeń, stając się niekwestionowanym liderem w dziedzinie robotyki.

Najbardziej rozpoznawanym i najpowszechniej wykorzystywanym robotem militarnym marki iRobot jest PackBot 510. Jego modularna budowa i możliwość adaptacji sprawia, że jest on najbardziej uniwersalnym robotem militarnym na świecie. Pomaga chronić ludzkie życie w niebezpiecznych czynnościach takich jak: przeszukiwanie terenów zaminowanych, neutralizacja i rozbrajanie ładunków wybuchowych, czy przeszukiwanie trudnodostępnych miejsc. Jego konstrukcja pozwala na poruszanie się w trudnym terenie z prędkością do 5,8 m/h. Pomimo ogromu możliwości, jakie posiada iRobot PackBot 510 charakteryzuje się on łatwością obsługi i wymiarami, które sprawiają, że może być przenoszony przez jedną osobę i uruchomiony w mniej niż dwie minuty. Ponadto, wszystkie swoje działania transmituje w formie obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym.

Szczególnie istotnym zastosowaniem militarnych produktów marki iRobot jest ich wykorzystywaniu w przeszukiwaniu terenów zaminowanych zarówno na lądach – PackBot czy Warrior, jak również w zbiornikach wodnych – Ranger. W tego typu działaniach niezmiernie ważna jest dokładność, dlatego pracują one w oparciu o dedykowany algorytm, który pozwala im na bardzo dokładne sprawdzenie badanej powierzchni.

Rozwiązania stosowane w robotach militarnych znajdują swoje zastosowanie w urządzeniach do użytku domowego – iRobot Roomba oraz Scooba.

iRobot Roomba i Scooba czerpią swoje najbardziej zaawansowane rozwiązania z robotów militarnych, które ze względu na charakter swojej pracy muszą być niezawodne w swoim działaniu. Firma przywiązuje taką samą wagę do skuteczności robotów domowych, jak do efektywności swoich robotów do poszukiwania ładunków wybuchowych. Miliony sprzedanych przez firmę robotów domowych oraz tysiące robotów taktycznych na co dzień sprawiają, że to co wydawało się jeszcze do niedawna fantastyką naukową coraz częściej jest realnym rozwiązaniem ludzkich problemów.

„Warto również zwrócić uwagę na fakt, że skoro roboty domowe współdzielą algorytm poruszania się z ich militarnymi krewnymi, to w najbliższej przyszłości możliwe stanie się skonstruowanie robota odkurzającego, który samodzielnie będzie mógł poruszać się po schodach. Kwestią czasu pozostaje wprowadzenie robota, który będzie pomagał chorym dawkować leki, oraz będzie na bieżąco monitorował stan ich zdrowia, aby w przypadku konieczności powiadomić służby medyczne. Wszystkie opracowane do tej pory produkty iRobot wpisują się w pierwotne marzenie założycieli – tworzenia robotów, które są w stanie wyręczyć i pomóc ludziom.” powiedział Sławomir Radacki, Prezes Zarządu DLF Sp. z o.o. – autoryzowanego importera i dystrybutora amerykańskiej firmy iRobot Corporation w Polsce.

 


Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *