Czy okno może być towarem luksusowym ?

Czy okno może być towarem luksusowym ?

Okna są produktami, które zwykliśmy traktować jako przedmioty czysto użytkowe. Najczęściej oczekujemy, że będą spełniać swoje podstawowe funkcje, to znaczy wpuszczać do wnętrza domu światło, jednocześnie stanowiąc zaporę przed skrajnymi temperaturami. Towary luksusowe natomiast kojarzą się na ogół z niezrównaną precyzją wykonania, ponadprzeciętnymi osiągami i stylem. Czy okno w ogóle może być rozpatrywane w takich kategoriach? Czy może być towarem luksusowym? Jakie wymagania powinno spełniać by w pełni zasłużyć na taki tytuł?

Poniżej rozważania z punktu widzenia producenta okien. Jesteśmy przekonani, że bez problemu odfiltrujecie marketing od suchych faktów. I chętnie poznamy Wasze zdanie.

Internorm z własnej perspektywy

Jednym z niewielu producentów na polskim rynku, których okna można niewątpliwie zaliczyć do produktów luksusowych jest austriacka marka Internorm. Pomimo kilkudziesięcioletniego doświadczenia w produkcji okien wciąż pozostaje firmą rodzinną. Co wyróżnia jej produkty? Przede wszystkim niezwykła dbałość o szczegóły i jakość wykonania. Większość firm tworzy swoje zestawy z komponentów pochodzących od różnych producentów. Austriacy natomiast od samego początku swojej działalności kontrolują każdy etap tworzenia okna – od fazy projektowej, poprzez produkcję, aż po procesy logistyczne, dystrybucję i opiekę po sprzedażową.

Osiągi

Oprócz doskonałego wykonania, produkt luksusowy powinien też charakteryzować się najwyższymi możliwymi parametrami. W wypadku okien chodzi tu przede wszystkim o właściwości izolacyjne. W surowym polskim klimacie ogrzewanie stanowi lwią część środków przeznaczanych na eksploatację domu – słabej jakości okna powodują, że ciepło „ucieka” z domu powodując niepotrzebne marnowanie energii, a co za tym idzie naszych pieniędzy. Najbardziej ekologiczne jest tak zwane budownictwo pasywne. Do zastosowania w budownictwie energooszczędnym nadają się wszystkie okna z katalogu firmy, przy czym Internorm pozostaje jedyną której aż dziewięć produktów posiada certyfikaty Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt. Wyróżnienie takie mówi samo za siebie: wymagania stawiane domom pasywnym są bowiem tak wyśrubowane, że szansę na ich spełnienie mają jedynie produkty z najwyższej półki.

Styl

Aby dany produkt w pełni zasługiwał na miano luksusowego, oprócz perfekcyjnego wykonania i najwyższych osiągów powinien być… piękny. Austriacy zdają się przywiązywać do stylistyki swoich okien nieco większą wagę niż konkurencja. Kolekcja firmy podzielona jest bowiem nie na konkretne modele, a właśnie na linie stylistyczne. Kolekcje Studio i Home Pure zaprojektowane są według hasła „mniej znaczy więcej” i idealnie pasują do domów zaprojektowanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Na drugim biegunie plasują się linie Home Soft i Ambiete.

Ta pierwsza, dzięki miękkim, zaokrąglonym liniom, umożliwia wykreowanie przytulnych aranżacji – zarówno eleganckich, jak i bardziej fantazyjnych. Ambiente, najbardziej dostojna ze wszystkich dostępnych linii, wyraźnie nawiązuję do secesji i klasycyzmu. Produkty z tej kolekcji idealnie pasować będą do tradycyjnych, klasycznych domów i eleganckich rezydencji. W każdej z wymienionych kolekcji oprócz okien znajdziemy szereg pasujących do nich akcesoriów, takich jak klamki, rolety, żaluzje czy moskitiery.

Warto w tym miejscu podkreślić, że walory stylistyczne i użytkowe produktów Internorm zaczyna już dostrzegać także polskie środowisko architektoniczne. Należące do linii Home Pure okno Varion 4 znalazło się w tym roku wśród pięciu zwycięskich produktów w plebiscycie „Słownik Architektury. Produkt roku” organizowanym przez kwartalnik „Krytyka Architektury”. Trudno byłoby sobie wyobrazić lepszą rekomendację dla wymagających klientów, którzy poszukują czegoś więcej niż tylko walorów użytkowych.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *