Dom przyszłości wg. Samsunga

Dom przyszłości wg. Samsunga

Firma Samsung Electronics zaprezentuje swoją filozofię wzorniczą w formie instalacji na Fuorisalone 2012, międzynarodowych targach meblarskich w Superstudio Più w Mediolanie. Impreza, która odbędzie się w dniach 17-22 kwietnia, przedstawi wizję domu harmonijnie zespolonego z technologią.

„Nasza globalna filozofia wzornicza jest zakorzeniona w tworzeniu produktów, które mają znacznie dla konsumentów. Podkreślamy też design, który harmonijnie łączy produkt ze środowiskiem i naturą”  — powiedział Donghoon Chang, szef zespołu ds. designu strategicznego w Corporate Design Center.

Postępując zgodnie z tymi zasadami wzorniczymi, Samsung nawiązał współpracę z wszechstronnym architektem Italo Rotą; wyobraził on sobie przyszłość, w której życie jest nierozerwalnie splecione z technologią spełniającą wszystkie potrzeby domowników — od codziennych obowiązków domowych do podtrzymywania kontaktów z innymi.

Wizja ta zostanie zrealizowana w ramach projektu „LIFE / INSTALLED, cztery minuty na myślenie o przyszłości”, oryginalnej futurystycznej instalacji, w której dom i architektura nie stanowią już centralnego elementu codziennego życia. Zamiast tego zachęca się ludzi do ożywienia otaczającej przestrzeni z wykorzystaniem dostępnych technologii.

„Chcemy, aby instalacja ta skłoniła odwiedzających do przemyślenia koncepcji domu oraz wpływu, jaki wywierają na nią nowe technologie — powiedział Kyung-Hoon Lee, dyrektor Samsung Design Europe. — Ponieważ nasz etos wzorniczy zakłada tworzenie produktów, które mają znaczenie dla konsumentów, mamy nadzieję, że goście wystawy zyskają nowe spojrzenie na to, jak nasza technologia może wzbogacić ich życie”.

W instalacji środowisko mieszkalne zmienia się w dom inteligentny, dynamiczną przestrzeń ulepszoną przez technologię. Każdy pokój zawiera mebel oraz ścianę pokrytą matową szarą warstwą, która — na zasadzie kontrastu — ożywa za sprawą obrazów i dźwięków generowanych przez tablety firmy Samsung. Goście mogą zatem przekształcić szarą, bezdźwięczną przestrzeń w pełną znaczeń, dynamiczną instalację za pomocą tabletu Galaxy Tab.

Goście mogą ożywić celowo surową przestrzeń wystawienniczą, patrząc na nią przez tablet Samsunga. Przestrzeń ta reprezentuje potencjalny wygląd domu przyszłości oraz rolę, jaką technologia — taka jak tablet firmy Samsung — może odegrać w futurystycznym środowisku mieszkalnym.

Italo Rota, renomowany włoski architekt i designer, urodził się w 1953 r. w Mediolanie. W latach osiemdziesiątych przeprowadził się do Paryża, gdzie pracował nad wyposażeniem wnętrz Musée d’Orsay. Wśród kolejnych projektów były nowe sale szkoły francuskiej wokół dziedzińca Cour Carré w Luwrze, otwarte oficjalnie w 1992 r., a niedawno Muzeum Sztuki XX Wieku w Mediolanie (2010). Rota projektował butiki i wille dla projektanta mody Roberto Cavalliego, renowację centrum Nantes, promenadę Foro Italico w Palermo, a także inne obiekty, takie jak hotel Boscolo Exedra w Mediolanie, hinduistyczna świątynia Hanumana, hall „Ciudades de Agua” na Zaragoza Expo w 2008 r. oraz układ Triennale Design Museum w 2007 r.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *