Dźwięk wysokiej jakości z każdego komputera

Dźwięk wysokiej jakości z każdego komputera

Dobra jakość ponoć nie ma ceny. Ale czasem daje się ją wymiernie policzyć. Tak jak w przypadku AudioQuest, który chwali swoje najświeższe dzieło: cudo, które ma poprawić brzmienie z komputera. Za jedyne 1200 zł. A jak je zachwala? Przeczytajcie poniżej.

Dzisiejsza technologia umożliwia odtworzenie dźwięku w jakości znacznie przewyższającej dotychczasowe nośniki – płyty winylowe i CD. Wystarczy do tego komputer i … zaawansowany przetwornik cyfrowo-analogowy. AudioQuest, amerykański producent doskonałych jakościowo i brzmieniowo przewodów, zaprezentował niezwykłe urządzenie, które łączy wygodę i komfort użytkowania z niesamowitą jakością dźwięku. DragonFly, bo o nim mowa, to zaawansowany przenośny przetwornik C/A, który pokazuje, jak może, a przede wszystkim jak powinna brzmieć muzyka w najlepszej jakości.

DragonFly to wyjątkowy przetwornik C/A wielkości pendrive’a, który z powodzeniem zastępuje standardową kartę dźwiękową. Wystarczy podłączyć go do wejścia USB komputera, by móc cieszyć się muzyką w wysokiej jakości. Urządzenie wprowadzone przez AudioQuest obsługuje wiele trybów wyjściowych. Może bezpośrednio współpracować ze słuchawkami, zostać użyty w trybie wyjścia regulowanego z analogową kontrolą głośności w przypadku bezpośredniego podłączenia aktywnych kolumn głośnikowych lub wzmacniacza mocy, bądź pracować w trybie wyjścia stałego poprzez ustawienie maksymalnej głośności w przypadku podłączenia tradycyjnego przedwzmacniacza lub amplitunera AV. W tym ostatnim przypadku DragonFly zachowuje się jak odtwarzacz CD albo Blu-ray.

Sercem przetwornika DragonFly jest 24-bitowy chipset ESS Sabre stosowany
w zaawansowanych odtwarzaczach CD i Blu-ray. Ważka (tłum. dragon fly) akceptuje dużą liczbę formatów plików audio, począwszy od MP3, poprzez standardowy format CD (16-bit/44 kHZ), a na wysokiej rozdzielczości 24-bit/96 kHz kończąc. Ogromną zaletą urządzenia z logo AudioQuest jest dbałość o utrzymanie odpowiednich cyfrowych relacji czasowych (timing). Przez wiele lat błędy timingu były bolączką cyfrowej reprodukcji dźwięku. DragonFly wykorzystuje bardzo zaawansowany protokół asynchronicznego transferu danych poprzez USB, dzięki któremu sam reguluje timing transferu danych audio, redukując w ten sposób ewentualne błędy relacji czasowych.

Amerykanie usprawnili również odtwarzanie plików zakodowanych przy różnej rozdzielczości i częstotliwości próbkowania. Zastosowanie dwóch oddzielnych „zegarów” pozwoliło zoptymalizować pliki audio lub odtwarzany sygnał pod kątem częstotliwości próbkowania. W ten sposób udało się uzyskać mniejszą liczbę błędów, a przede wszystkim wyższą jakość dźwięku. Dioda LED, w którą został wyposażony DragonFly, informuje o rozdzielczości sygnału wejściowego.

AudioQuest projektując swój nowy produkt zadbał również o część analogową. Cyfrowe regulatory głośności często redukują rozdzielczość sygnału, co przejawia się pogorszeniem jakości dźwięku. Zastosowana w DragonFly analogowa kontrola głośności wysokiej rozdzielczości samoczynnie kontroluje instrukcje przesyłane
w obszarze analogowym, gwarantując w ten sposób najlepszą jakość dźwięku. Ponadto projektantom Ważki udało się uniknąć konieczności zastosowania dodatkowych elementów wpływających negatywnie na sygnał w ścieżce. W tym celu AudioQuest zastosował obwód stabilizacji prądu stałego ze sprzężeniem bezpośrednim prowadzący od wyjścia chipsetu przetwornika ESS Sabre.

Rozwiązania zastosowane przy projektowaniu DragonFly sprawiają, że ten wyjątkowy przetwornik C/A dostarcza muzykę w sposób niezwykle naturalny
i przejrzysty. DragonFly sprawi, że muzykę zapisaną na dysku komputera lub
w innym urządzeniu cyfrowym, usłyszysz w nowym, bardzo dobrym wydaniu.

Przetwornik C/A AudioQuest DragonFly jest już w sprzedaży. Urządzenie kosztuje 1200 zł.

Możliwości:

  • współpracuje bezpośrednio ze słuchawkami
  • tryb regulowanego wyjścia umożliwia podłączenie wzmacniacza mocy lub aktywnych kolumn głośnikowych
  • tryb stałego wyjścia pozwala na podłączenie przedwzmaczniacza lub amplitunera

Funkcje:

  • 64-stopniowa analogowa kontrola głośności
  • akceptuje pliki muzyczne do rozdzielczości 24-bit/96 kHz
  • asynchroniczny transfer danych poprzez USB Klasa 1 przy użyciu protokołu Streamlength™
  • obwód stabilizujący prąd wyjściowy z chipsetu ESS Sabre DAC przez analogową kontrolę głośności i sekcję analogową na wyjściu
  • zegary Dual Master Clocks minimalizujące jitter występujący w obwodach przetwornika C/A

Specyfikacja techniczna:

Częstotliwości samplowania obsługiwane przez DragonFly, kody kolorów diod LED:

44,1 kHz (zielony), 48 kHz (niebieski), 88,2 kHz (żółty), 96 kHz (biały)

Dźwięk analogowy – pasmo przenoszenia:

DC – 22 kHz (częstotliwość samplowania 44,1 kHz)

DC – 24 kHz (częstotliwość samplowania 48 kHz)

DC – 44 kHz (częstotliwość samplowania 88,2 kHz)

DC – 48 kHz (częstotliwość samplowania 96 kHz)

Napięcie wyjściowe: ~= 2 vrms

Minimalna impedancja (np. słuchawek): ~= 12 Ω

Maksymalna moc podłączonego urządzenia: 150 mW

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *