Higiena pod nowoczesnym i designerskim prysznicem

Higiena pod nowoczesnym i designerskim prysznicem

Higiena pod prysznicem? Potraktowano ją z punktu widzenia naukowców. TUV Rheinland przy wsparciu FCSI (międzynarodowy związek doradców branż hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej i turystycznej) przeprowadził kompleksowe badania na temat tego, jaki jest wpływ materiału, z którego wykonana jest powierzchnia natrysku na higienę panującą w łazience. Porównywano płaskie powierzchnie prysznica wykonane z płytek ceramicznych z natryskami, w których zastosowano brodziki licowane z powierzchnią podłogi, wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm. Co się okazało ?

Jak to zwykle bywa: jedni się cieszą a inni smucą. Producenci płytek mają powód do niepokoju. Producenci brodzików akrylowych mają spokój, gdyż co zastanawiające ich produktów nie poddano badaniom. Niemniej: stal emaliowana górą. A dokładniej?

W przypadku pryszniców wykonanych z płytek ceramicznych koncentracja zarazków na ich powierzchni okazała się być pięć razy większa, niż na powierzchni brodzika ze stali emaliowanej. Według TÜV Rheinland krytycznym miejscem wyłożonej płytkami podłogi prysznica są fugi. Są one szczególnie narażone na zainfekowanie bakteriami i grzybem. Gromadził się w nich brud oraz występowały wyraźne przebarwienia. Roztwór testowy zastosowany w badaniu tworzył na powierzchni fug wilgotne plamy, które nie spływały i powoli schły. Takie zawilgocone obszary są idealną pożywką dla grzyba i bakterii. Trudności z fugami pojawiły się także w przypadku testów czyszczenia. Brud i zanieczyszczenia wnikały w ich powierzchnie i sprawiały duże problemy przy próbach usunięcia.

Trwałość i higiena
Najlepsze wyniki w teście higienicznym TÜV Rheinland uzyskały licowane z powierzchnią podłogi brodziki prysznicowe wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm. „Zanieczyszczenie zarazkami powierzchni ze stali emaliowanej jest pięciokrotnie niższe, niż w przypadku płytek ceramicznych” – tak brzmi opinia TÜV Rheinland w podsumowaniu badania. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że powierzchnia emaliowana jest idealnie płaska i pozbawiona porów. Dzięki temu woda oraz brud spływają płynnie do syfonu i nie wnikają w powierzchnię materiału. Pozostałe zanieczyszczenia można usunąć przez przetarcie brodzika zwykłą szmatką. Jest to znacznie łatwiejsze, gdy dodatkowo zastosujemy brodzik z powierzchnią uszlachetnioną o niskiej przyczepności powierzchniowej. Specjalnie uszlachetniona powierzchnia jest tak gładka, że na brodziku prawie nie ma śladów po mydle czy szamponie.

W badaniu zwrócono uwagę, że w standardowym prysznicu o wymiarach 100×100 cm długość fugi przy zastosowaniu mozaiki na podłodze to nawet 80 m. Taka sama powierzchnia brodzika ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm wymaga 4 m fugi, przy czym przeważająca jej większość znajduje się poza powierzchnią bezpośrednio narażoną na działanie wody, a więc nie ma szans na to, żeby zagnieździły się w niej wilgoć, bakterie i grzyb.

Wnioski z testu higienicznego TÜV Rheinland:
• Test TÜV dowodzi, że emaliowane brodziki prysznicowe w dużo mniejszym stopniu są narażone na zanieczyszczenia zarazkami, są tym samym bardziej higieniczne i łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
• Dzięki zastosowaniu powierzchni uszlachetnionej brud i bakterie nie mają żadnych szans.
• Pielęgnacja i czyszczenie brodzików ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm są niezwykle proste i przyjazne dla środowiska – wystarczą miękka ściereczka i ciepła woda.
• Zabrudzenia na jednorodnej powierzchni są wyraźnie widoczne, przez co można je usunąć szybciej i sprawniej.
• Produkty łazienkowe wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm nie mają ostrych krawędzi czy załamań, w których mógłby się zbierać brud.
• Bez brudu i przebarwień łazienka wygląda po prostu czyściej.
• Emaila jest bardzo wytrzymała: jest odporna na zarysowania i uderzenia, nie działają na nią kosmetyczne i medyczne dodatki kąpielowe, olejki, perfumy, lakier do paznokci i farby do włosów.
• Brodziki wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm są dużo lepszym rozwiązaniem w kontekście ochrony ścian/stropu przed zawilgoceniem.
• Specjalne wykończenie przeciwpoślizgowe gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo pod prysznicem.

A na koniec krótka wzmianka, kto ma powód by chwalić się wynikami testu. Chodzi o niemiecką markę Kaldewei, która pochwaliła się stosownym komunikatem prasowym.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *