Inteligentna restauracja

Inteligentna restauracja

Automatyka w restauracji? A dlaczego nie? Jeden z amerykańskich franczyzobiorców popularnej sieci Subway postawił na system Control 4. I dzięki niemu otrzymał pierwszy stanowy certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). A przy okazji zyskał na oszczędzaniu energii.

Inwestor: George Estep z Kokomo w Indianie już na etapie projektowania budynku restauracji przyjął, że będzie wyposażona w system domowej automatyki. Zadanie powierzono deweloperowi Fortune Management i wyspecjalizowanemu Houston Electric. Zlecenie obejmowało stworzenie w pełni zautomatyzowanego oświetlenia, systemu ogrzewania i klimatyzacji oraz zarządzania zużyciem energii przy użyciu Control4.

W budynku zainstalowano programowalne wyłączniki światła, termostaty, czujniki ruchu, czujniki światła dziennego oraz bezprzewodowe czujniki monitorujące pobór energii. Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne zaprojektowano tak, by włączało się na podstawie zadanych programów z uwzględnieniem godziny otwarcia i zamknięcia. Lampy w kuchni i w łazience włączają się dzięki czujnikom ruchu. Ciekawostką jest czujnik pomiaru światła, który wyłącza oświetlenie w jadalni, kiedy poziom światła naturalnego osiągnie poziom 60% na zadanej skali. W przypadku systemu wentylacji termostaty załączają się lub wyłączają wspólnie z podsufitowym modułem klimatyzacji.

Nadzór nad automatyką odbywa się zdalnie przy użyciu aplikacji. Praca systemu jest stale monitorowana, by generować szacunkowe raporty o zużyciu energii. W raportach można znaleźć tak szczegółowe informacje jak m.in. wyniki monitoringu obciążeń elektrycznych w całej restauracji. A to nie jedyne źródło informacji. Dodatkowym jest monitor w lobby, ukazujący działanie systemu w czasie rzeczywistym.

Według pierwotnych założeń koszt instalacji systemu powinien zwrócić się w ciągu ok. 36 miesięcy. Tymczasem operator po uwzględnieniu pierwszych szacunkowych rachunków za energię elektryczną ocenia zwrot inwestycji w skali ok. 30 miesięcy.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *