Inteligentne domy w inteligentnym mieście

Inteligentne domy w inteligentnym mieście

Nie ma to jak efekt skali. Skoro tak zajmuje nas tematyka inteligentnego domu to jak przejść obojętnie obok tematu SmartCity: inteligentnych domów w inteligentnym mieście? Trochę wykraczamy poza formułę, niemniej idea pozostaje wciąż bez zmian. Dobrze zarządzać sprawnym systemem. Pytanie jak to zrobić, gdy miasto jest pełne inteligentnych budynków i domów. Czy da się tym wszystkim sprawnie zarządzać? Wyzwania podjęły się dwie firmy: Schneider Electric i Telvent.

Smart City to w skrócie połączona oferta, która umożliwia miastom wdrożenie zintegrowanego pakietu rozwiązań podnoszących wydajność i wspomagających zrównoważony rozwój miejskiej infrastruktury. Jak twierdzą autorzy: produkt SmartCity to połączenie najwyższej klasy urządzeń, oprogramowania oraz usług, służące zwiększeniu wydajności infrastruktury, zapewnieniu bardziej zrównoważonego rozwoju oraz wyższego standardu usług miejskich. Brzmi ładnie. Ale o co chodzi?

Miasta na całym świecie bez względu na wielkość i specyfikę odczuwają konieczność ulepszenia swojej infrastruktury, aby sprostać wzrostowi populacji, a także zapewnić sobie większą konkurencyjność i atrakcyjność na globalnym rynku. Cóż, po prostu dobrze mieszkać w mieście które zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa (nie boimy się przespacerować choćby kilka przecznic dalej), komfortu (sprawna komunikacja, swobodny dostęp do różnych usług) a jednocześnie zapewnia odrobinę jakże pożądanej intymności. Kluczowe jest również zapewnie stabilności, czyli dobrego rynku pracy. Stąd nie dziwi, że wszędzie tam gdzie łatwo o pracę, komfort, wypoczynek i spokój pojawia się coraz więcej chętnych do osiedlenia na stałe.

Z perspektywy władz lokalnych sytuacja wygląda prosto: potrzebują rozwiązań, zwiększających wydajność i zapewniających zrównoważony rozwój systemów miejskich, które są ekonomiczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz zaspokajają wszystkie potrzeby miasta. Statystyki są bowiem nieubłagane. W skali globalnej proces urbanizacji zachodzi coraz szybciej, szacuje się że odsetek ludności miejskiej wynoszący obecnie 50% wzrośnie do 70% do roku 2050. Koszty związane z tworzeniem, ulepszaniem oraz konserwacją infrastruktury wywołane rosnącymi potrzebami są największym wyzwaniem stojącym dziś przed miastami. Stąd obie firmy promują swój projekt. A co się kryje za ładnie brzmiącym SmartCity?

To przede wszystkim pakiet rozwiązań do zarządzania kluczową infrastrukturą. A oto część z nich:

Smart Grid: energia pod lupą

Nawet 15% przesyłanej energii może zostać utracone z powodu niewydajności lokalnych sieci przesyłowych. Smart Grid wspomaga miasta w zarządzaniu rosnącym popytem na energię elektryczną, scala odnawialne źródła energii z siecią energetyczną, a także podnosi standard usług dzięki zwiększonej wydajności sieci oraz zmniejszeniu konsumpcji i ograniczeniu emisji

Smart Mobility: spróbuj przebić się przez korki

Co roku kierowcy w miastach na całym świecie marnują miliardy litrów paliwa, stojąc w korkach. Smart Mobility ulepsza przepływ mieszkańców, dając miastom lepszy dostęp do informacji, ułatwiając współdziałanie oraz włączenie do ruchu pojazdów elektrycznych. Rozwiązania te oferują możliwość lepszego zarządzania intermodalnymi sieciami transportowymi, a także zmniejszenia ilości zakłóceń ruchu. Ułatwiając mieszkańcom podróżowanie wszystkimi rodzajami transportu, miasta odczują pozytywne skutki w postaci mniejszych korków, zwiększonej popularności transportu miejskiego i niższych emisjami szkodliwych gazów.

Smart Water: wodociągi na oku

Nawet 35% wody marnuje się z powodu przeciekających rur i niewydajnych sieci, tymczasem ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi z powodu jej niedoboru. Smart Water dają miastom narzędzia ułatwiające bardziej wydajne zarządzanie sieciami wodociągowymi, oferując jednocześnie lepszy poziom zabezpieczeń przed awariami. Miasta skorzystają na zmniejszonych stratach, rzadszych usterkach i zwiększonym poziomie usług.

Smart Public Services: dawniej miejskie zakłady użyteczności publicznej

Przy rosnącym obciążeniu miejskich zakładów użyteczności publicznej, Smart Public Services ułatwiają wydajne zarządzanie bezpieczeństwem publicznym, oświetleniem miejskim, służbą zdrowia i administracją publiczną. Miasta odczują skutki lepszej wymiany informacji pomiędzy urzędami, zmniejszonej liczby zakłóceń w dostarczaniu usług, a także większej kontroli nad systemami miejskimi. Wyższy poziom usług publicznych prowadzi do zwiększenia jakości życia mieszkańców, co z kolei podwyższa poziom atrakcyjności miasta w oczach pracowników i specjalistów.

Smart Buildings and Homes: czyli pora na mieszkańców

Straty związane z kosztami energii wywołane niewydajnością budynków w Europie wynoszą prawie 300 miliardów euro rocznie. Narzędzia z pakietu Smart Buildings and Homes, oferujące funkcje takie jak monitoring i wizualizacja energetyczna i środowiskowa, pomagają optymalizować zużycie zasobów w budynkach biurowych, centrach danych, obiektach przemysłowych, szpitalach, na uniwersytetach i w domach mieszkalnych, co prowadzi do zmniejszenia emisji i obniżenia poziomu konsumpcji energii, a także zwiększenia zaangażowania mieszkańców. Nowe rozwiązania łączą budynki z siecią elektryczną oraz ze sobą nawzajem, tworząc tym samy inteligentną sieć.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *