Inteligentny przycisk z 4 mm szkła

Inteligentny przycisk z 4 mm szkła

Pora na trochę techniki. Na nieco bardziej wymagającym poziomie. Ale bez obaw. Im większy poziom akademicki, tym mniejsze szanse na to, że Czytelnik dotrze do końca materiału. Przedstawiamy inteligentny przycisk ze sterowaniem dotykowym wykonany z 4 mm szkła. To naprawdę fajny gadżet na ścianę w nowoczesnym domu.

Nowy przełącznik to dzieło polskiej myśli technicznej. I też bez obaw. Za granicą nas cenią. To dzieło polskiej firmy Nexwell, której oddajemy głos w sprawie szczegółów. Materiał poniżej.

Firma Nexwell Engineering – polski producent systemu automatyki domowej Nexo wprowadził do swojej oferty – Wielofunkcyjny Przełącznik Dotykowy (WPD). Przełącznik WPD nie był by czymś nowym, gdyby nie technologia zastosowana w tym produkcie. Nexwell wykorzystał panel dotykowy w systemie PCT (Projected Capacitane Technology).
Tradycyjne pojemnościowe panele dotykowe są zbudowane z siatki wykonanej z materiału przewodzącego, naklejonej pod warstwą materiału izolacyjnego. Gdy dotykamy palcem powierzchni dielektryka tworzymy kondensator, którego jedną elektrodę stanowi siatka, a drugą elektrodę palec. Dokonując pomiaru zmiany pojemności w narożach matrycy jesteśmy w stanie określić współrzędne dotyku w osi X oraz Y.

Ekrany w technologii PCT zbudowane są zupełnie inaczej. W tego typu matrycach pomiędzy warstwami szkła umieszczone są dwie siatki z materiału przewodzącego rozdzielone izolatorem. Owe siatki po podłączeniu napięcia zasilania stanowią kondensator o określonej pojemności. Dotykając powierzchni szkła palcem, dokonujemy modyfikacji pola elektromagnetycznego, wpływając na chwilową zmianę pojemności elektrycznej. Po wykonaniu pomiaru jesteśmy w stanie dokładnie określić współrzędne dotknięcia palca do szkła.

Ekrany w technologii PCT są zdecydowanie droższe w wykonaniu w porównaniu z tradycyjnymi matrycami pojemnościowymi. Dlaczego więc Nexwell zdecydował się na takie rozwiązanie? System PCT ma jedną bardzo dużą zaletę, można stosować go w przypadku paneli umieszczonych pod grubą jednolitą taflą szkła. Urządzenia PCT są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zdecydowanie łatwiej wkomponować je w ogólny “design” produktu.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *