JBL LOFT czyli prawie praca u podstaw

JBL LOFT czyli prawie praca u podstaw

Tytuł przywodzi skojarzenia z literaturą? Słusznie. JBL wprawdzie  twierdzi, że nowe zestawy głośników to: perfekcyjne rozwiązanie hybrydowe dla tych, którzy lubią nowoczesny design we wnętrzach, ale mają słabość do kolumn głośnikowych o dużej mocy”. Wtrącę jednak swoje trzy grosze. W gamie JBL, LOFT to budżetowa linia. A to oznacza, że za komplet do kina domowego zapłacicie tyle co za przegląd swojego luksusowego samochodu. Podobną sumę wydacie na designerski soundbar, czyli listwę pełną głośników, którą architekt pięknie upchnie pod telewizorem. Ale choćby soundbar był zrobiony z kosmicznych materiałów rodem z NASA, to JBL LOFT i tak go pobije na głowę. I to jest właśnie przysłowiowa praca u podstaw. Chcesz mieć designerskie kino domowe? Olej listwę i kup zestaw LOFT w tej samej cenie. Będzie znacznie lepiej.

LOFT to komplet 5 różnych głośników. 50 to wersja wolno stojąca. W sam raz do postawienia z przodu. LOFT 40 i 30 to typowe modele surround. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że to klasyczne modele półkowe. Do wciśnięcia z tyłu pomiędzy książki. Do tego klasyka: LOFT 20 czyli model centralny i obowiązkowy LOFT SP150 czyli aktywny subwoofer. W końcu bez mocnego basu ani rusz w kinie domowym.

Czas na trochę techniki. W serii LOFT JBL stosuje jedwabne kopułki wysokotonowe (1 calowe). W wooferach wykorzystano zaś membrany papierowe z domieszką polimeru, by zwiększyć sztywność i trwałość. Bez wątpienia polimery polepszają odporność na wilgoć, ale w domach z wilgocią zwykle problemu nie ma (za wyjątkiem miejsc zalewanych co roku przez okoliczne rzeki). Obudowy są oczywiście wentylowane, więc można liczyć na większą skuteczność. Innymi słowy: głośność. JBL chwali się jeszcze pasywnymi zwrotnicami, które zaprojektowano tak, by jak najlepiej skrócić drogę sygnału do głośników.  Producent podaje jeszcze zalecany zakres mocy RMC, co szalenie ułatwia dobór wzmacniacza. Zalecane widełki: od 10 do co najmniej 100W RMS. Oczywiście im większy model, tym zakres mocy zwiększa się. A jak bardzo? Ano, aż do 250 W.

Zależnie od modelu zastosowano różnorodne głośniki. Wersji LOFT 50 wykorzystano modele 100 m i 165 mm oraz 25 mm kopułki. W mniejszych LOFT 40 i LOFT 30 użyto odpowiednio modeli 125 mm i 100 mm. W centralnym przetworniki średniotonowe to wersje 125 mm. Tradycyjnie największy jest subwoofer z 250 mm przetwornikiem.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *