Kinect cieszy się lepszym wzięciem niż Move

Kinect cieszy się lepszym wzięciem niż Move

Wcześniej czy później musiało do tego dojść, jeśli wziąć pod uwagę, że Kinect został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, jako najszybciej sprzedające się urządzenie elektroniczne w historii. W ciągu pierwszych dni od premiery, sprzedaż produktu sięgnęła 10 mln sztuk, zaś po 60 dniach światowi miłośnicy gier kupili aż 8 mln kontrolerów Kinect.

Wyniki sprzedaży w Polsce zaczynają odzwierciedlać światowe trendy, z wyjątkiem rynku japońskiego, na którym koncern Sony ma cały czas bardzo mocną pozycję. Na pozostałych rynkach można zwykle obserwować szybki wzrost popularności konsoli Xbox, kosztem PlayStation oraz Wii. Z drugiej strony generalnie zwiększa się popyt na konsole, ze względu na nowe technologie związane z wykorzystaniem ruchu ciała, jak również malejącej liczby twórców gier specjalizujących się wyłącznie w projektach na komputery PC. Tytuły przeznaczone na konsole zdobywają coraz większy kawałek rynkowego tortu – wyjaśnia Jakub Zelich, Product Manager Strefy Gier i Rozrywki Komputronik SA.

Z danych NPD Group wynika, że w listopadzie 2011 roku na świecie sprzedano 1,7 miliona konsoli Xbox 360. To niemal dwukrotnie więcej niż PlayStation 3 (900 000 sztuk) oraz modelu Wii (860 000). To był czwarty miesiąc z rzędu, w którym produkt firmy Microsoft był najchętniej kupowaną konsolą. Tymczasem jeszcze w 2010 roku królową konsoli była Wii, której sprzedaż wyniosła 75,5 mln sztuk. Z kolei popyt na PlayStation 3 wyniósł 43,4 mln sztuk, a model Xbox 360 zamykał stawkę z wynikiem 42,9 mln nabywców. Udział marki PlayStation w polskim rynku konsol wynosił wówczas 72,4% – jak podawali analitycy Gfk Polonia.

Co ciekawe, światowe trendy nie potwierdzają się w Japonii, gdzie w ostatnich miesiącach kontroler Kinect nie miał tak dobrej passy, jak na innych rynkach. Według lokalnego tygodnika Famitsu od dnia premiery jedynie 7,6% posiadaczy konsoli Xbox 360 dokupiło do niej kontroler, podczas gdy na całym świecie odsetek ten ma wynosić około 20%. Warto podkreślić, że podczas, gdy w listopadzie 2010 roku Japończycy kupili ponad 27 000 egzemplarzy Kinecta, to w październiku 2011 roku zdecydowali się jedynie na 3,3 tysiąca sztuk. Ostatnie wyniki sprzedaży kontrolera Move mają być natomiast dwa razy lepsze niż amerykańskiego konkurenta.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *