Kino domowe na ścianie inteligentnego domu?

Kino domowe na ścianie inteligentnego domu?

Projektor od zawsze kojarzył mi się ze wspaniałymi doznaniami. Z perspektywy małego dziecka w zamierzchłych czasach PRL już oglądanie bajek ze slajdów w rzutniku było pierwszym kontaktem ze światem kina w domu: kina domowego. Mało kto wówczas słyszał o LCD, LED czy DLP.  Oczywiście pierwszy ekran to była gładka ściana a z czasem rozciągnięte prześcieradło. Wraz z upływem czasu kino domowe stawało się nowocześniejsze: miejsce rzutnika zajął projektor, który nad zwykłym kineskopowym telewizorem górował tylko w jednej kategorii: wielkości obrazu. Z jakością było już gorzej. Cóż, trudno wymagać cudów kiedy materiał o niskiej rozdzielczości powiększamy kilkukrotnie: wszelkie zniekształcenia ujrzymy jak na dłoni. To jednak historia pierwszych prób z kinem domowym. Obecnie bowiem kto raz spróbuje porządnego projektora i odpowiednio dobranego ekranu na dobre wzgardzi telewizorem. Przynajmniej w kwestii oglądania dobrego kina. Do spoglądania na bieżący serwis informacyjny wystarczy bowiem TV. I to jest powód dla którego można zainwestować w telewizor.

Bez nowoczesnego projektora nie ma mowy o stworzeniu prawdziwej prywatnej sali kinowej. Takiej z kilkoma rzędami wygodnych foteli z miejscami na colę i popcorn. Wbrew pozorom projektor nie oznacza kompromisu jeśli chodzi o jakość obrazu. W odróżnieniu od popularnych modeli prezentacyjnych, które świecą znaczniej mocniej (lepsza jasność) projektory do kina domowego najlepiej sprawdzają się w zaciemnionych salach. Dokładnie tak samo jak w kinie. Co ważne projektor bez trudu zapewni jakość FULL HD, czyli taką jaką zapewniają nowoczesne telewizory.

A jaki jest nowoczesny projektor? LED, LCD a może DLP? Jak wyposażony? Jak zainstalowany? W jaki sposób skonfigurowany? Na wszystkie pytania oczywiście odpowie dobrze przeszkolony sprzedawca w sklepie albo specjalista, który wspólnie z architektem zaprojektuje nam prawdziwą salę kinową. Teoretycznie zatem problem mamy z głowy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by przynajmniej przybliżyć sobie stosowane technologie i rozwiązania. Dzięki takiej wiedzy łatwiej będzie docenić to co nam może sprawić tak wiele radości. Zapraszamy do cyklu materiałów, które sukcesywnie będą się pojawiać w portalu.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *