Kolorowy perlator dla oszczędności

Kolorowy perlator dla oszczędności

Jednym z najprostszych i od dawna znanych przyrządów pozwalających oszczędzać wodę jest perlator.  Teraz ma nową wersję – informuje o tym, że marnujemy wodę.

Perlator to proste urządzenie, które montuje się na wylewce baterii kuchennej lub łazienkowej. Jego działanie polega na tym, że ogranicza wielkość strumienia wypływającej wody, ale jednocześnie napowietrza go, więc komfort użytkowania nie zmniejsza się – woda wypływa z wylewki pod odpowiednim ciśnieniem i ma dość silny strumień, chociaż wypływa jej mniej. W tak prosty sposób można ograniczyć zużycie wody nawet o 50%.

Na kolorowo

Do poczucia, że oszczędzamy wodę wystarczy montaż perlatora Jednak tę funkcję można było ominąć, maksymalnie odkręcając głowicę baterii – perlator nie hamował wielkości przepływu ani nie informował, kiedy on jest za duży i oszczędności już nie ma. W tej chwili dostępny jest nowy model perlatora z zamontowaną wewnątrz diodą LED świecącą na niebiesko. Taki jest więc kolor wypływającej przez niego wody. Świecenie możliwe jest dzięki temu, że w perlatorze zamontowano niewielki wiatraczek, który ciśnienie płynącej wody wprawia w ruch. Jeżeli woda wypływa zbyt silnym strumieniem  – wiatraczek pracuje głośniej. W ten sposób „prosi” użytkownika o ograniczenie strumienia wody i zmniejszenie jej zużycia.

Perlator można kupić w popularnych supermarketach budowlanych, jest w kolorze niebieskim, kosztuje zaledwie około 30 zł. Zamontuje go każdy bez użycia specjalnych narzędzi – wystarczy z wylewki baterii wykręcić dotychczasowy, zwykły perlator lub znajdujące się tam standardowo sitko. Trzeba jednak pamiętać, by robić to przez szmatkę, by delikatna powłoka perlatora się nie zarysowała.

Autor: Marianna Pogodna

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *