Łatwiej o mieszkanie: program obsługi inwestycji deweloperskich

Łatwiej o mieszkanie: program obsługi inwestycji deweloperskich

Home Broker uruchamia pionierski program kompleksowej obsługi projektów deweloperskich: pomoc przy realizacji inwestycji mieszkaniowej od A do Z. Co się za tym kryje?

Analiza projektu deweloperskiego, kredyt na sfinansowanie inwestycji, przedsprzedaż i sprzedaż mieszkań, kredyty dla nabywców – deweloperzy współpracujący z Home Broker mogą skorzystać ze specjalnego programu pozwalającego skrócić do minimum czas realizacji inwestycji mieszkaniowych. Największy pośrednik na rynku współpracuje już z 450 deweloperami w całej Polsce.

Co trzeci klient, który za pośrednictwem Home Broker kupił w 2011 roku nieruchomość, wybrał rynek pierwotny. Z badań, które pośrednik przeprowadził wśród nabywców wynika, że głównym motywem zakupu mieszkania od dewelopera jest chęć wprowadzenia się do nowego lokalu. Na drugim miejscu znalazły się niższe opłaty czynszowe niż w przypadku mieszkań używanych, a na kolejnych: możliwość wykończenia według własnych upodobań, brak prowizji dla pośrednika oraz oczekiwanie szybkiego wzrostu wartości nieruchomości.

Większa elastyczność w sprzedaży mieszkań

– W 2012 roku udział rynku pierwotnego w transakcjach na rynku mieszkaniowym najprawdopodobniej będzie większy niż w tym roku – ocenia Damian Milibrand, prezes Home Brokera. – Jest to spowodowane rosnącą elastycznością deweloperów, którzy reagując na potrzeby rynku budują coraz więcej małych mieszkań. Na to nakłada się coraz większa świadomość, że polityka sprzedażowa musi być dostosowana do realiów rynkowych – dodaje. Jego zdaniem, dokładnie odwrotnie zachowuje się obecnie rynek wtórny. Wydłużający się proces sprzedaży, który licząc od wprowadzenia oferty na rynek, do zwarcia umowy ostatecznej, trwa już średnio 5 miesięcy to jeden z dowodów na to, że sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym staje się coraz trudniejsza. Osobom, które chcą sprzedać nieruchomość trudno pogodzić się z tym, że cena może być niższa od tej, po jakiej kupili mieszkanie. Nie ma też akceptacji dla straty kursowej jeśli finansowali się kredytem walutowym.
Dlatego plany biznesowe pośrednika na 2012 rok zakładają dalsze zacieśnienie współpracy z deweloperami. Home Broker podpisał już umowy z 450 firmami budującymi mieszkania w całej Polsce. Dla porównania na koniec 2010 roku takich partnerów biznesowych miał niespełna 200.

Program obsługi inwestycji deweloperskich „od A do Z”

Wykorzystując nowe możliwości współpracy z grupą Getin Noble Banku, jakie otworzyły się po wejściu Home Broker w struktury Open Finance, pośrednik uruchamia pionierski na polskim rynku program polegający na kompleksowej obsłudze projektów deweloperskich. – Każdy deweloper, który rozpocznie z nami współpracę otrzyma pomoc przy realizacji inwestycji mieszkaniowej od A do Z – mówi Krzysztof Spyra, członek zarządu Getin Noble Banku i prezes Open Finance, firmy doradztwa finansowego, do której należy obecnie 100% akcji Home Brokera.
Pomoc ta rozłożona jest na pięć etapów:

1. ocena rentowności projektu i możliwości sprzedaży mieszkań
2. szybka procedura pozyskania kredytu inwestycyjnego w Getin Noble Banku
3. przedsprzedaż mieszkań warunkująca uruchomienie kredytu
4. sprzedaż mieszkań na kolejnych etapach budowy
5. udzielnie kredytu nabywcom mieszkań dzięki współpracy Home Brokera z 25 bankami
– Dzięki doświadczeniom, które jako grupa mamy w sprzedaży mieszkań, kredytowaniu deweloperów oraz szerokiej ofercie kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych, jesteśmy w stanie zagwarantować firmom budującym mieszkania skrócenie nawet o jedną trzecią czasu potrzebnego do zrealizowania inwestycji – zapewnia Krzysztof Spyra. Podkreśla, że żadna firma deweloperska w Polsce, nie sprzedaje tylu mieszkań, ile Home Broker.

Co miesiąc za pośrednictwem Home Broker właściciela zmienia prawie 1000 nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Placówki pośrednika odwiedza co miesiąc 10 000 klientów. Jednocześnie 80% osób kupujących mieszkanie przez Home Brokera, przez tę firmę zaciąga też kredyt hipoteczny. Pośrednik ma doświadczenie w sprzedaży mieszkań deweloperskich na wszystkich etapach budowy. 23% sprzedawanych mieszkań znajduje nabywców na etapie „dziury w ziemi”. Home Broker ma obecnie 52 placówki, w których pracuje prawie 900 doradców nieruchomościowych i finansowych.

Sprzedaż kredytów deweloperskich przez GNB przekroczyła miliard złotych

Ważnym ogniwem całego procesu obsługi deweloperów jest też finansowanie samego projektu przez Getin Noble Bank. Bank rozpoczął działalność na tym polu rok temu i już osiągnął bardzo dobry wynik, m.in. ze względu na elastyczne podejście, sprawny proces kredytowy oraz obsługę inwestycji w trakcie jej realizacji. – Wartość umów kredytowych, które zwarliśmy z deweloperami przekroczyła już miliard złotych – mówi Piotr Sztembartt, dyrektor departamentu projektów inwestycyjnych w Getin Noble Banku. Bank obsługuje największe firmy deweloperskie. Są to m.in. JW Construction, Robyg, Gant Developement, LC Corp, Budimex Nieruchomości, Capital Park.

Od redakcji: materiał opracowany przez Homebroker.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *