Loxone na targach: nowe rozwiązania do inteligentnego domu

Loxone na targach: nowe rozwiązania do inteligentnego domu

Otwartość na standard KNX i nieograniczona możliwość czerpania z jego rozwiązań. Prezentujemy system Loxone do zarządzania inteligentnym budynkiem, domem i mieszkaniem. Do przejrzenia bardzo obszerne opracowanie przygotowane przez dwóch autorów: Macieja Turskiego i Andrzeja Tomczaka.

Na rynku automatyki budynkowej, oprócz systemów bardzo popularnych i wspieranych przez wielu producentów takich jak KNX/EIB, występują również rozwiązania firmowe przeznaczone do „inteligentnego” zarządzania budynkiem, domem czy mieszkaniem. Regularnie pojawiają się nowe systemy oraz nowe gamy produktów. Instalatorowi trudno jest na bieżąco śledzić rynek i oceniać, które z tych systemów rokują największe prawdopodobieństwo sukcesu u klientów. Wychodząc naprzeciw potrzebom instalatorów opiszemy ciekawy system, który w naszej opinii pozytywnie odróżnia się od innych rozwiązań, oferowanych przez firmy produkujące urządzenia na potrzeby „inteligentnych” instalacji. Cechami, które wyróżniają system firmy Loxone jest: wielozadaniowość, otwartość na inne standardy takie jak KNX/EIB, DMX, EnOcean czy 1-wire, zarządzanie zdalne z urządzeń przenośnych (typu iPhone, iPad oraz wyposażonych w system Android), a do tego wszystkiego atrakcyjna cena.

Parę słów o…

Loxone to dobrze rokująca, austriacka firma, która szczyci się tym, że wszystkie jej produkty są sygnowane hasłem „100% made in Austria”. O prężności działania i jakości wyrobów świadczy to, że certyfikowani dealerzy znajdują się w kilkunastu krajach Europy (w tym także w Polsce). Ideą, która ujęła nas w przypadku tego systemu, jest otwartość na tak renomowany standard, jakim jest KNX (Konnex, dawniej nazywany EIB – od European Installation Bus, inaczej Instabus). Daje to olbrzymią przewagę nad innymi systemami firmowymi, poprzez nieograniczoną możliwość czerpania z rozwiązań KNX. Instalator stosujący system Loxone ma dostęp do olbrzymiej liczby urządzeń produkowanych w standardzie KNX. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że nasz klient upatrzył sobie w jakimś katalogu piękną linię włączników ściennych KNX z wyświetlaczami. W jaki sposób można obniżyć cenę systemu tak, aby stać się konkurencyjnym w stosunku do oferty innych firm? Odpowiedź jest prosta; zastosować tańsze urządzenia, które będą współpracowały z tą linią włączników KNX. Instalatorzy osiągają to w różny sposób. Wiele firm stosuje w rozdzielnicach urządzenia KNX, produkowane przez mniejsze firmy, które oferują urządzenia w bardzo korzystnych cenach. Przykładem są urządzenia KNX powstające w Hiszpanii, gdzie rynek jest bardziej cenowo zbliżony do naszego, niż do rynków w bogatszych krajach Europy.

Rozwiązanie firmy Loxone może się okazać jeszcze bardziej korzystne (m.in. dla tego, że do urządzeń Loxone, które zastępują aktory (wyrobniki) KNX, można podłączyć dużo tańsze sensory (czujniki) np. wyposażone w interfejsy 0…10V).

KNX, moduł IP, trochę techniki

Sercem systemu jest Loxone Miniserver. To niewielkie urządzenie, instalowane na szynie DIN, jest wyposażone we własny procesor, złącze pamięci microSD oraz szereg interfejsów komunikacyjnych. Decydując się na zakupienie Miniservera, oprócz jednostki sterującej, uzyskujemy szereg wejść i wyjść, zarówno analogowych jak i binarnych. Złącze KNX umożliwia nie tylko integrację systemu Loxone z urządzeniami standardu KNX, ale również użycie modułu jako wielofunkcyjnej bramki IP dla systemu KNX. Kolejną bardzo istotną korzyścią jest możliwość taniego rozwiązania wizualizacji systemu automatyki. Bez dodatkowych kosztów dostajemy możliwość sterowania naszym inteligentnym domem poprzez przeglądarkę internetową. Dostępne są również darmowe aplikacje na smartfony i pady: mobilne urządzenia firmy Apple – iPhone, iPod, iPad oraz na urządzenia pracujące pod systemem Android. Dzięki temu standardowe przyciski i panele KNX możemy zastąpić urządzeniami mobilnymi, realizującymi jednocześnie wiele innych funkcji. Dodatkowo 16 GB karta microSD może posłużyć jako domowa jednostka wymiany dokumentów. A oprócz tego, wszystko jest zintegrowane i łatwe we wdrożeniu.

Bezpłatnie dostaniemy również narzędzie do programowania urządzeń magistralnych – Loxone Config. Aplikacja ta, poza programowaniem, umożliwia symulację sieci, testowanie w trybie online (również z obsługą debuggera) oraz jest wyposażona w monitor „ruchu” na magistrali KNX i LAN. Program oparty na znanym z najnowszych aplikacji pakietu Office interfejsie Ribbon jest przyjaznym narzędziem do obsługi wszystkich urządzeń systemu Loxone. Sieć konfiguruje się przy pomocy zdefiniowanych bloków funkcyjnych. Wystarczy wybrać odpowiedni blok – np. Dimmer (z ang. ściemniacz), połączyć odpowiednie wejścia oraz wyjścia i funkcja jest gotowa do użycia. System wyposażono w wiele predefiniowanych bloków funkcyjnych. Pogrupowane są w działach takich jak: funkcje matematyczne, logiczne, liczniki, zegary, funkcje analogowe i inne. Można również dopisać własne bloki w prostym języku skryptowym bliskim do języka C.

Miniserwer jako nieodzowny element

System Loxone jest oparty na urządzeniach pracujących na magistrali wewnętrznej LoxBUS. Moduł miniserwera LoxLIVE jest głównym i niezbędnym elementem systemu, który można rozszerzać przy pomocy modułów dodatkowych. Wszystkie moduły rozszerzeń komunikują się z miniserverem poprzez magistralę. Ilość dołączonych modułów rozszerzeń nie powinna przekraczać trzydziestu. Moduł rozszerzeń LoxMORE Extension jest prostym rozszerzeniem systemu zwiększającym liczbę wejść i wyjść. Inne moduły rozszerzeń prezentują jeszcze ciekawsze możliwości. Obecnie dostępne są moduły do obsługi standardu DMX512, EnOcean, 1-wire oraz portów szeregowych RS232 i RS485. Jeden moduł DMX umożliwia obsługę do 512 kanałów urządzeń pracujących w tym standardzie (na rynku są dostępne różnego rodzaju lampy i źródła światła oraz szeroka gama urządzeń do efektów scenicznych). Dzięki modułowi 1-wire dołączymy do sieci 32 urządzenia pracujące na tej magistrali. Pozwala to na przykład na zainstalowanie w całym obiekcie tanich i solidnych czujników temperatury. Moduł EnOcean to dobre rozwiązanie w przypadku konieczności rozbudowy istniejącej instalacji domowej bez użycia przewodów. Szczególnie przydatne jest to w instalacjach, w których dodatkową funkcjonalność trzeba zrealizować już po wykonaniu okablowania, a poprowadzenie przewodów jest albo nieopłacalne (np. ściany zostały już wykończone w wysokim standardzie), albo trzeba to zrobić w miejscach, gdzie poprowadzenie instalacji kablowej jest niemożliwe (np. na powierzchniach szklanych czy też w obiektach zabytkowych), albo inwestor nie wyraża zgody na wykonanie instalacji. Jeden moduł EnOcean obsługuje do stu dwudziestu ośmiu aktorów (wyrobników) i tyleż samo sensorów (czujników). Dzięki odzyskiwaniu energii (zmiany temperatury otoczenia, ruch wciskanego przycisku i inne) urządzenia EnOcean nie wymagają doprowadzenia jakichkolwiek przewodów. Programowalne moduły portów szeregowych pozwalają na prostą komunikację z innymi urządzeniami. Coraz częściej takie złącza możemy znaleźć w klimatyzatorach, sterownikach pieców, urządzeniach RTV i wielu innych. Ilość możliwych do zainstalowania modułów rozszerzeń pozwala na budowę instalacji wystarczającej, a nawet znacznie przekraczającej potrzeby inteligentnych mieszkań czy domów jednorodzinnych. Producent podkreśla, że dużo instalacji jest wykonywanych również w obiektach biurowych, usługowych i sklepowych.

Miniserver LoxLIVE, dzięki obsłudze protokołów sieciowych UDP i FTP, może komunikować się ze wszystkimi urządzeniami pracującymi w komputerowej sieci lokalnej. Komunikację taką można sparametryzować. Obsługa kilku grup urządzeń została zaimplementowana przez producenta w postaci wirtualnych wejść i wyjść. Do tej grupy należą np. systemy multiroom: Sonos, CasaTunes, SqueezeBox i Denon oraz system nadajników sygnału podczerwieni IRTrans. Proste funkcje pozwalają sterować głośnością, kolejnością odtwarzania i listami utworów domowego systemu audio a komunikacja z nadajnikami IR-Trans daje możliwość wydawania rozkazów wszystkim urządzeniom obsługiwanym przez piloty zdalnego sterowania.

Żeby łatwiej można było wyrobić sobie pogląd na temat możliwości systemu Loxone, poniżej zostanie przedstawionych kilka koncepcji jego praktycznego wykorzystania.

Do użytkowników KNX

Pierwsza propozycja będzie skierowana do użytkowników najpopularniejszego w Europie, otwartego systemu automatyki domowej – KNX. Planując instalację systemu KNX niezbędne jest uwzględnienie w kosztach bramki do programowania urządzeń. Jeśli zdecydujemy się na wybór miniservera Loxone jako bramki IP-KNX, bez dodatkowych wydatków otrzymamy interfejs www oraz aplikacje do obsługi inteligentnego budynku, domu czy mieszkania poprzez np. telefony komórkowe. W takim przypadku magistrala KNX pracuje niezależnie od urządzenia Loxone.

Dla instalatora: kolejny wariant

Inną opcją jest wykorzystanie miniservera Loxone w systemie KNX jako modułu wejść/wyjść oraz jednostki logicznej. Wykorzystanie zainstalowanych w module czterech wejść i czterech wyjść analogowych oraz ośmiu wejść binarnych i ośmiu wyjść przekaźnikowych zdecydowanie obniży koszt wdrożenia instalacji poprzez rezygnację z zazwyczaj droższych modułów wejść i wyjść KNX. Do wykonywania bardziej skomplikowanych funkcji logicznych, które są konieczne dla zrealizowania wymagań niektórych klientów, w systemach KNX używa się najczęściej zewnętrznych serwerów, opartych na przykład na komputerach PC. Tu swoją przewagę pokazuje miniserver – wystarczy jedno, niedrogie urządzenie, wyposażone w wiele wejść i wyjść aby przy okazji zrealizować wszystkie zadania logiczne w systemie.

Kolejną koncepcją jest wykorzystanie miniservera jako elementu centralnego sieci automatyki w połączeniu ze standardowymi panelami KNX, służącymi do komunikacji z użytkownikiem. Ze względu na powszechność systemu KNX, na rynku dostępnych jest bardzo wiele atrakcyjnych pod względem wzorniczym przycisków i paneli dotykowych pracujących w tym standardzie. Jeżeli w rozdzielnicy, zamiast klasycznych modułów KNX, zostaną zastosowane urządzenia Loxone, zdecydowanie obniży to koszt wdrożenia „inteligentnych” rozwiązań w budynku.

System tylko jednej firmy?

Ostatnim, czwartym przykładem użycia systemu Loxone, jest oparcie systemu automatyki wyłącznie na urządzeniach tej firmy. Coraz częściej pojawiają się na rynku standardowe przyciski elektroenergetyczne o nietuzinkowym wyglądzie. Przeglądając oferty producentów przycisków i paneli pracujących pod napięciem 230 VAC, można znaleźć dużo ciekawych elementów, które będą odpowiadały nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Wykorzystując te najtańsze rozwiązanie, wsparte urządzeniami Loxone, można uzyskać bardzo ekonomiczny system inteligentnego domu. Jeśli uzupełnimy obsługę systemu wiszącymi na ścianie iPadami, z aplikacją Loxone, uzyskamy wszechstronny i zwizualizowany system o świetnym stosunku możliwości do ceny.

Systemy firmy Loxone znalazły już w naszym kraju zagorzałych zwolenników, dlatego z pełnym przekonaniem zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie w artykule właśnie tych urządzeń, jako najbardziej obiecującego systemu firmowego, który ostatnio trafił na nasz rynek.

 

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *