Modelowy dom Buderusa: energooszczędność to priorytet

Modelowy dom Buderusa: energooszczędność to priorytet

Oto ciekawy projekt jednorodzinnego domu, w którym priorytetem jest racjonalne wykorzystanie energii. Zbudowany został przez kilka firm: Bosch Thermotechnology i należącą do niego markę Buderus oraz Buderus Immobilien GmbH (BIG) i Schwörer Haus. Dom po zakończeniu inwestycji został przekazany najemcom, więc nie jest tylko realizacją szalonych pomysłów projektantów ale budynkiem, w którym można na co dzień mieszkać i to bez żadnych wyrzeczeń. Po prostu jest realny. Stoi w mieście Wetzlar w Niemczech.

Jak twierdzi Uwe Glock z Bosch Thermotechnology, jednym z założeń projektu, było pokazanie, że całą koncepcję można zrealizować w technologii, która jest obecnie dostępna. Według niego, około 40 procent całkowitego zużycia energii pierwotnej w Europie i ponad 30 procent emisji dwutlenku węgla przypada na budynki. 85% zużywanej energii odnosi się do ogrzewania i otrzymania ciepłej wody użytkowej. Co ciekawe w samych Niemczech tylko 13% z prawie 18 milionów systemów grzewczych w budynkach jest traktowane jako nowoczesne. To zaś oznacza, że potencjał zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w Niemczech jest ogromny: nawet 55 milonów ton! Ekologia ma priorytet. Obrońcy środowiska mają większy powód do satysfakcji. A klienci?

Aby uzyskać jak najniższą emisję i możliwie najbardziej racjonalne wykorzystanie energii budynek i jego instalacja musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze przyjmuje się możliwie jak najniższy poziom konsumpcji, który można uzyskać dzięki odpowiedniej izolacji budynku oraz wykorzystując przepływy energii (straty ciepła, zyski ciepła, mostki termiczne i inne). Po wtóre: generowanie energii elektrycznej przez budynek – generowanie tyle ile to możliwe. I ile jest potrzebne. No i po trzecie wykorzystanie istniejących na rynku technologii oszczędzania energii w odbiornikach: np. sprzęcie AGD.  Super. Tyle założeń. A jak to wygląda w praktyce?

Twórcy wykorzystali to co najnowocześniejsze na rynku. Jest zatem system odzysku ciepła z układu wentylacji, elektryczna pompa ciepła o mocy ponad 10 kilowatów, sprzęt AGD Bosch klasy efektywności energetycznej A++ oraz system fotowoltaniczny. Fotowoltaniczny, czyli jaki?

W domu wykorzystano system fotowoltaniczny, który umożliwia wytwarzanie i magazynowanie energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania urządzeń zainstalowanych w budynku. Według szacunków Buderusa system może wyprodukować 9100 kilowatogodzin. Przewidywane potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego wynoszą zaś 7550 kilowatogodzin. A jak produkuje energię? Dzięki słońcu. Moduły fotowoltaniczne zamontowano na dachu. Generują tyle energii, że bilans energetyczny w ciągu roku jest jak dotąd na plusie. Czyli nie dokładamy do interesu. Niemniej i tak musimy wyłożyć. W porównaniu z tradycyjnym, czyli konwencjonalnym (ale wciąż nowoczesnym) domem w dobrym standardzie dodatkowe koszty wynoszą ok. 35 000 euro. Za co? Przede wszystkim za system fotowoltaniczny.

By złagodzić gorycz dopłaty Buderus podaje jeszcze jedną porcję danych statystycznych. Pierwotne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i uzyskania ciepłej wody wynosi w mieszkaniu ok 160 m2 aż 91 kilowatogodzin. W domu Buderusa uzyskano wynik na poziomie 50 kilowatogodzin. Prawie o połowę taniej!

Wyposażenie i dane

Dom jednorodzinny z garażem: powierzchnia 160 m2

System wentylacji i ogrzewania: Logavent HRV31

Pompa ciepła: Buderus Lagatherm  9,2 kW

Moduły fotowoltaniczne: Aleo S79 (75 m2)

Sprzęt AGD Bosch klasy A++: piekarnik, płyta indukcyjna, mikrofalówka, system do gotowania na parze, lodówka z zamrażarką, automatyczny ekspress do kawy, zmywarka, pralka, suszarka elektryczna

Koszt budowy 550 000 euro

System fotowoltaniczny 35 000 euro

 

 

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *