Motorola 4Home Connected: sterowanie domem po amerykańsku

by Arek | 20 stycznia 2012 23:14

Marketing Motoroli twierdzi wprost: nowy 4Home Connected to mózg podłączony do domu. I dalej rozwija myśl: teraz konsumenci mogą monitorować i kontrolować wszystkie podłączone urządzenia domowe. Mogą je kontrolować z dowolnego miejsca za pośrednictwem jednej bramki. Wystarczy do tego tablet, telefon komórkowy lub laptop czy stacjonarny komputer (np.w biurze).

Ten tzw. mózg to po prostu jednostka sterująca o możliwościach obliczeniowych porównywalnych z komputerami, które jeszcze do niedawna mogliśmy podziwiać w sklepach. Sprzęt wyposażono w rozbudowane możliwości komunikacji. Spełnia standardy Z-Wave, Wi-Fi, Ethernet i Bluetooth. Oczywiście pakiet standardowych połączeń nie jest zamknięty. Istnieje możliwość aktualizacji oprogramowania poprzez USB.Producent twierdzi, że istnieje również możliwość połączeń i sterowania przy użyciu sieci elektrycznej w domu.

Oprogramowanie specjalnie stworzone na potrzeby systemu ma charakter otwarty. Znaczy to tyle, iż jest możliwe łatwe modernizowanie aplikacji poprzez dodawanie kolejnych funkcji i rozszerzeń sterowania podłączonych urządzeń. Całość bardzo przypomina wyglądem rozwiązania stosowane w sterowikach Gira czy Jung.

Co można zrobić z oprogramowaniem?

Do dyspozycji jest cały katalog opcji:

– monitoring domu (cały budynek i poszczególne pomieszczenia)

– ochrona domu poprzez komunikację z systemem alarmowym (nadzór nad poszczególnymi pomieszczeniami w domu lub mieszkaniu

– zarządzanie zużyciem energii elektrycznej (kontrola poszczególnych urządzeń)

– diagnostyka systemów zainstalowanych w domu

– rozpoznawanie urządzeń z własnym IP i bez własnego IP

– rozwiązywanie problemów alarmów generowanych przez system w domu

– uniwersalny pilot sterowania i zarządzania poszczególnymi urządzeniami podpiętymi do systemu (oświetlenie, zamki drzwi, sprzęt AGD i RTV, klimatyzacja i ogrzewanie)

– podgląd na żywo obrazu z kamer monitoringu; także transmisja na żywo w formie streamingu

– odbiór wiadomości e-mail lub SMS o zmianach w działaniu systemu bezpieczeństwa domu

– kontrola okien, rolet i żaluzji: otwieranie, zamykanie, uchylanie

Oprogramowanie to nie wszystko. Istotny jest również hardware. Motorola tworzy zatem całą platformę złożoną z urządzeń, które można podłączyć do systemu: rekordery HDD, wyspecjalizowane kamery a także nowe urządzenia do najświeższych dystrybucji treści video w całym domu (każdy domownik może oglądać co innego) i zabezpieczenia ich przed niepowołanym dostępem (przede wszystkim wzgląd na prawa autorskie).

Dane techniczne jednostki

Procesor 800 MHz Marvell Armada (alternatywnie 1.2 GHz)

Pamięć flash 128 MB/ 256 MB DRAM

Moduł Wi-Fi 802.11.n

USB 2.0

Bluetooth

 

Endnotes:
  1. [Image]: https://dominteligentny.pl/wp-content/uploads/2012/01/SCTE-press-kit-image.jpg
  2. [Image]: https://dominteligentny.pl/wp-content/uploads/2012/01/ConnectedGateway.jpg

Source URL: https://dominteligentny.pl/2012/motorola-4home-connected-nagrodzony-w-las-vegas/