Najlepszy dom inteligentny 2012 roku wg. Electronic House

Najlepszy dom inteligentny 2012 roku wg. Electronic House

Amerykański magazyn Electronic House wspólnie z redakcją portalu pod tym samym tytułem co roku wybierają najlepsze instalacje w różnych kategoriach. Z pewnością najbardziej cennym wyróżnieniem jest złota nagroda dla najlepszego domu inteligentnego. W tym roku nagrodę przyznano instalacji stworzonej przez ekipę z Baltimore. Nie powinno to dziwić. Skoro to amerykańskie nagrody, to i honorowani są rodzimi twórcy. Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu, co tworzą po drugiej stronie oceanu.

Prace projektowe zaczęły się 6 lat temu. Wówczas o iPadzie słyszano tylko w zaciszu laboratoriów Apple. Jedyne wówczas na co można było sobie pozwolić, to klasyczne ekrany dotykowe w ramach systemu AMX. Umożliwiają sterowanie światłem, sprzętem A/V, zestawem multiroom, basenem i spa a także monitoringiem i żaluzjami. Niemniej jak tylko pojawił się iPad, wszystko się zmieniło. Od razu skonfigurowano system tak, by dla każdego z użytkowników domu był oddzielny iPad z możliwością zarządzania. No i oczywiście klucz do sukcesu: prostota obsługi. Właściciele domu zażyczyli sobie, by każdy z domowników bez trudu opanował obsługę systemu, który powinien być możliwie jak najbardziej przyjazny i łatwy do opanowania.

Sześć lat to z puntu widzenia technologii ogromna przepaść. Kiedy w 2008 roku prowadzono prace nad prowadzeniem kabli, instalatorzy nie byli pewni, czy kable HDMI będą odpowiednie do transmisji sygnału audio video, na odległości takie jakie założono w projekcie.Telewizja 3D także dopiero raczkowała, więc dopiero podczas realizacji stosowano nowszy sprzęt. Początkowo nie uwzględniano także odtwarzacza Blu ray czy stacji dokującej dla iPoda. Po prostu nie były jeszcze osiągalne.  Niemniej upływ czasu da się zneutralizować. W piwnicy w czterech stojakach na sprzęt zarezerwowano wolne miejsca na urządzenia, które mogą się pojawić w najbliższej przyszłości. W końcu aktualizacja i modernizacja nie powinna przecież sprawiać problemów (na liście zakupów jest już odtwarzacz Sony Network)

Dom o powierzchni 1300 m2 hojnie wyposażono w sprzęt audio, gdyż stworzono w nim 30 stref nagłośnienia. W budynku jak i w otoczeniu zmieszczono ponad 40 głośników B&W (w dosłownym tłumaczeniu: 4 tuziny głośników). Zestawy głośników dyskretnie schowano. Maskownice polakierowano w kolorach pomieszczeń, by zgrywały się z ich kolorystyką i fakturą wykończenia. Co ciekawe integracja wizualna dotyczy także takich miejsc jak patio czy basen. Głośniki schowano bowiem m.in. w obrobionych kamieniach i polakierowano w kolorze muru, by sprawiały wrażenie jednolitej powierzchni. Podobnie potraktowano telewizory: np. ramka telewizora Runco została fabrycznie dostosowana do kamiennego wystroju otoczenia.

Ciekawostką jest sprzęt wizyjny. Łącznie zainstalowano aż 15 płaskich ekranów kilku różnych producentów (Panasonic, Runco, Samsung). Choć brakuje szczegółowego zestawienia, to wspomniano m.in. o modelach 50 i 55 calowych (m.in. Samsung LED 3D). Niemniej wszystko wskazuje na to, że właściciele nie poprzestaną na 15 wyświetlaczach. W planach jest m.in. telewizor w szafie u stóp łóżka, który będzie automatycznie wysuwany i chowany. By uzyskać odpowiedni komfort oglądania podczas słonecznych dni zastosowano zautomatyzowane drewniane i tkane żaluzje rozsuwające się od sufitu aż po podłogi, by żaden promień słońca nie odbijał się na powierzchni ekranu TV. Co ciekawe wszystkie TV mają jeszcze alternatywę. W domu wygospodarowano miejsce na salę kinową z projektorem.  W pierwotnym planie projektor miał obsługiwać tylko technologię 2D. Docelowo jednak zmieniono go na cyfrowy profesjonalny model 3D marki Titan bazujący na technologii DLP i aktywnych okularach. I dodano PS3, co wprawiło dzieci w zrozumiały zachwyt.

W domu jest kilka źródeł rozrywki. Standard to serwer mediów, który uzupełnia odtwarzacz BD Panasonic, iPad, konsola gier oraz Apple TV.  Filmy standardowo wyświetlane są w formacie 2:35.1 (CinemaScope) jakkolwiek bardzo łatwo można zmienić wizualizację do standardu 1:78.1. Zmiana formatu oznacza od razu automatyczne dopasowanie żaluzji, które zasłaniają nie używaną część ekranu dla projektora. Powierzchnię ekranu Da-Lite wykonano z materiału z mikroperforacją, by można było schować głośniki kina domowego a jednocześnie zminimalizować straty w jakości brzmienia. W sali kinowej pomieszczono system 7.1 z czterema subwooferami. Wszystko od B&W.

Nagrodzony system

Projekt: Starr Systems Design

Wykonanie: Powers Homes

Design: Patrick Sutton Associates

Kontrola: AMX

Oświetlenie: Lutron

Wyświetlacze: Panasonic, Runco, Samsung

Projektor: DPI

Ekran dla projektora: Da-Lite

System audio (wzmacniacze, procesor): Rotel

Zestawy głośników: B&W, James Loudspeaker, Velodyne

Źródło AV: Kaleidescape, Panasonic, Sirius, Sony

Moduły do instalacji sprzętu AV: Middle Atlantic

Wszystkie zdjęcia pochodzą z serwisu http://www.electronichouse.com/

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *