Najlepszy projekt „SmartHome Deutschland Award”

Najlepszy projekt „SmartHome Deutschland Award”

Oto promowanie idei inteligentnego domu po niemiecku. U naszego zachodniego sąsiada powstała organizacja non profit SmartHome Initiative Deustchland, która co roku przyznaje nagrody w kilku kategoriach (najlepsze: produkt, projekt i debiut). Nagrody przyznawane są pod patronatem Federalnego Ministra Gospodarki i Technologii, co z pewnością zwiększa wagę wyróżnienia.

Dom jednorodzinny: dwa etapy

W tym roku najlepszy projekt to instalacja systemu Loxone w domu jednorodzinnym. Dom ma bogatą historię. Powstał w 2008 roku po przebudowie. Wykorzystano bowiem fundamenty starego budynku z 1960 roku. Co ciekawe właściciel już wcześniej miał do czynienia z instalacjami inteligentnego domu. Wcześniej używał systemu innego KNX, ale podczas inwestycji zdecydował się na zmianę.

Sercem systemu Loxone jest centrala Miniserver. Co ciekawe ma wbudowany interfejs KNX, jakkolwiek producent jak dotąd nie ma jeszcze certyfikatu stowarzyszenia KNX. Niemniej do interfejsu podłączono czujniki z systemu KNX: wyłączniki, monitoring ruchu i stację pogodową. W sumie centrala ma czym zarządzać. Lista zastosowanych rozwiązań jest dość długa: czujniki do pomiaru poziomu wody w zbiorniku wody deszczowej, czujniki urhcu i kontaktów, świetlówki CFL z regulacją oświetlenia, monitoring bramy garażowej, kontrola dekodera Dreambox oraz telewizora i amplitunera Denona, system multiroom Sonos, sterowanie ogrzewaniem i termostatami, pomiar wilgotności powietrza, usługi w chmurze. Wystarczy?

Automatyczne rolety: powód do dumy

Właściciele są szczególnie dumni z systemu rolet. Jak sami przyznali początkowo trudno było im się przyzwyczaić. Rolety w zależności od pory dnia jak i roku otwierają się tak, by rano uchwycić jak najwięcej światła słonecznego i ciepła. Im bliżej południa, tym bardziej będą zacieniać pomieszczenia, by uniknąć nadmiernego nagrzania. Praca rolet jest powiązana z monitorowaniem temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. To oznacza, że każde okno sterowane jest oddzielnie. Niezależnie jednak od tego jak ciepło jest w pokojach wieczorem rolety zamykają się całkowicie. W końcu liczy się prywatność. W pierwszej kolejności rolety zamykają się od strony ulicy. Co ciekawe ich zamknięcie jest regulowane przy użyciu czasu zachodu słońca obliczonego specjalnie dla lokalizacji budynku. Pracę automatyki rolet zawsze można skorygować. Do tego służy standardowy przełącznik oraz aplikacja w iPhone. Co ciekawe rolety zsynchronizowano z pracą klamek. Uchylenie okna w łazience powoduje automatyczne uchylenie rolety. Otwarcie drzwi tarasowych uruchamia automatyczną blokadę rolety, by uniknąć problemu z dostaniem się domowników do domu.

Pod ręką iPhone i iPad

Smartfon iPhone przydaje się w nagrodzonym domu nie tylko do sterowania rolet. Za jego pośrednictwem można włączyć saunę i ustawić parametry (temperatura, wilgotność, oświetlenie, muzyka). Na telefon trafiają także informacje o zbyt wysokim poziomie wilgotności w wybranych pomieszczeniach. Poprzez telefon można także kontrolować strefowe ogrzewanie. Podczas gdy w sypialni jest utrzymywana temperatura 18 stopni C, to w łazience znacznie przyjemniejsze 23. iPhone przyda się także by ułatwić dostęp do domu. Dzięki kontroli bram garażowych, drzwi i wejść bocznych można zdalnie otworzyć określone miejsce, by np. wpuścić kuriera, sąsiada czy kogoś z rodziny. Aplikacja w telefonie umożliwia też podgląd monitoringu czujników zamknięcia drzwi i okien a także włączonego światła czy odcięcia zasilania od gniazdek.

Sterowanie światłem

Inteligentny dom nie może się obejść bez zaawansowanego sterowania światłem. W wielu miejscach wykorzystano nie tylko świetlówki ale także diody LED o ciepłej białej barwie świecenia. Cały dom podzielono na sceny świetlne. Co ciekawe w samej kuchni zastosowano aż pięć różnych obwodów świetlnych zaprogramowanych do różnych scen. Cały system oświetlenia zaprojektowano tak, że można w każdej chwili z dowolnego miejsca domu wyłączyć wszystkie światła: wystarczy potrójne naciśnięcie przycisku. Można również wyłączyć całe oświetlenie w jednym pomieszczeniu: wówczas należy dwukrotnie nacisnąć przycisk.

Trochę rozrywki

Nie zapomniano o systemie AV. W domu wykorzystano system Sonos. W zależności od stref domowych muzyka jest włączana tradycyjnymi przyciskami albo poprzez czujniki obecności. Zaprogramowano domyślne ulubione audio. Wystarczy wejść do łazienki by włączyła się ulubiona rozgłośnia radiowa. Ciekawym uzupełnieniem jest tryb pracy dla…dziadków. Do tej pory, gdy wpadali w odwiedziny albo zostawali by opiekować się dziećmi mieli jeden problem: jak włączyć telewizor i kino domowe. Jeden przełącznik uruchamia cały system i odpowiednie oświetlenie.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *