Nowoczesne biuro: minimalizacja hałasu

Nowoczesne biuro: minimalizacja hałasu

Obecne bowiem biura to w większości duże pomieszczenia zorganizowane na otwartej przestrzeni. Co najwyżej podzielone są tylko niewielkimi pomieszczeniami takimi, jak indywidualne gabinety, salki konferencyjne, pomieszczenia socjalne itp. Każda z nich ma inne wymagania akustyczne. Sztuką jest dopasowanie wykończenia do poszczególnych pomieszczeń. A jak na to zapatrują się projektanci podwieszanych sufitów? Poniżej ich punkt widzenia.

Biuro typu open space – wysoki poziom pochłaniania dźwięków

W dużych biurach, w których przebywa jednocześnie znaczna liczba ludzi, największym problemem jest hałas (generowany m.in. przez ludzi, sprzęt biurowy oraz elementy serwisowe) i brak możliwości koncentracji. By ograniczyć rozprzestrzenianie się hałasu, zapewnić odpowiedni poziom koncentracji i poufności rozmów, a także obniżyć poziom natężenia dźwięku w pomieszczeniach, można zastosować sufit podwieszany o zwiększonym współczynniku pochłaniania dźwięku (0,95 – 1,00 αw). Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. mineralne płyty z rodziny OP o obniżonej gęstości (PERLA OP i ULTIMA OP) oraz płyty metalowe z mikroperforacją i wkładem z czarnej fizeliny akustycznej.

Sala konferencyjna – dobra dźwiękoizolacyjność, przeciętne pochłanianie

Główną funkcją sal konferencyjnych jest umożliwienie prowadzenia komunikacji. Ogromne znaczenie ma więc komfort słuchających, rozumienie mowy oraz ich poufność. Sufity podwieszane o dobrej dźwiękoizolacyjności (35 – 40 dB) pozwolą ograniczyć poziom hałasu dochodzącego z sąsiednich pomieszczeń, a także uniemożliwią przenikanie rozmów na zewnątrz pomieszczenia. Przeciętna wartość pochłaniania dźwięków (0,60 – 0,65 αw) zapewni ponadto wystarczająco długi (dla tego typu pomieszczeń) czas pogłosu. Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. mineralne płyty typu Standard (SAHARA MAX, PERLA, ULTIMA) i metalowe z Ekstra mikroperforacją.

Gabinet indywidualny – wysoki poziom dźwiękoizolacyjności, średnie pochłanianie

W przypadku indywidualnych pomieszczeń biurowych konieczne jest ograniczenie hałasu dochodzącego z zewnątrz oraz ograniczenie słyszalności i rozumienia rozmów w sąsiednich pomieszczeniach. W tym celu najlepiej zastosować produkty, które charakteryzują się wysokim poziomem izolacyjności akustycznej wzdłużnej (powyżej 40 dB). Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. mineralne płyty z rodziny dB o zwiększonej gęstości (PERLA dB, SAHARA dB, ULTIMA dB) oraz płyty metalowe z mikroperforacją i wkładem akustycznym Premium B15.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *