Okapy z jonizatorem powietrza

Okapy z jonizatorem powietrza

Jony o ładunku ujemnym są bardzo istotne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Ich ogromne ilości skumulowane są w powietrzu po burzy, sztormie czy w bezpośredniej bliskości wodospadów. Teraz również dzięki okapom doskonałej jakości powietrze może zagościć w domu.

Producenci okapów filtrujących skupiali się dotychczas na ich pochłaniających właściwościach. Falmec wyznaczył nowy kierunek – inżynierowie tej firmy zadbali o jakość powietrza w domu.

Nowa grupa ośmiu okapów z systemem E.ion, skierowana do wymagających klientów, miała premierę na mediolańskich targach Eurocucina 2012. Na wyjątkowość tych modeli składa się kilka czynników. Po pierwsze – innowacyjna technologia jonizowania powietrza, po drugie – materiały i jakość wykonania, po trzecie – nowatorskie rozwiązania pozwalające na montaż tego samego modelu w dowolnym miejscu kuchni.

Pierwsze informacje o okapach z funkcją jonizacji powietrza pojawiły się już na targach Eurocucina 2010. Okres przed kolejną edycją targów Falmec wykorzystał na badania na dwóch uniwersytetach (w Mediolaie i Udine), na których dopracowywano E.ion System Dzięki Falmec’owi dekoracyjne wręcz biżuteryjne okapy przestały być jedynie ozdobą wnętrza o niskiej skuteczności. Specjalne, sprowadzane ze Szwajcarii silniki zapewniają wysoką efektywność pracy. W każdym okapie z nowej serii nad silnikiem znajduje się komora jonizująca z tzw. serpentyną. Opary powstające podczas gotowania po przejściu przez serpentynę ulegają procesowi jonizowania. Zjonizowane powietrze charakteryzuje się czystością, świeżością i jakością, jaką do tej pory mogła stworzyć jedynie natura, i to w określonych warunkach.

Jedną z cech charakterystycznych modeli z tym systemem jest możliwość zainstalowania w dowolnym miejscu kuchni, bowiem nie wymagają one podłączenia do systemu wentylacji. Okapy te mogą być podwieszane na linkach. Ten typ urządzeń był już dostępny na rynku, jednak Falmec, wprowadzając swoje produkty, stworzył w tej grupie urządzeń nową jakość. Efektywność okapów z systemem E.ion jest tak duża, że czystość powietrza wychodzącego z urządzenia sięga 70–95 proc.

Kolejną innowacją jest zielony listek, znajdujący się na każdym modelu z tej linii. Nie jest to zwykła ozdoba, a nowoczesny czujnik sprawdzający jakość powietrza w pomieszczeniu. Wystarczy włączyć program automatyczny, który pozostawia okap w stanie czuwania, a jeśli jakość powietrza wewnątrz pogorszy się (np. przez dym papierosowy), listek zacznie zmieniać barwę na żółtą. Wówczas okap załączy się i na pierwszym (niesłyszalnym dla ucha ludzkiego) biegu oczyści powietrze.

Urządzenia wyposażone są również w nowoczesny filtr dwuskładnikowy Carbon.Zeo, którego zadaniem jest doczyszczanie powietrza przez pochłanianie zapachów wydobywających się podczas gotowania, a w systemie kontroli jakości powietrza również i jego zanieczyszczeń. Są to wyjątkowe filtry, które przy intensywnym użytkowaniu służą cztery lata. W połowie ich żywotności (2 lata) należy ponownie aktywować filtr w piekarniku (200 °C) przez ok. 2 h. Okap posiada również filtr metalowy, służący do zatrzymywania drobinek tłuszczu. Wszystkie modele z tej serii, czyli Marilyn, Mare, Eolo, Rubik, Twister, Lumière, Spring i Zephiro, wyposażone są w oświetlenie LED i cztery zakresy działania, sterowane sensorowo.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *