Pomysły na wydzielenie stref w mieszkaniu

Pomysły na wydzielenie stref w mieszkaniu

Duża przestrzeń – duży problem? I tak i nie. Przestronne mieszkanie to większa swoboda aranżacji. Ale nie łatwo tak zagospodarować przestrzeń by uniknąć przygnębiającego wrażenia: nieprzytulnego i pustego miejsca. A jak uniknąć błędów? Cóż, zawsze można skorzystać z usług profesjonalisty. Jeśli jednak macie w sobie trochę inwencji, to czemu nie spróbować? Niemniej trochę teoretycznego przygotowania nie zaszkodzi. Oddajemy głos ekspertowi Franc Gardiner.

Coraz modniejsze otwarte przestrzenie łączące salon, kuchnię i jadalnię wymagają odpowiedniego wydzielenia tych stref. Cały urok takich wielofunkcyjnych pomieszczeń opiera się na braku ścian i drzwi, wyraźnie oddzielających pomieszczenia. Jako przegródki mogą posłużyć niskie, specjalnie przystosowane blaty bądź zestawy szafek kuchennych, które nie odgrodzą, a jedynie zaznaczą granicę np. między kuchnią a salonem.

Jeżeli szukamy innego pomysłu na rozgraniczenie stref w otwartych pomieszczeniach i nie chcemy zasłaniać ani zamykać przestrzeni, idealnym rozwiązaniem są zasłony. Wersja znana z czasów PRLu to ciężkie drewniane korale, bądź wielokolorowe, plastikowe paciorki. –  Delikatne sznurki to wariacja na temat bardzo popularnych zasłon, nazywanych również „kurtynami”. Podwieszane do sufitu, w subtelny sposób zasłaniają, zostawiając jednocześnie miejsce na prześwit. Odciążone od masywnych koralików, są wrażliwe na ruch powietrza i dodają wnętrzu lekkości oraz  zwiewnego uroku. W ofercie marki Lotari znajduje się kilka rodzajów zasłon sznurkowych: jednokolorowe – proste i delikatne, przeplatane srebrną nitką oraz modele z drobnymi supełkami bądź drobnymi koralikami zaplątanymi w strukturę samego sznurka – o nowoczesnych, ażurowych zasłonach opowiada Kamila Prałat, ekspert firmy Franc Gardiner.

Kolejnym pomysłem architektonicznym często spotykanym również w domach wielorodzinnych jest wewnętrzne okno w kuchni. Czasem pojawia się jednak potrzeba zasłonięcia kuchennego zaplecza i oddzielenia tych dwóch stref. Tutaj z pomocą mogą przyjść rolety bambusowe, które obok naturalności materiału i przyjemnej kolorystki, cechuje przestrzenna faktura zapewniająca lepsze przystosowanie do zadań specjalnych.

Tam gdzie nie sprawdzą się ściany i drzwi, a jest potrzebne wydzielenie granicy pomiędzy pomieszczeniami warto pokusić się o rozwiązania, które wprowadzają w życie metodę znaną wszystkim uwodzicielkom: jednocześnie odkrywają i zasłaniają. Zasłony sznurkowe, delikatne i zwiewne, to zarówno pomysł na oddzielenie właściwych stref, jak i dekoracja pełna subtelnego uroku.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *