Prototypowy telewizor Sony z ekranem „Crystal LED Display”

Prototypowy telewizor Sony z ekranem „Crystal LED Display”

Prototypowy model Full HD 55″ na międzynarodowych targach CES 2012
Sony Corporation poinformowało o opracowaniu wyświetlacza nowej generacji o nazwie . Prototypowy, 55-calowy model Full HD nowego wyświetlacza jest prezentowany na międzynarodowych targach elektroniki użytkowej CES 2012, które odbywają się w Las Vegas w dniach od 10 do 13 stycznia 2012 r. Jest to pierwszy w branży 55-calowy, samorzutnie świecący wyświetlacz Full HD, w którym jako źródło światła wykorzystano diody LED.


„Crystal LED Display” to wyświetlacz, w którym firma Sony wykorzystała unikatowe metody montażu miniaturowych diod LED w trzech barwach podstawowych (czerwonej, zielonej i niebieskiej — RGB) w ilości zgodnej z liczbą pikseli (około 6 milionów diod LED dla rozdzielczości Full HD). Diodowe źródła światła RGB są zamontowane na samym przedzie wyświetlacza, co radykalnie poprawia efektywność wykorzystania światła. W porównaniu z obecnymi wyświetlaczami LCD i plazmowymi, rozwiązanie to umożliwia radykalne zwiększenie kontrastu obrazu (zarówno w jasnych, jak i ciemnych miejscach), zwiększa zakres reprodukowanych barw, przyspiesza zmiany obrazu filmowego i zwiększa kąt widzenia obrazu — a to wszystko przy małym zużyciu energii. Ponadto, konstrukcja wyświetlacza kwalifikuje technologię „Crystal LED Display” do zastosowań w dużych ekranach.

W porównaniu z obecnymi wyświetlaczami LCD, 55-calowy prototyp wystawiony na targach CES cechuje się mniej więcej 3,5-krotnie*1 większym kontrastem w jasnych miejscach, o około 40% większym zakresem reprodukowanych barw i około 10-krotnie większą szybkością zmian obrazu filmowego (wszystkie wartości w porównaniu z obecnymi modelami Sony). Firma Sony przewiduje wykorzystanie technologii „Crystal LED Display” w szerokim wachlarzu urządzeń przeznaczonych na rynek profesjonalny i elektroniki użytkowej. Sony zamierza równolegle rozwijać i wprowadzać na rynek wyświetlacze oparte na organicznych diodach świecących (OLED) i na nowej technologii „Crystal LED Display”.
Najważniejsze dane techniczne prototypu
Wielkość panelu: 55 cali
Liczba pikseli: 1920 x 1080 x RGB
(Full HD: po mniej więcej 2 miliony szt. diod LED RGB, ogółem około 6 milionów diod LED)
Elementy wyświetlacza: diody LED RGB
Jasność: około 400 cd/m2
Kąt widzenia: około 180°
Kontrast (w ciemnym miejscu): przekraczający mierzalne wartości graniczne
Zakres reprodukowanych barw: powyżej 100% w porównaniu z NTSC (xy)
Pobór mocy (moduł panelu): mniej niż około 70 W*2
*1 Średnia z wartości naprzeciwko ekranu i dla kierunku ukośnego (45°) przy panującej jasności 100 luksów
*2 Przeciętny pobór mocy dla sygnału wideo z obrazem filmowym zgodnego z normą IEC62087 Ed.2.0

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *