Renault: największy na świecie system paneli słonecznych

Renault: największy na świecie system paneli słonecznych

Wyobraźcie sobie 60 boisk piłkarskich. Trudno ogarnąć? Z pewnością. A 40 ha? Tym bardziej, choć to ta sama powierzchnia. W listopadzie Renault tak wielką powierzchnię przeznaczył na montaż największego systemu ogniw fotowoltanicznych. Innymi słowy zabudował powierzchnię 60 boisk panelami słonecznymi. Po co?

Panele słoneczne na terenie 400 000 m2 to system ogniw fotowoltaicznych w sektorze motoryzacyjnym. Panele zostały zainstalowane na dachach w sześciu zakładach (posiadających certyfikat ISO 14 001): w Douai, Maubeuge, Flins, Batilly, Sandouville i Cléon (centra dostawczo-wysyłkowe i parkingi dla personelu).

Całkowita moc paneli wynosi 59 MW, co pozwala na uzyskanie 52 600 MWh rocznie i wystarczyłoby do rocznego zaopatrzenia w energię elektryczną miasta liczącego 15 tys. mieszkańców. Elektrownie słoneczne wykorzystujące ogniwa  fotowoltaiczne osiągają średnio moc rzędu 1 MW.

Zainstalowane panele pozwalają obniżyć o 2200 ton w skali roku emisję CO2 potrzebną
do wyprodukowania energii elektrycznej (obliczenia oparte na strukturze produkcji energii we Francji) co odpowiada 550-krotnemu okrążeniu Ziemi przez pojazd z silnikiem termicznym, który emitowałby średnio 100 g CO2/km lub flocie około 1500 samochodów, z których każdy przejechałby rocznie  15 000 km.

Innowacyjność tego rozwiązania polega również na tym, że umożliwia ono zabezpieczenie nowo wyprodukowanych samochodów oczekujących na wysyłkę do sieci sprzedaży i ograniczenie ryzyka ich uszkodzenia w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Panele słoneczne są wytrzymałe na uderzenia, m.in. gradu.

Projekt paneli słonecznych jest owocem współpracy Grupy Renault, będącej inicjatorem i pilotem całego przedsięwzięcia (ze względu na swoją rolę wydzierżawiającego teren) oraz firm Gestamp Solar i Coruscant (w przypadku zakładu w Cléon), które są wykonawcami i zarządcami instalacji.

System jest również rozwijany poza Francją: w Hiszpanii umowa ze spółką Cenit Solar przewiduje instalację paneli słonecznych o powierzchni 100 000 m2 w zakładach w Valladolid i Palencji. Trwają również badania wykonalności w Słowenii, Maroku, Brazylii, Kolumbii, Chile i Rumunii. Inne projekty są w trakcie realizacji (planowane zakończenie w grudniu 2012 r.) w zakładzie w Busan, w Korei Południowej, na powierzchni 300 000 m2.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *