Siemens: dla koneserów kawy

Siemens: dla koneserów kawy

Z dobrą kawą łatwiej zacząć dzień. Albo przetrwać w ciągu dnia. Tak zapewne stwierdzi każdy kawosz. Ale w jaki sposób przygotować dobrą kawę? Z pewnością bardzo wygodnie jest w automatycznym ekspresie. A jakim? Oto nowa propozycja z klasy umownie nazywanej premium.

Kapryśna i wymagająca

W wielu wywiadach, jakich udzielili do tej pory bariści, mówi się o kawie i jej parzeniu jak o sztuce. Jednak bardziej niż o fantazyjne obrazy z mleka przy krawędzi kubka, które często cieszą oko w dobrych kawiarniach, chodzi o proces jej otrzymywania. Aromatyczna i bogata w perfekcyjny smak kawa, wymaga nie tylko doświadczenia, ale przede wszystkim wiedzy, która szybko stała się jedną z najbardziej pożądanych specjalizacji w sektorze usług. Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszają się do baristów klienci, jest niedokładne odmierzenie gramatury kawy do żądnego jej rodzaju. Jej szeroki asortyment na polskim rynku może wprawić w zakłopotanie niejednego kawosza, który poszukuje ziaren odpowiadających jego przyzwyczajeniom. Ich zły dobór, połączony z nieprzystosowanym ekspresem w domu, mogą poskutkować rozczarowaniem otrzymanym smakiem w filiżance. Opracowany coffeeSensor System, w jaki został wyposażony nowy ekspres EQ.7 Plus aromaSense, zapewnia zawsze idealny efekt parzenia kawy. Dzięki inteligentnym czujnikom oraz niezwykle cichemu młynkowi  ceramicznemu, dostosowuje Ilość mielonej kawy i wybiera najodpowiedniejszy jego poziom do każdego rodzaju użytych ziaren. Ocenia ich wielkość i oleistość, dobierając zawsze idealną ilość kawy do żądanego poziomu mocy. System coffeeSensor dba więc nie tylko o indywidualne „podejście” do kawy, która tego wymaga, ale przede wszystkim, staje się gwarancją zawsze pełnego smaku kawy, jakiego oczekujemy. A że oczekiwania smakoszy wobec kawy często bywają różne, nowy ekspres wyposażono w funkcję individualCoffeeSystem. Dzięki niej urządzenie zapamiętuje, w utworzonym menu, indywidualne parametry kawy (moc i wielkość) dla każdej z sześciu osób, korzystających z ekspresu, w ten sposób wszyscy zyskują gwarancję otrzymania kawy, która za każdym razem smakuje doskonale.

 

Espresso – wstrząśnięte, niezmieszane

Inny, niezwykle często przytaczany przykład problemu z parzeniem kawy dotyczy espresso. Wielu jego miłośników narzeka na jego zbyt kwaśny posmak lub niewystarczający aromat i smak, słowem – otrzymana kawa jest za mocna lub za słaba. Sposobów na uzyskanie zawsze odpowiedniej mocy espresso jest kilka. Przede wszystkim należy pamiętać o zakupie ziaren, przeznaczonych do tego rodzaju kawy.

Właściwa temperatura

Ponadto, temperatura parzenia nie powinna być wyższa niż 95oC, ani też niższa niż 90oC, o co dba system sensoFlow, kontrolujący poziom temperatury przez cały proces parzenia kawy i dostosowujący jej wartość do wybranego rodzaju napoju. Na smak uzyskanego espresso wpływa istotnie również… filiżanka, która powinna być ciepła i sucha, dzięki czemu tłuszcze nie oddzielą się od wody, a kawa zachowa swój pełny smak i aromat.

Dobór mocy kawy

Ekspres EQ.7 Plus aromaSense oferuje także każdemu jego użytkownikowi indywidualny, jeszcze bardziej rozbudowany dobór mocy kawy. Pięć podstawowych stopni mocy (8-12 g) oraz trzy dodatkowe (16g, 20g i 24g), dzięki dwóm oddzielnym procesom mielenia i parzenia, pozwalają uzyskać niezrównany aromat i wykwintny, pozbawiony goryczy smak. Maksymalny stopień mocy przy 24 gramach kawy to propozycja szczególnie dla amatorów podwójnego espresso o wyjątkowo intensywnym smaku, doskonale nadające się do wszelkich kompozycji z domieszką mleka.

Mleko: czyszczenie z automatu

Dla miłośników kawy „zabielonej”, niezwykle ważne jest mleko, które także wymaga specjalnego traktowania. By zawsze cieszyć się z puszystej i smacznej pianki, ekspres powinien przechodzić czyszczenie przewodów mlecznych po każdym użyciu. Dlatego też nowy ekspres EQ.7 Plus aromaSense sam dba o ich czyszczenie po każdym użyciu, dzięki funkcji carem centerCleaner. Wystarczy ustawić program i nacisnąć jeden przycisk, a reszta dzieje się sama.

Automatyczne odłączanie od sieci

EQ.7 Plus to przede wszystkim szereg innowacji, które znacząco podnoszą komfort użytkowania i sprawiają, że smak kawy staje się niezapomniany i perfekcyjny za każdym razem. Opracowywaniu nowych funkcji towarzyszyła także idea obniżenia zużycia energii. Ekspres, dzięki funkcji zeroEnergy Auto-off po ustalonym przez użytkownika czasie automatycznie odłącza się od sieci, dbając o niższe rachunki za prąd.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *