Sufit w dobrej formie

Sufit w dobrej formie

Aby miejsca o charakterze rekreacyjnym (m.in. siłownie, kluby fitness, szkoły tańca, baseny itp.) cieszyły się zainteresowaniem wśród klientów i dobrze realizowały swoją funkcję, muszą spełniać kilka podstawowych warunków. Właściciele tego typu obiektów powinni zadbać o zróżnicowaną ofertę zajęć, ale przede wszystkim także o atrakcyjność oraz komfort samej przestrzeni przeznaczonej do ćwiczeń i relaksu. A to pole do popisu dla architektów.

Ważne wnętrze

Każdy, kto choć raz był na siłowni czy w klubie fitness wie, jak istotne – oprócz trenera oraz dostępnych urządzeń – jest otoczenie, w którym odbywają się treningi. Odpowiednia powierzchnia pomieszczeń, wystrój, wentylacja i klimatyzacja, warunki sanitarne… wszystko to ma ogromny wpływ na naszą wygodę, ale także motywację i nastawienie do ćwiczeń. Ważne więc, by wnętrza sal treningowych oraz szatni i sanitariatów były przestrzenne, czyste i estetyczne.
Aranżacja przestrzeni służącej do rekreacji i relaksu powinna stymulować do działania, a nie rozpraszać uwagę użytkowników. Dlatego jasna kolorystyka ścian i sufitów, jedynie z drobnymi detalami o bardziej wyrazistym charakterze, zdecydowanie lepiej wpływa na naszą koncentrację. Równie istotnym elementem jest oświetlenie, które nie może być zbyt jaskrawe, ponieważ bardzo szybko zmęczy nasz wzrok – mówi Anna Baczkowska, architekt i menadżer wsparcia technicznego w firmie Armstrong.

Ergonomiczne i funkcjonalne wykończenie

Wygląd wnętrz jest często jednym z najistotniejszych kryteriów decydujących o wyborze odpowiedniego miejsca do ćwiczeń i relaksu. Stali bywalcy siłowni, klubów fitness czy basenów zgodnie jednak stwierdzą, że oprócz estetyki, ilości i jakości urządzeń oraz cennika i oferty zajęć, niezwykle ważna jest również funkcjonalność i ergonomia pomieszczeń, w których spędzają czas treningu.

W większość centrów sportowo-rekreacyjnych znajduje się co najmniej kilka sal, w których jednocześnie odbywają się różne zajęcia z trenerem i przy muzyce. Taka sytuacja może w konsekwencji prowadzić do powstawania nadmiernego i dekoncentrującego hałasu, spowodowanego m.in. nakładaniem się dźwięków przenikających z różnych pomieszczeń. Hałas to jednak nie jedyny problem. Równie istotna wydaje się być kwestia zachowania odpowiedniej higieny. – Aby sprostać wymaganiom funkcjonalności i estetyki wnętrz rekreacyjnych, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwych materiałów wykończeniowych, m.in. podłóg, sufitów, farb czy glazury już na etapie projektowania pomieszczeń – podkreśla Anna Baczkowska.

 

Akustyka i higiena

Problem higieny zarówno sal treningowych, jak i szatni czy sanitariatów, pomoże rozwiązać zastosowanie zmywalnych farb lub paneli ściennych, a także sufitów podwieszanych pokrytych warstwą specjalnej substancji bakteriobójczej, która nie pozwoli namnażać się niebezpiecznym drobnoustrojom (m.in. płyty BIOGUARD PLAIN oraz BIOGUARD ACOUSTIC) – mówi Anna Baczkowska. Sufity podwieszane pomogą również stworzyć odpowiednie środowisko akustyczne we wnętrzach, w których prowadzone są zajęcia grupowe przy głośnej muzyce, a także w szatniach i na korytarzach. – Do pomieszczeń nagłaśnianych oraz tych, w których występuje wysoki poziom hałasu najlepiej wybrać płyty sufitowe o wysokim poziomie pochłaniania dźwięku (m.in. płyty ULTIMA OP, PERLA OP czy SAHARA MAX) – wyjaśnia Anna Baczkowska.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *