System ochrony pod kontrolą

System ochrony pod kontrolą

Jeśli sterowanie systemem alarmowym w domu kojarzy Wam się z pulpitami sterującymi rodem z gwiezdnych wojen: macie pecha. Ale wcale nie musi tak być, że do włączenia czy wyłączenia alarmu albo ustawienia jego funkcji trzeba sekwencji przypominających końcowe przygotowania do startu w kosmos. A bardziej precyzyjnie? Tym razem dopuszczamy do głosu jednego z producentów instalacji alarmowych. I to cenionego przez instalatorów systemów domu inteligentnego.

Sterowanie systemem alarmowym

Jeszcze do niedawna obsługa systemów alarmowych kojarzyła się z manipulatorami pełnymi migających wskaźników i niezrozumiałych skrótów wyświetlanych na ekranie. Firma SATEL wprowadzając kolejne wersje swoich produktów szczególną uwagę przykładała do ułatwienia zarówno korzystania z systemu na co dzień, jak też do usprawnienia jego programowania i okresowego testowania. Obecnie, w przypadku nowoczesnych urządzeń, takich jak INTEGRA czy VERSA, obsługa za pomocą manipulatora to tylko jeden z wielu sposobów sterowania systemem alarmowym dostępnych dla użytkowników. Dzięki funkcjonalności oferowanej przez dodatkowe moduły, centrale te z powodzeniem obsługiwane mogą być za pomocą pilotów radiowych, kart zbliżeniowych, telefonu komórkowego, tabletu czy komputera.

Manipulatory

Pomimo szerokiej gamy urządzeń umożliwiających sterowanie, nadal największą popularnością cieszą się manipulatory. Do obsługi systemu za pomocą tych właśnie urządzeń  wystarczy użyć hasła wpisywanego przez użytkownika na klawiaturze. Nie da się go zgubić ani ukraść co jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dużą jego zaletą jest też możliwość łatwego dostępu do bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak możliwości dodawania nowych użytkowników, programowania czasu w centrali czy ręcznego sterowania urządzeniami podłączonymi do centrali alarmowej. Instalatorzy z kolei docenić mogą łatwość testowania i zmian w konfiguracji systemu. Dostęp do najczęściej wykorzystywanych funkcji nie wymaga podłączania komputera ani innych dodatkowych urządzeń co pozwala oszczędzić cenny czas.

Najbardziej popularne typy manipulatorów to manipulatory LED oraz LCD. Te pierwsze stosują uproszczony sposób prezentowania informacji. Za pomocą odpowiednich diod LED pełniących funkcje wskaźników, przekazują najważniejsze informacje o stanie centrali. Manipulatory typu LCD posiadają tekstowy wyświetlacz, na którym informacje przedstawiane mogą być w postaci tekstów w języku polskim.

Z reguły, konkretne modele manipulatorów przeznaczone są do obsługi określonych central alarmowych. Wybór modelu centrali niejako narzuca dostępną gamę manipulatorów. Różnice między nimi nie ograniczają się do kwestii wzorniczych. Przykładowo, manipulatory z serii INT-KLCDR, przeznaczone do central INTEGRA, posiadają wbudowany czytnik kart zbliżeniowych ułatwiający obsługę systemu osobom, które nie chcą lub nie mogą zapamiętać haseł dostępu.

Manipulatorem szczególnym, pod wieloma względami, w ofercie firmy SATEL jest INT-KSG. Dedykowany jest on do obsługi central INTEGRA. Oprócz bardzo atrakcyjnego designu nawiązującego do współczesnych trendów wzorniczych w elektronice użytkowej, posiada szereg unikalnych cech technicznych. Przede wszystkim wyposażony został w pojemnościową klawiaturę sensoryczną, pozbawioną tradycyjnych mechanicznych przycisków. Posiada wyznaczone pola reagujące na dotknięcie palcem. Brak mechanicznych styków poprawia jego niezawodność, oraz ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości. Kolejną innowacją w INT-KSG jest duży ekran pozwalający dowolnie zaaranżować prezentowane na nim informacje. Takie rozwiązanie powoduje, że użytkownikowi jeszcze łatwiej zorientować się czy system czuwa i w jakim trybie. Dodatkowo może również np. sprawdzić jaka jest temperatura w pomieszczeniach z zainstalowanymi odpowiednimi czujkami czy jednym spojrzeniem sprawdzić stan urządzeń sterowanych za pomocą centrali.

Kolejną funkcję szczególnie docenią ci, którzy konfigurują centrale INTEGRA. Polecenia szybkiego dostępu z funkcjami MAKRO umożliwiają użytkownikowi za pomocą pojedynczego polecenia uruchamiać nawet bardzo złożone sterowanie. Przykładowo, uruchomienie scenariusza „seans filmowy” może spowodować opuszczenie rolet zewnętrznych, wyłączenie głównego oświetlenia i ściemnienie świateł pomocniczych aby maksymalnie oddać nastrój panujący na sali kinowej.

Piloty i karty zbliżeniowe

Jeżeli system alarmowy ma być obsługiwany przez osoby mogące mieć trudności z dokładną obsługą za pomocą manipulatorów, dobrym pomysłem może być wyposażenie go w urządzenia udostępniające sterowanie pilotami i kartami zbliżeniowymi. Istnieje wiele uniwersalnych zestawów zdalnego sterowania, umożliwiających sterowanie praktycznie dowolną centralą alarmową. Takie sterowanie odbywa się przez odpowiednie połączenie wyjść odbiornika pilotów z wejściami centrali – niestety w tym przypadku tracona jest identyfikacja osoby obsługującej system.

W przypadku central INTEGRA i VERSA z pomocą przychodzi dedykowany moduł zdalnego sterowania INT-RX. Dzięki niemu, każdy użytkownik systemu może mieć przypisanego pilota, za pomocą którego realizuje nie tylko podstawowe sterowanie systemem (włączanie i wyłączanie czuwania) ale także np. przywołanie pomocy w razie konieczności, czy sterowanie dodatkowymi urządzeniami: bramą garażową, czy roletami.

Dobrą alternatywą dla pilotów zdalnego sterowania mogą być karty zbliżeniowe, umożliwiające realizowanie bezpośredniego sterowania. Takie rozwiązanie jest najprostsze. Karta nie posiada żadnych przycisków, a obsługa za jej pomocą sprowadza się do zbliżenia jej do odpowiedniego czytnika.

W przypadku sterowania centralami INTEGRA oraz VERSA, najlepszym rozwiązaniem jest użycie modułu INT-CR. Pozwala on na zdefiniowanie, które strefy w jakiej konfiguracji mają być załączane za pomocą karty użytkownika. Wybór odpowiedniego trybu przy sterowaniu za pomocą INT-CR sprowadza się do zbliżenia karty do czytnika i odczekaniu na włączenie odpowiedniej diody, sygnalizującej określony tryb pracy systemu.

W przypadku centrali INTEGRA, dobrym rozwiązaniem może być też skorzystanie z manipulatora INT-KLCDR wyposażonego we wbudowany czytnik kart. Jest to rozwiązanie uniwersalne. Z jednego miejsca sterować można systemem zarówno w sposób tradycyjny (za pomocą haseł), jak i uproszczony (korzystając z kart zbliżeniowych).

Ze względu na minimalizację ryzyka błędnej obsługi przy pomocy kart zbliżeniowych i pilotów, taki sposób sterowania jest doskonałym rozwiązaniem dla systemów, które mają być obsługiwane przez osoby starsze czy dzieci.

Zdalna obsługa systemu

Wszystkie wspomniane metody sterowania wykorzystać można do obsługi lokalnej. Możliwości oferowane przez nowoczesne cyfrowe komunikatory, zarówno GSM/GPRS jak i Ethernet, pozwalają w pełni sterować systemami INTEGRA czy nawet VERSA na odległość – nawet z drugiego końca świata. Najprostszym rodzajem zdalnego sterowania jest komunikacja za pomocą SMS. Wysyłając wiadomość o określonej treści, można np. włączyć czuwanie systemu lub nawet uruchomić podlewanie ogrodu. W przypadku bardziej „interaktywnej” metody sterowania za pomocą telefonu z pomocą przychodzi moduł głosowy INT-VG. W przypadku tego urządzenia, po zestawieniu połączenia użytkownik słyszy głosowe menu, które umożliwia sterowanie systemem za pomocą klawiszy telefonu. Ciekawostką jest sposób rejestrowania komunikatów głosowych. Funkcja automatycznego przetwarzania tekstu na mowę eliminuje konieczność samodzielnego nagrywania odpowiednich wiadomości.

Najbardziej zaawansowanym sposobem zdalnej obsługi jest skorzystanie z aplikacji MobileKPD w telefonie komórkowym lub smartfonie. Takie sterowanie możliwe jest jedynie w przypadku centrali INTEGRA wyposażonej w komunikator TCP/IP ETHM-1. Umożliwia on komunikację z centralą za pomocą sieci INTERNET. Dzięki MobileKPD, wystarczy uruchomić uprzednio zainstalowaną w telefonie darmową aplikację, aby za pośrednictwem GPRS, 3G czy WiFi połączyć się z systemem INTEGRA wyposażonym w moduł komunikacyjny ETHM-1 i na bieżąco sprawdzić stan systemu oraz sterować nim. Aplikacje z rodziny MobileKPD instalowane  mogą być na różnych telefonach. Podstawowa wersja MobileKPD przeznaczona jest dla większości tradycyjnych telefonów obsługujących aplikacje Java J2ME. Z powodzeniem działa ona ze standardowymi telefonami Nokia, Sony Ericsson, Samsung czy wieloma innymi. Posiadacze nowszych telefonów z ekranami dotykowymi mogą korzystać z funkcjonalności oferowanej przez MobileKPD2. Aplikacja ta występuje w dwóch wersjach: uniwersalnej, przeznaczonej dla telefonów i smart fonów z obsługą Java J2ME oraz dedykowanej dla zaawansowanych urządzeń wykorzystujących systemy Apple iOS i Google Android.

Jeszcze większą funkcjonalność oferuje aplikacja MobileKPD2 PRO, która dodatkowo wprowadza przyciski szybkiego dostępu za pomocą których w łatwy i wygodny sposób uruchamiać można całe sekwencje poleceń. Z tego powodu jest ona idealnym rozwiązaniem dla tych użytkowników, którzy możliwości oferowane przez centrale INTEGRA wykorzystują do realizacji systemów inteligentnego domu wymagających rozbudowanego funkcjonalnie sterowania. Ta rozbudowana wersja aplikacji aktualnie dostępna jest dla urządzeń bazujących na systemie Google Android.

Z zalet zdalnego sterowania systemem alarmowym za pomocą smartfonów mogą korzystać również użytkownicy systemów alarmowych budowanych w oparciu o moduł MICRA. Aplikacja MICRA CONTROL umożliwia nie tylko włączanie i wyłączanie czuwania na odległość, ale pozwala także sprawdzić stan systemu i sterować wybranymi urządzeniami. Taki sposób sterowania modułem MICRA jest bardzo łatwy, a atrakcyjny wygląd aplikacji powoduje, że jej obsługa jest przyjemna dla użytkownika. Aplikacja MICRA CONTROL może być zainstalowana zarówno na smartfonach, jak też na tabletach wykorzystujących system Google Android. Można ją zainstalować za pośrednictwem sklepu Google Play.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *