Termostat z funkcją samouczenia i Wi-Fi od projektanta iPoda

Termostat z funkcją samouczenia i Wi-Fi od projektanta iPoda

Złote myśli z Ameryki: „to było nie do zaakceptowania, że urządzenie, które kontroluje 10 procent całej energii spożywanej w USA nie nadąża za postępem w technologii i designu”. Jakie urządzenie? Termostat. A kto je udoskonalił? Projektant iPoda: Tony Fadell.

Na początek trochę statystyki. Według amerykańskiego Departamentu Energii i Lawrence Berkeley National Lab, roczny rachunek za energię dla typowego domu jednorodzinnego wynosi około 2.200 dolarów, z ogrzewaniem i chłodzeniem (HVAC), co stanowi około połowy rachunku. Programowalny termostat, opracowany w 1970 roku miał pomóc ludziom oszczędzać energię, ale 89 procent właścicieli rzadko lub nigdy nie ustawia programu. I z oszczędności nici.

Aby zacząć oszczędzać najpierw trzeba zainwestować. Jeden termostat kosztuje ok. 250 dolarów. Ponoć sprzęt ma się zwrócić już w pierwszym roku użytkowania. Producent obiecuje oszczędności od 200 do 300 dolarów w ciągu roku. Jakim cudem?

Urządzenie umożliwia automatyczną regulację ucząc się zachowań i preferencji domowników (tworzy tygodniowy harmonogram). Sprzęt wykorzystuje pomiar wilgotności powietrza, bieżącą temperaturę a nawet śledzi ruch w pomieszczeniu. Czujniki ruchu mają kąt działania 150 stopni, więc bez trudu rozpoznają ruch w pomieszczeniu. Trzy czujki temperatury służą do możliwie najbardziej precyzyjnego pomiaru. Dodatkowym gadżetem jest jeszcze sensor oświetlenia: na jego podstawie następuje dostosowanie jasności ekranu LCD o wielkości 1,75 cala..

Ale ekran LCD to nie wszystko. W termostat wbudowano moduł Wi-Fi. Po co? Dzięki niemu termostat uzyskuje z internetu informacje o pogodzie (temperatura i promieniowanie słoneczne). A sieci czerpie też wszelkie aktualizacje oprogramowania. Na dodatek może być sterowany na…odległość. Pilotem staje się wówczas telefon (póki co iPhone i sprzęt z Android) albo laptop czy tablet. Sterowanie jest możliwe po zalogowaniu na konto. By uniknąć niepowołanego dostępu producent stosuje zabezpieczenia takie jak HTTPS, SSL i 128 bitowe szyfrowanie.

Prócz zdalnego sterowania termostat może być regulowany klasycznie: ręcznie przy użyciu pokrętła. Pokrętłem jest zewnętrzny pierścień, dzięki któremu można w każdej chwili dokonać niezbędnej korekty. By sprzęt odpowiednio dobrze prezentował się na ścianie, pierścień wykonano z polerowanej stali nierdzewnej.

Na podstawie danych zebranych z sieci i pomieszczenia termostat obniża lub podwyższa regulację. Co ważne, wszystkie swoje poczynania jasno komunikuje na wbudowanym wyświetlaczu. W zależności od trybu pracy ekran jest niebieski (chłodzenie), czerwony (grzanie) lub wskazuje mały zielony liść na czarnym tle – wówczas do dyspozycji jest oszczędzanie.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *