Zima w ogrodzie

Zima w ogrodzie

W końcu doczekaliśmy się śniegu. W grudniu nie powinno to zbytnio dziwić, jakkolwiek gdyby spojrzeć na to co  się dzieje w warsztatach wulkanizacyjnych można jednak zmienić zdanie. Pomijając kwestię kierowców warto pomyśleć o innych konsekwencjach nadejścia prawdziwej zimy. Choćby o drobnych pracach jakie czekają przydomowych ogrodników. A dokładniej? Oto parę rad eksperta Husqvarna. Oddajemy mu zatem głos.

Nie można dać się zwieźć złudzeniu, iż zimą nie ma żadnych ogrodowych obowiązków! Doglądając zieleniec w zimowe dni, pracujemy nad ich dobrym wyglądem na wiosnę. W mroźne dni nie musimy oczywiście spędzać wielu godzin w ogrodzie. Wystarczy kilka chwil, aby wykonać większość obowiązków.

Główne prace w środku zimy polegają głównie na działaniach kontrolnych oraz zapobiegawczych. Należy regularnie otrząsać śnieg z gałęzi, aby nie pękały pod jego nadmiarem. Ważne  jest sprawdzenie stanu otulin wokół drzewek. W sytuacji gdy maty ochronne zsunęły się, trzeba je poprawić, a rozwiane stroisze ponownie ułożyć i przykryć niedużą ilością śniegu. Do regularnych czynności zaliczamy także doglądanie drzew w poszukiwaniu szkodników lub grzybów. W przypadku ich obecności należy wykonać opryski ekologicznymi środkami. Chore i porażone rośliny, zasychające pędy oraz liście trzeba usunąć, np. sekatorem uniwersalnym – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Pada śnieg…

Nikt z nas nie ma ochoty na poranny wysiłek przy minusowej temperaturze, nie mówiąc już o stracie czasu. Jest na to jednak sposób! Dzień może zostać uratowany dzięki zaopatrzeniu się w odśnieżarkę – najodpowiedniejszy sprzęt w walce z nieproszonym śniegiem.

Chodniki, ścieżki, czy drogi dojazdowe muszą być odśnieżone, aby zapewnić bezpieczeństwo przechodniom i domownikom. Najszybciej i najłatwiej z białym puchem poradzą sobie odśnieżarki spalinowe. Na mniejszych powierzchniach sprawdzi się sprzęt jednostopniowy, np. Husqvarna ST 121E. Z kolei większe tereny wymagają mocniejszych pługów wirnikowych. Dzięki nim śnieg jest najpierw zbierany przez podajnik ślimakowy, a następnie wyrzucany przez wysokoobrotową dmuchawę.

Trzeba pamiętać, żeby nie usuwać pokrywy śnieżnej z trawników lub rabat. Dla roślin to naturalny izolator, chroniący przed utratą ciepła. Z kolei gdy temperatura spada poniżej zera, ale nie pada świeży śnieg, możemy zadbać o skuteczniejszą izolację dla roślin, rozrzucając korę, trociny lub agro-włókninę jako otuliny.

Jeżeli temperatura nie spada poniżej -5˚C, dobrym pomysłem jest wykonanie delikatnego przycinania roślin. Podczas zimy, gdy korony drzew są najbardziej przejrzyste, możemy dostrzec, które gałęzie      są najmocniejsze, a które słabsze. Należy usunąć wątłe oraz krzyżujące się gałęzie, aby drzewa mogły rozwijać się prawidłowo. Krzewy wymagają pielęgnacji z podobnych powodów. Ich przyrost na wiosnę będzie lepszy, gdy lekko prześwietlimy zbyt gęste gałęzie. Starsze odrośla należy przyciąć u spodu, co ułatwi rozwój młodszych pędów. Do takich zadań najlepiej użyć piły do okrzesywania    lub nożyc do krzewów.

Jak widać jest sporo prac do wykonania w tym okresie, jednak z pewnością nasz ogród odwdzięczy się nam za włożony w niego trud i już na wiosnę będziemy mogli podziwiać jego piękno.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *