Zintech: kompleksowe rozwiązania dla inteligentnych domów

Zintech: kompleksowe rozwiązania dla inteligentnych domów

Jak wyglądają kompleksowe rozwiązania dla inteligentnych domów? Od wyłącznika poprzez program zabezpieczeń elektronicznych po system zarządzania budynkiem. Świat inteligentnych systemów od przysłowiowej kuchni do zobaczenia w Zintech na targach w warszawskim Soho.

Nowoczesna technologia inteligentnych domów wprowadza w życie nowe standardy, poprawiając komfort obsługi i zwiększając funkcjonalność instalacji codziennego użytku. Za sprawą magistralnego połączenia domowych instalacji (jak między innymi systemów oświetlenia, zarządzania energią, monitoringu czy zdalnego sterowania urządzeniami) otrzymujemy spójny system umożliwiający sprawne i wygodne zarządzanie nimi.

System KNX

Otwarty standard kontroli budynku KNX opiera się na ponad piętnastoletnim doświadczeniu na rynku instalacji domowych zyskanym na bazie jego poprzedników – EIB, EHS i BatiBUS. Urządzenia połączone ze sobą magistralą KNX komunikują się między sobą za pomocą jednego języka, co pozwala na łatwe sterowanie nimi, likwidując tym samym dyskomfort wynikający ze skomplikowanych i zróżnicowanych procedur obsługi każdego urządzenia czy systemu z osobna.

Zalety tak zaprojektowanej instalacji są nieocenione zarówno dla domu jednorodzinnego jak i kompleksu biurowego. Niezależnie od rodzaju budynku, standard KNX otwiera nowe możliwości zarządzania nim w komfortowy sposób. Łącząc urządzenia różnych producentów osiągamy w pełni dopasowaną do potrzeb użytkownika możliwość ich zdalnej kontroli za pomocą panelu dotykowego, pilota, specjalnie zaprojektowanych do tego celu przycisków, urządzenia PDA czy komputera osobistego, także za pośrednictwem internetu.

Wokół standardu KNX zrzeszonych jest ponad 100 producentów sprzętu, który jest z powodzeniem obsługiwany przez miliony instalacji działających na całym świecie.

Od komponentów po gotowe kompleksowe rozwiązanie

Zakupienie elementów systemu automatyki EIB lub jakiegokolwiek innego systemu nie sprawi, że nasz dom od razu zmieni się w inteligentny budynek. Zastosowanie standardowych ustawień to także wciąż za mało. Każdy system musi być potraktowany indywidualnie, tak by najlepiej dopasować się do danego domu, apartamentu, budynku czy mieszkania. A dlaczego indywidualnie?

Wiele zależy od konstrukcji, warunków działania i zadań, które ma realizować system w inteligentnym domu. Ponadto, szczególnie z perspektywy instalatora niekiedy konieczne jest korzystanie z innego protokołu transmisji danych niż najpowszechniejsze rozwiązania w danej dziedzinie. Wówczas aby umożliwić komunikację z urządzeniem transmitującym dane za pomocą innego języka, konieczne jest zaimplementowanie dowolnego protokołu na potrzeby konkretnej instalacji. Brzmi zbyt akademicko?

Do zobaczenia na wystawie

Na wystawie w Soho będzie można poznać jak wygląda zdalna obsługa różnych instalacji w domu. A ponadto jak sterować węzłem cieplnym, korzystać z videodomofonu, kontrolować kino domowe i multiroom. Do obejrzenia zaawansowane głośniki speakercraft i bose, projektory projectiondesign, kompleksowe systemy sterowania Crestron a także rozwiązania PLC SAJA i KNX.

Niektóre rozwiązania

Symulacja obecności domowników w celu zniechęcenia potencjalnych włamywaczy

Detekcja obecności osób w pomieszczeniu w celu włączenia oświetlenia lub alarmu (pod naszą nieobecność)

Kontrola oświetlenia, a także pozycji rolet/żaluzji w zależności od natężenia światła na zewnątrz, a także sterowanie zdalne całością lub wybranymi elementami tych instalacji

Automatyczne załączanie klimatyzacji oparte na pomiarach temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku

Automatyczne sterowanie ogrzewaniem w różnych trybach pracy (np. dzienny – nocny)

Sterowanie działaniem sprzętu RTV i AGD za pomocą jednego urządzenia

Programowalny budzik

Dostosowane do potrzeb użytkownika programy, umożliwiające szybką i łatwą kontrolę kilku wymienionych elementów instalacji (np. program ‘TV’ wygaszający światła, zasłaniający żaluzje/rolety i włączający telewizor)

Monitorowanie pomiarów temperatury i wilgotności powietrza

Czujniki sprawdzające status otwarte/zamknięte okien oraz drzwi dla naszej pewności przy opuszczaniu domu; mogą również zostać zintegrowane z klimatyzacją/wentylacją, a także umożliwiać kierowanie obiegiem powietrza w budynku, zastępując działanie w.w. instalacji i redukując tym samym koszty

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *