40 filmów HD na sekundę: testy sieci przesyłu danych

40 filmów HD na sekundę: testy sieci przesyłu danych

Możliwość transmisji danych z prędkością 2 Tbit/s? Albo inaczej: pobranie 40 filmów w jakości HD w ciągu 1 sekundy! To już rzeczywistość! Huawei wspólnie z Vodafone przeprowadzili udane testy przesyłu danych po włóknach światłowodowych. A od udanych testów do wdrożenia wcale nie jest tak daleko.

Testy wykazały możliwość transmisji danych z prędkością 2 Tbit/s na odległość ponad 3 325 kilometrów, zapewniając 20-krotnie wyższą  przepustowość infostrady w stosunku do obecnie dostępnych systemów 100Gbit/s. Rozwiązanie pozwala na pobranie 40 filmów w jakości HD w ciągu zaledwie 1 sekundy. Jest to kolejny kamień milowy w rozwoju systemów przesyłu danych.

Potrzeby rynku operatorskiego rosną w szybkim tempie, a wraz z nimi liczba komercyjnych wdrożeń bazujących na technologii 100G. Równocześnie branża szuka nowych rozwiązań w zakresie systemów przesyłu danych wykraczających poza ten standard. Testy przeprowadzone przez Huawei i Vodafone za pomocą najnowocześniejszych technologii, takich jak: flex oDSP, super SD-FEC, i flex modulation format wykazały rekordową odległość transmisji danych – 1 500 km przy wykorzystaniu międzykanałowego wysokowydajnego powiązania widma w oparciu o PDM-16QA, oraz drugą rekordową odległość przesyłu – 3 325 km przy zastosowaniu rozwiązania Nyquist PDM-QPSK.

Obydwie transmisje odbyły się z wykorzystaniem włókien G.652 i wzmacniaczy optycznych (EDFA). W czasie testów nie zastosowano elektrycznej regeneracji sygnału. Testy zostały zrealizowane na sieci szkieletowej Vodafone, przechodzącej przez kilka dużych miast w środkowych i południowych Niemczech.

Aby pomóc klientom w optymalizacji architektury sieci telefonicznej oraz wdrażaniu sieci transportowych nowej generacji, Huawei przeprowadził pierwsze na świecie testy sieci WDM 2T oraz ogólnoeuropejskie testy sieci 400G.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *