58% nowych domów to domy inteligentne?

58% nowych domów to domy inteligentne?

Budujesz nowy dom z instalacją inteligentną? A może stary planujesz wyremontować i wyposażyć w nowoczesny system automatyki? Takie pytania zadano inwestorom w Niemczech. Wszystko w ramach badań do raportu Handelsblatt we współpracy z Jung. Póki co dostępny jest jedynie w płatnej wersji. My zaś uzyskaliśmy skrót. Dobre na początek, by poznać oczekiwania naszych zachodnich sąsiadów.

Aż 58 % ankietowanych planuje wyposażyć nowo budowane domy w zaawansowane systemu automatyki domowej. Co ciekawe znacznie większe zainteresowanie deklarują inwestorzy, którzy planują odnowienie istniejących budynków. Co nie dziwi: chętniej zainwestują właściciele niż najemcy (odpowiednio 75 % i 58%). Także potencjalni nabywcy: aż 79%.

Interesujący jest wiek respondentów. Okazuje się, że nie ma aż tak istotnych różnic wiekowych wśród osób zainteresowanych automatyką domową. Wprawdzie największą grupę stanowią osoby pomiędzy 30 a 59 rokiem życia (ponad 70%), to aż 65 % 60 latków (i starszych) chętnie wyposażyłoby remontowany dom w automatykę. W przypadku osób, które jeszcze nie ukończyły 30 lat (kategoria 18-29) aż 67% podczas remontu dodałoby odpowiednie instalacje.

Wśród kluczowych kryteriów dotyczących wyboru systemu aż 75% zwracało uwagę nie na markę, czy skuteczność przekazu marketingowego. Jednym z najważniejszych kryteriów było indywidualne doradztwo w dobraniu systemu automatyki domowej. Innymi słowy szczególnie istotne było najlepsze dopasowanie danego systemu do indywidualnych wymagań klienta.

Najwięcej osób skorzystało by z porady instalatora – integratora systemu: 68%. Jego przewaga jest ogromna. Z porad architekta skorzystałoby 36% ankietowanych. Na dewelopera postawiło zaś 19%.

Nie dziwi wzrost zainteresowania powiązany z zarobkami. Większe zainteresowanie inwestycją deklarują osoby, u których dochody netto dla gospodarstwa domowego wynoszą powyżej 2000 euro.

Pełna treść raportu “Inteligentne Domy: możliwości, perspektywy, praktyka” jest dostępna w cenie 69 euro bezpośrednio u autora: Handelsblatt w Niemczech.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *