Audi: zaparkuj samochód przez….smartfon

Audi: zaparkuj samochód przez….smartfon

Ktoś w Audi musiał mieć wielkie problemy z zaparkowaniem samochodu przy centrum handlowym. Stąd zapewne zrodził się pomysł na system automatycznego parkowania przy użyciu smartfonu. To nie żart. Pierwszy parking dostosowany do nowej technologii właśnie powstaje w Niemczech.

Wyobraźcie sobie miły scenariusz. Podjeżdżacie pod główne wejście centrum handlowego, wysiadacie z samochodu i ruszacie na zakupy. Zaraz, zaraz. A co z samochodem? Otóż to. Jeśli macie prototypową wersję Audi A7 to wyciągacie telefon, uruchamiacie aplikację Piloted Parking a samochód sam odjeżdża. Tak, to nie pomyłka. Odjazd bez kierowcy! I co dalej?

Dalej powoli i dość majestatycznie samochód wjeżdża na parking i wyszukuje wolne miejsce a następnie parkuje. Oczywiście przemieszcza się z odpowiednim wspomaganiem.  W samochodzie wbudowano dwa czujniki radarowe, szerokokątną kamerę (docelowo mają być 4) i 8 czujników ultradźwiękowych  a także system skanowania laserowego. To nie wszystko.

Poprzez WLAN, czyli internet bezprzewodowy samochód komunikuje się z infrastrukturą parkingu. Kluczowy jest komputer parkingu, który dzięki zapisanej dokładnej mapie parkingu prowadzi samochód jak po sznurku. Jest to możliwe dzięki czujnikom laserowym, które przydają się do monitorowania przejazdu i rejestracji.  Zanim samochód wjedzie na parking system wyszukuje wolne miejsce parkingowe i jak w tradycyjnej nawigacji wyznacza najkorzystniejszą trasę dojazdu. Audi pozostaje tylko dojechać a następnie samodzielnie zaparkować, wyłączyć silnik i zaryglować zamki. A co potem?

Potem znów trzeba sięgnąć do smartfonu. Przywołać samochód i zabawa zaczyna się od nowa. Wyznaczanie trasy przejazdu do zapamiętanej pozycji, gdzie kierowca opuścił samochód.  I Audi rusza. Oczywiście nie beznamiętnie. Jeśli tylko na drodze stanie przeszkoda natychmiast się zatrzyma. W końcu bezpieczeństwo ma priorytet.

Na koniec krótko o dostępności. A7 ma wbudowany prototypowy system. Parking powstaje w mateczniku firmy: w Ingolstadt. A dostępność? Cóż. Na razie trzeba poczekać.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *