Automatyczna kosiarka z mapą trawnika

Automatyczna kosiarka z mapą trawnika

Gadżet czy praktyczny pomocnik w ogrodzie? Opinie są podzielone. Szczególnie ogrodnicy mają sporo do zarzucenia:  skoszona trasa pozostaje na trawniku, co może się odbić negatywnie na jego kondycji. A do tego jeszcze zwykle kosiarki jeżdżą po trawniku w losowo wybranym kierunku co sprawia, że koszenie trwa dłużej i nie jest wcale takie efektywne. Oto w jaki sposób Bosch odpiera zarzuty.

Koszenie zautomatyzowane

Wystarczy tylko jednorazowo zainstalować i zaprogramować urządzenie. Sam proces koszenia przebiega automatycznie i nie wymaga udziału lub nadzoru właściciela ogrodu. To duże ułatwienie zwłaszcza dla właścicieli dużych ogrodów, bo kosiarka Bosch Indego jest przeznaczona do trawników o powierzchni do 1000 m2.

Programowanie i instalacja

Instalacja oznacza przeprowadzanie przewodu, który wyznacza granice trawnika.  Dzięki niemu kosiarka “wie” gdzie nie może dalej się poruszać. Niemniej jak zachwala Bosch robot i tak samoczynnie tworzy wirtualną mapę ogrodu i na jej podstawie przygotowuje trasę.

Programowanie oznacza wyznaczenie odpowiedniego terminarza pracy: określone dni i godziny. W pamięci można zapisać do pięciu programów koszenia, np. do pielęgnacji trawy wiosną, latem i jesienią.

Koszenie równoległe

Większość automatycznych kosiarek kosi trawnik w całkowicie przypadkowy sposób: po dojechaniu do krawędzi trawnika zmieniają kierunek pod losowym kątem, koszą dalej i znów odbijają się od kolejnej krawędzi. To wyjątkowo nieefektywna metoda koszenia, bo większość trawnika zostaje skoszona kilkukrotnie, podczas gdy niektóre miejsca pozostają nieskoszone.

Kosiarka automatyczna Bosch eliminuje ten problem; dzięki systemowi LogiCutTM kosiarka najpierw objeżdża granice trawnika i odnajduje większe obiekty w ogrodzie (np. drzewa) tworząc mapę ogrodu. Po jej opracowaniu zaczyna kosić trawnik w najbardziej efektywny sposób, tj. równoległymi pasami. Dzięki temu koszenie kosiarką Bosch Indego jest nie tylko zdecydowanie dokładniejsze, ale także szybsze – inne kosiarki automatyczne potrzebują od 2 do 3 razy więcej czasu na skoszenie tej samej powierzchni.

Do 200 metrów kwadratowych na jednej baterii

Zasilana akumulatorem litowo-jonowym kosiarka Bosch może skosić do 200 metrów kwadratowych trawnika na jednym cyklu ładowania. Gdy poziom naładowania spada poniżej określonego poziomu, kosiarka – dzięki wykonanej mapie ogrodu – bez problemu sama wraca do stacji dokującej i zaczyna ładować akumulator. Po naładowaniu akumulatora, które trwa zaledwie 50 minut, kosiarka sama wraca do pracy zaczynając od miejsca, w którym przerwała koszenie.

Wysokość koszenia można ustawić w 10 stopniach, od 20 do 60 mm. Urządzenie rozdrabnia ściętą trawę, która szybko ulega rozkładowi i dodatkowo nawozi trawnik.

Krótko o kosztach

Zalecana przez producenta cena detaliczna brutto wynosi  6 599,00 PLN. Urządzenie będzie sprzedawane w opakowaniu kartonowym wraz ze stacją dokującą, przewodem ograniczającym o długości 300 m oraz 600 kołkami mocującymi. Pytanie: czy za wspomniany budżet opłacimy domowego ogrodnika odpowiedzialnego za utrzymanie trawnika i jeszcze zaoszczędzimy?

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *