Bosch: redukcja zużycia energii o 40%

Bosch: redukcja zużycia energii o 40%

Pobór energii mniejszy aż o 40%? To możliwe, jakkolwiek wiele zależy od punktu odniesienia. Niemniej w nowoczesnym domu prądożerne urządzenia powoli tracą rację bytu. To konsekwencja powolnego wymuszania przez UE budowy domów o coraz niższym zużyciu energii w skali rocznej. A także takich projektów UE jak ATLETE (Appliance Testing for Energy Label Evaluation), by poprawić nadzór nad rynkiem AGD i oznakowaniem energooszczędnych produktów.

Stąd w branży AGD coraz większa presja na obniżenie zużycia energii przez sprzęt, który jest nieodzowny w każdym domu. Na celowniku są obecnie pralki (właśnie trwa duży ogólnoeuropejski test 50 pralek w ramach projektu ATLETE II) i zmywarki, które łączy jedno: największy pobór energii następuje w chwili podgrzania wody. Jak zatem ograniczyć zużycie energii? Bosch nazwał swoje rozwiązanie VarioPerfect.

Zgodnie z nową modą użytkownik ma wybór trybu pracy pralki. Jak nazywa to dział marketingu: dostosowanie do indywidualnego trybu życia użytkownika. A precyzyjniej? Dwie opcje wyboru: bardziej eko i mniej eko. W obu ten sam rezultat w postaci dobrze wypranej odzieży. Ale jakże odmienne dotyczące czasu i zużytej energii. Opcja bardziej energooszczędna nazwana EcoPerfect umożliwia redukcję zużycia energii nawet o 40%. Ale za cenę dłuższego czasu prania (m.in. wolniejsze podgrzewanie wody). I stąd klasa efektywności energetycznej A+++. W przypadku TimePerfect można zaoszczędzić jedynie czas: nawet o 60%. I trzeba się liczyć z tym, że by skrócić czas prania pralka potrzebuje więcej energii na szybsze podgrzanie wody.

Co ważne nowy system jest stosowany we wszystkich pralkach w gamie, więc nie trzeba od razu inwestować w bardzo drogie modele by mieć bardziej energooszczędne AGD w domu.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *