Burze szkodliwe dla elektroniki. Jak się chronić?

Burze szkodliwe dla elektroniki. Jak się chronić?

Problem nie tylko nowoczesnych domów. Jak ochronić sprzęt elektroniczny podczas burzy? Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest prosta. Po prostu odłączyć sprzęt od sieci. Co bardziej zapobiegliwi mogą jeszcze odkręcić przewody antenowe od tunerów DVBT-T czy satelitarnych. Ale czasem i to nie wystarczy. Oto ciekawa publikacja o zagrożeniach dla elektroniki w związku z wyładowaniami atmosferycznymi.

Sezon na burze z piorunami

Przed nami okres gorących, słonecznych dni. Niestety, letniej aurze często towarzyszą także gwałtowne zmiany pogody – ulewy, huragany, gradobicie, a także silne burze z piorunami. Skutki tych nagłych wyładowań atmosferycznych mogą być zgubne dla naszych urządzeń elektronicznych. Jak ochronić sprzęt przed zniszczeniem? Wbrew pozorom nie jest to trudne.

Burza jest najgwałtowniejszym ze zjawisk pogodowych z jakim możemy spotkać się w naszym kraju. W Polsce 70 procent wyładowań występuje w okresie wakacyjnym, jednak przyjmuje się, że sezon burzowy rozpoczyna się już w kwietniu i trwa nawet do ostatnich dni września. Częstotliwość występowania wyładowań atmosferycznych zdecydowanie przeważa na południu Polski. Podhale i Bieszczady to prawdziwi rekordziści pod tym względem. W ciągu roku notuje się tam nawet 34 dni pod znakiem silnych grzmotów!

Szkody materialne po burzach

Każdego roku gwałtowne fale burz powodują duże spustoszenia i liczne szkody materialne. Uszkodzeniom ulegają m.in. stacje transformatorowe, rurociągi oraz kable łączności. Silne wyładowania są przyczyną 800 – 1100 pożarów w ciągu roku. Przeciętne natężenie prądu w błyskawicy wynosi ok. 20 000 A (dla porównania, żarówka 75 – watowa pobiera prąd o natężeniu 1/3 A). – Podczas wyładowania atmosferycznego emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu i szerokim widmie częstotliwości. Jeżeli wyładowanie nastąpi w pewnej niedużej odległości od urządzenia elektronicznego to może nastąpić uszkodzenie tego sprzętu mimo braku jakiegokolwiek połączenia z zasilaniem – tłumaczy dr Zenon Nieckarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Piorunochron nie zawsze wystarczy

Pomimo dużej świadomości niebezpieczeństwa płynącego z tytułu gwałtownych wyładowań, wciąż niewiele obiektów użytkowych posiada odpowiednie zabezpieczenia. Najbardziej rozpowszechnioną metodą ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi są instalacje odgromowe, umieszczane nad obiektami chronionymi, powszechnie nazywane piorunochronami. Prawidłowo zainstalowane piorunochrony gwarantują niewielkie prawdopodobieństwo przeniknięcia wyładowania do wnętrza budynku, jednak ogromna energia błyskawicy uderzającej w budynek, bądź w jego pobliżu  może spowodować uszkodzenia wrażliwego sprzętu elektronicznego.- Skutki wyładowań atmosferycznych oprócz zniszczonego sprzętu to także możliwa utrata danych gromadzonych na twardych dyskach komputerów – ostrzega Dariusz Koseski, wiceprezes Schneider Electric.

Urządzenia przeciwprzepięciowe

Najskuteczniejszą ochronę gwarantuje nam zainstalowanie wielopoziomowych systemów zabezpieczeń. – Nie powinniśmy bazować jedynie na piorunochronach. Kompleksowe bezpieczeństwo zarówno sprzętu elektronicznego, jak i danych przechowywanych na dysku naszego komputera, zapewni profesjonalne urządzenie przeciwprzepięciowe –– mówi Dariusz Koseski.Na silne wyładowania najbardziej podatne są komputery. Uszkodzenia mogą nastąpić już na skutek niewielkich skoków napięcia. Na szczęście procesy zabezpieczeń są stosunkowo proste i bardzo skuteczne. Kiedy będziemy rozważać możliwości ochrony naszych komputerów, warto wziąć pod uwagę zakup listwy przeciwprzepięciowej. Dzięki niej napięcie o niebezpiecznej dla sprzętu wysokości zostaje znormalizowane do bezpiecznego poziomu. Cena listwy przeciwprzepięciowej jest nieporównywalnie niższa niż koszty ewentualnych szkód, jakie powstałyby na skutek skoków napięcia w naszym gospodarstwie domowym.

Klasyka: UPS do komputera

O ochronę naszych danych w komputerze zadba zasilacz UPS. To urządzenie o podwójnej sile działania – oprócz funkcji standardowej listwy przeciwprzepięciowej, gwarantuje nieprzerwalną pracę naszych urządzeń elektronicznych. Warto zaopatrzyć się w zasilacz UPS, jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, w której nagły brak zasilania zmusza nas do przerwania czynności wykonywanych na komputerze. Działanie zasilacza umożliwia nam podtrzymanie pracy komputera i chroni przed utratą cennych danych. Zasilacz UPS doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji, nieważne, czy pracujemy w domu, czy w firmie.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *