Cyfryzacja radia w nowoczesnym domu

Cyfryzacja radia w nowoczesnym domu

Od kilkunastu dni trwa w Polsce pierwsza regularna transmisja programów radiowych wg. nowego standardu – DAB+. Jako pierwsze wystartowało Polskie Radio z gamą własnych programów: Jedynka, Dwójka, Czwórka, RDC, Trójka, PR24, Zagranica, Katowice. Wprawne oko dostrzeże hasło: nowy standard. O co chodzi? O powoli następującą cyfryzację radia. Z klasycznego analogu przesiadamy się bowiem na jakże nowoczesną “cyfrę”. Nowoczesną? Technologia nie należy do najnowszych a ponadto za sprawą samych nadawców jakość cyfrowego radia nie zawsze jest taka jakiej można było oczekiwać. Czasem brzmi tak, jak pierwsze “empetrójki” ściągane z sieci. W trakcie testów, które trwały od kilku lat jakość jednak była także miłym zaskoczeniem. Niektóre rozgłośnie zapewniały bowiem znacznie lepszy bitrate, co łatwo było usłyszeć na dobrym sprzęcie. Dobrym? Istotne jest bowiem czego używamy do odbioru. A jak to jest w nowoczesnym domu?

W nowoczesnych instalacjach bazujących na multiroom radio było tylko jednym ze źródeł muzyki. Zwykle było to klasyczne analogowe radio FM. Nikt specjalnie nie akcentował funkcjonalności tradycyjnych tunerów. Dlaczego? Wraz z rozpowszechnieniem mediów cyfrowych takich jak przenośne odtwarzacze mp3 i szczególnie popularne modele iPodów – łatwiej było wpiąć bogate archiwum muzyki, by z niego czerpać do woli w każdym miejscu domu. Ponadto dodano kolejną funkcjonalność. W USA rośnie popularność radia satelitarnego Sirius XM. Ponadto do dyspozycji są coraz bogatsze serwisy internetowe z rozgłośniami z całego świata. I to nie tylko w Ameryce. Z bogatej kolekcji rozgłośni można także korzystać w Europie. Także i w naszym kraju.

Zasadne wydaje się pytanie. Skoro poprzez panel w ścianie mamy do dyspozycji ogromny katalog stacji radiowych z całego świata, to czy DAB+ będzie sensowną alternatywa? Raczej nie. Tym bardziej, że na razie zasięg emisji ograniczono do Warszawy i okolic oraz aglomeracji Śląskiej. Oczywiście zasięg będzie systematycznie rósł do grudnia 2020 roku a mapę kolejnych nadajników można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym Polskiego Radia: dabplus.polskieradio.pl. Naturalnie wszędzie tam, gdzie dostęp do internetu jest dość słaby – radio będzie dalej odgrywało istotną rolę. Pytanie, czy przy przejściu na cyfrowy DAB+ zasięg emisji będzie taki sam jak obecnej analogowej transmisji poprzez FM?

Korzystać zatem z DAB+ w domu, czy też nie? A dlaczego nie? Z pewnością, jeśli tylko istniejący system audio, czy multiroom będzie można rozbudować o moduł DAB+ (to ważne: DAB+ a nie DAB), to wówczas łatwo będzie o radio w całym domu. W przypadku tradycyjnych amplitunerów kina domowego zapewne trzeba będzie zainwestować w oddzielny sprzęt wzorem odbiorników TV przy cyfryzacji telewizji. Albo wymienić amplituner. Oczywiście na lepszy i nowszy. Ale czy to rzeczywiście konieczne?

Na koniec film o radiu w nowoczesnym domu. Radiu, które można zainstalować w ścianie każdego pokoju. I wzbogacić o przydatne moduły. Jakie? Choćby dodatkowy głośnik albo ścienną stację dokującą dla iPoda.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *