Czujnik parametrów powietrza w nowoczesnym domu

Czujnik parametrów powietrza w nowoczesnym domu

Monitorowanie powietrza w nowoczesnym domu? Zasadne wydaje się pytanie: po co? Jest kilka powodów. Zacznijmy od wydawać, by się mogło – najbardziej banalnego: bezpieczeństwa. Choć do tematu bezpieczeństwa używa się wielkich słów, to zwykle spływają one po nas jak woda po kaczce. A nie powinny.

Przekroczenie limitu tlenku węgla może być zabójcze w skutkach. Dla wszystkich domowników bez wyjątku.Innymi słowy: czad jest groźny dla wszystkich. A co to ma wspólnego z nowoczesnym domem?

Zacznijmy od pytania. A skąd w nowoczesnym domu zagrożenie czadem? Wystarczy zacytować Komendę Główną Straży Pożarnej:

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin. Czad powstaje w  wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Wbrew pozorom problem dotyczy nie tylko starych domów z domownikami w podeszłym wieku. Z problemem mogą się również stykać mieszkańcy mieszkań po remoncie, w których uszczelniono okna a także domów czy lokali, w których nie zweryfikowano drożności przewodów wentylacyjnych albo samego systemu wymuszonej wentylacji. Stąd obecność odpowiedniego czujnika jest jak najbardziej pożądana. W przypadku domu inteligentnego dobrym rozwiązaniem może być czujnik, który łączy się z instalacją domu zautomatyzowanego. Oto przykładowy model firmy Jung.

W razie przekroczenia ustalonych poziomów tlenku sygnał jest automatycznie wysyłany do systemu umożliwiającego automatyczne uchylanie i zamykanie okien. Albo do sterownika odpowiedzialnego za pracę wentylatorów. A ich zadaniem jest przywrócenie poziomu tlenku węgla do właściwego poziomu.

Przy okazji czujnik może także przydać się do monitorowania wilgotności i temperatury. Tym samym w grę wchodzi współpraca z klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem. Wszystko w ramach systemu KNX. A jak to wygląda w praktyce? Do obejrzenia na filmie.

A na koniec krótko o estetyce. Czujnik wcale nie musi wyróżniać się w pomieszczeniach. Paleta wykończeń i kolorostyki jest na tyle duża, że sprzęt może zgrać się z wyposażeniem całego domu. Z wersji kolorystycznych można wymienić takie kolory jak biały, kość słoniowa, jasnoszary, czarny, aluminium, stal nierdzewna, antracyt, chrom, mosiądz  w kilku odmianach. Dla każdego coś miłego. Nawet w temacie bezpieczeństwa.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *