Dom inteligentny po angielsku: nagroda CEDIA

Dom inteligentny po angielsku: nagroda CEDIA

Inteligentny dom dla czteroosobowej rodziny. I do tego uhonorowany nagrodą Crestron Integration Awards 2012 w kategorii Most Distinctive DigitalMedia™ Installation. Innymi słowy najbardziej wyróżniająca się instalacja cyfrowych systemów multimedialnych. I przy okazji uhonorowany tytułem instalacji miesiąca przez organizację CEDIA. A gdzie się mieści? Ograniczmy się do kraju. W Anglii.

Za instalację odpowiada angielski Smartcomm, który miał nie lada zadanie. Podstawowym zadaniem była integracja systemów odpowiadających za kontrolę wody, bram, domofonu, rozwiązań okiennych (rolety, zasłony), oświetlenia i multimediów. Zarządzanie instalacją oparto na rozwiązaniach firmy Crestron. Właściciele już wcześniej korzystali z automatyki domowej, więc życzyli sobie by nowy system zapewniał co najmniej nie gorsze możliwości niż dotychczas.

Szał z ekranami i bezpieczeństwem

Z katalogu firmy wykorzystano m.in. szereg paneli dotykowych, które zainstalowano w całym budynku. Domownicy korzystają z ekranów przenośnych MTX-3 z wyświetlaczami 2,8″ a także większych TPMC6 z matrycami 5,7 cala i TPS-6. A to nie wszystko: głównym ekranem sterującym jest 12 calowy model V-12 w kuchni. Uzupełniają go 15 calowy V-15 w szatni i dodatkowy TPMC-9. Jakby tego było mało są jeszcze dwa iPady z zainstalowaną aplikacją Crestrona.

Każdy z ekranów jest sprzęgnięty z instalacją domofonową. Dzięki temu z dowolnego miejsca domu można rozmawiać z osobą przy bramie. Dzwonka też nie sposób przegapić: dźwięk słychać z głośników mocowanych w sufitach. Zresztą przyjazd jakiegokolwiek gościa jest ściśle kontrolowany. Z instalacją połączono nawet kamery na osiedlu. A to oznacza, że nawet w sypialni czy łazience można szybko sprawdzić kto zmierza z wizytą.

Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych

Dom położony jest w środku wsi, więc właściciele duży nacisk położyli na prywatność. System Crestrona wyposażono w rozwiązanie ANPR, które służy do rozpoznawania samochodów mieszkańców i gości. Rozpoznawanie jest możliwe dzięki funkcji podglądu tablic rejestracyjnych. Jeśli danego numeru nie ma w bazie brama pozostanie zamknięta. W przypadku samochodów domowników brama jest automatycznie otwierana. Nie trzeba nawet sięgać po pilota jak to ma miejsce w przypadku klasycznych rozwiązań.

Oświetlenie: wedle potrzeb i oszczędzania energii

Programy oświetlenia dostosowano do poszczególnych domowników. Niemniej są pewne sceny wspólne. Dobrym przykładem jest powitalna dla wszystkich wchodzących do domu i pożegnalna podczas opuszczania. Przy powitalnej wystarczy jedno dotknięcie ekranu, by uruchomić scenę dla określonego domownika. Podczas opuszczenia domu program pożegnalny wyłącza oświetlenie w całym budynku.

Oświetlenie w mniejszych i rzadziej używanych pomieszczeniach kontrolowane jest przez czujniki ruchu. Dzięki temu uniknięto problemów z niepotrzebnym zużyciem energii w sytuacji, gdy nikt nie korzysta z danego miejsca.

Multimedia: zautomatyzowane telewizory

To dopiero gadżet: telewizor samoczynnie odsuwany od ściany. 50 calowy LG podwieszono w pokoju gier na specjalnym uchwycie. Dzięki zmotoryzowaniu uchwyt przesuwa telewizor od ściany nad wypoczynek a następnie obniża i ustawia pod optymalnym kątem (wstępnie ustawiony – można jeszcze korygować kąt przy użyciu pilota). Gdy TV jest niepotrzebny, telewizor wraca na swoje miejsce pod ścianę by nie przeszkadzać domownikom. Zresztą to nie jedyny podwieszany TV w domu. Kolejne są w kuchni i siłowni.

W domu wygospodarowano jeszcze miejsce na rodzinny salon z największym telewizorem: 85 calową plazmą. A jak plazma to Panasonic. Z całym szacunkiem dla Korei. Do tego Blu-ray Sony i przenośny pilot z ekranem dotykowym 5,7 cala.

Wzmianka o systemie multiroom. Zaprojektowano go tak, by muzykę było słychać tylko w tych pomieszczeniach, które akurat są używane.

Piwniczka na wino

W domu nie mogło zabraknąć odpowiedniego miejsca na wino. Ingerencja automatyki dotyczy nie tylko kontroli optymalnych warunków do przechowywania wina. Nadzór dotyczy także oświetlenia oraz drzwi. Dość nietypowe drzwi otwiera się pilotem, gdyż horyzontalnie umieszczone nie łatwo byłoby podnieść. Jest zatem odpowiedni silnik, by podnosić drzwi, albo jak kto woli: szklany właz.

Domowe obserwatorium

Crestron twierdzi, że dom Berkshire to drugi taki projekt na świecie w którym system automatyki domowej połączono z teleskopem. Teleskop przesyła przechwycone obrazy konstelacji gwiazd bezpośrednio do laptopa w których z dnia na dzień rośnie cyfrowa biblioteka zdjęć. Co ciekawe podgląd zdjęć jest dostępny z każdego ekranu w domu, więc komu się nie chce: wcale nie musi schodzić do pokoju w którym akurat znajduje się laptop.

Koszty i czas realizacji

Zwykle o pieniądzach mało kto wspomina. Niemniej instalatorzy podają szacunkową wartość projektu: 500 000 funtów. I jednocześnie ujawniają ile czasu zajęła im realizacja projektu: 2 lata.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *