Domy efektywne energetycznie: zwycięskie projekty

Domy efektywne energetycznie: zwycięskie projekty

Spojrzenie na domy efektywne energetycznie z perspektywy studentów uczelni technicznych. W ramach konkursu na stworzenie projektu domu jednorodzinnego. A wszystko tuż przed wprowadzeniem w życie pierwszego etapu zmian z warunkach technicznych.

Prace studentów musiały być zgodne z wymogami warunków technicznych jakie wchodzą w życie 1 stycznia 2014 roku. Prof. Dariusz Gawin z Politechniki Łódzkiej podkreślił, że:

Szczególnie istotna była kompleksowość projektu, twórcy musieli także wykazać się interdyscyplinarnością i znajomością wielu aspektów budownictwa efektywnego energetycznie. Nie bez znaczenia była sama architektura obiektu, jego funkcjonalność i estetyka. Takie wymagania stawia bowiem dziś przed nami wszystkimi rynek. Zrozumienie potrzeby mądrego oszczędzania czy znajomość koncepcji „Trias Energetica” wśród przyszłych architektów i inżynierów budowlanych to podstawy, na których będziemy dosłownie budować naszą przyszłość.

Jury w składzie: prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin z Politechniki Łódzkiej, dr hab. inż. Abdrahman Alsabry, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz z Politechniki Krakowskiej, mgr inż. arch. Artur Wójciak z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji ROCKWOOL Polska wyróżniło kilka prac. Podstawą oceny było zwrócenie uwagi na oszczędność energii – redukcję kosztów utrzymania i wpływu budynków na środowisko. Oszczędność nie za wszelką cenę – istotne było uzasadnienie ekonomiczne przy zachowaniu komfortu użytkowania i estetyki.

Nagrodzono dwa projekty. Pierwsze miejsce przyznano pracy zespołu, który tworzą Joanna Gil, Anna Grudzińska i Agata Potaczek. Drugie miejsce zajął projekt również trzech studentek (Agata Czapkiewicz, Dagny Lietz i Dagna Mirecka).

Ponadto wyróżniono trzy prace. Projekt Marcina Plewy doceniono za analizę rozwiązań bryły pod kątem energooszczędności i przemyślanych rozwiązań w zakresie akustyki i nasłonecznienia. A ponadto za usytuowanie na działce prostej i spójnej formy architektonicznej.Projekt Moniki Najder i Moniki Ostrowskiej wyróżniono za szczegółową i dokładną analizę energetyczno – ekonomiczną i uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych. W pracy Mateusza Dworaka doceniono zaś ciekawą formę architektoniczną i kompleksowe rozwiązania w skali urbanistycznej.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *