Elipson: drzewo z grającymi owocami

Elipson: drzewo z grającymi owocami

Grające drzewo? Tego jeszcze nie było. Oto do czego prowadzi poszukiwanie pomysłu na oryginalne nagłośnienie. Alternatywa dla klasycznego stereo? Bardziej dla pomysłowego multiroom, w którym pierwsze skrzypce gra design. Oto pomysł Francuzów z zasłużonej dla historii audio marki Elipson.

Przy bardzo oryginalnym projekcie nie może obejść się bez nazwisk. To podstawa do uzyskania bardziej niepowtarzalnego charakteru. Dla francuskiej firmy Elipson projekt opracowali Maurizio Galante, Tal Lancman i Jean-Yves Le Porcher. Idea była prosta: stworzyć system audio, który byłby pierwszym w branży audio zestawem z kolekcji haute couture. A to oznacza spore wymagania: organizację co najmniej dwóch pokazów kolekcji, rekomendację dla twórcy (bynajmniej nie krawca), ręczną pracę i wiele innych szczegółowych wymagań. To dla Elipson nie było szczególne wyzwanie, gdyż firma od lat znana jest z łączenia wyrafinowanego designu z elektroakustyką. Korzenie firmy sięgają bowiem 1938 roku. A zamiłowanie do kuli to już firmowa specjalność. Stąd akcent w SoundTree.

Ulubione przez Elipson kule wykorzystano w projekcie jako miejsce na głośniki. Zawieszone na elastycznych kolorowych przewodach mają przypominać owoce. W zależności od konfiguracji grających owoców może być 6 lub 12. Wszystkie z 4 calowymi głośnikami koaksjalnymi w których umieszczono niewielkie modele wysokotonowe. Osadzone w obudowie z włókna szklanego są na tyle lekkie, że nie ma ryzyka zerwania mocowania. Niemniej kompromis jest bardzo ważny: pusta obudowa bez wygłuszenia nie będzie dobrą komorą dla głośnika. Stąd wygłuszenie które wpływa na masę. Każdy „owoc” waży bowiem 2,5 kg.

Masywny pień (całość waży 25 kg) z którego wyprowadzono wszystkie gałęzie pełni podwójną rolę. To miejsce na subwoofer i wzmacniacz. Musi być zatem wystarczająco solidny, by uzyskać tak pożądaną głębię tonów niskich. W obudowie z popularnego MDF (zamknięta: bez portu Bass reflex) udało się zmieścić 8 calowy głośnik niskotonowy, więc na brak niskich tonów trudno narzekać.

Sound Tree to tylko aktywny zestaw głośników. Trzeba jeszcze do niego podłączyć odpowiednie źródło dźwięku. Elipson oczywiście ma swojej ofercie odpowiedni zestaw. A i bez niego cena jest odpowiednio wygórowana: 21 000 dolarów USA.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *