Europa przesiada się na sieć 5G

Europa przesiada się na sieć 5G

To było nie do uniknięcia. Wygodne sterowanie na odległość, streaming muzyki, filmy w jakości HD i wiele innych danych to ogromne wyzwanie dla sieci telekomunikacyjnych. Na tyle duże, że trwają już prace nad siecią 5G w Europie. Każdy system jest bowiem tak silny jak jego najsłabsze ogniwo. A w przypadku zdalnej kontroli i rosnącej funkcjonalności dzięki połączeniu z internetem, może okazać się, że obecna technologia już wkrótce przestanie być efektywna. A tym samym wszelkie gadżety i rozwiązania związane także z inteligentnym domem pozostaną jedynie zdane na łaskę ledwo działającej sieci. Pora na coś wydajniejszego niż 3G.

Utrzymanie tempa ewolucji nieustannie rozrastającego się zasięgu sieci bezprzewodowych wymagać będzie zastosowania technologii 5G: w ciągu nadchodzącej dekady, będziemy świadkami tysiąckrotnego wzrostu zapotrzebowania na wysokoprzepustowe łącza bezprzewodowe. Możliwość komunikowania ze sobą miliardów urządzeń stworzy szereg nowych, fascynujących możliwości dla biznesu, a dostęp do łączy radiowych pozwoli każdemu na korzystanie z sieci z prędkością nawet 10 Gbit/s – sto razy szybciej niż najszybsze urządzenia mobilne dostępne obecnie na rynku.

Zespoły R&D Huawei już teraz prowadzą działania badawczo-rozwojowe na polu najbardziej zaawansowanych technologii prowadzących do standardu 5G. Jednocześnie Huawei jest aktywnym uczestnikiem i siłą napędową rozszerzania współpracy na rynku telekomunikacyjnym, m.in. poprzez udział w projekcie METIS. METIS to projekt zainicjowany wspólnie z Komisją Europejską w ramach 7. Programu Ramowego, w którym Huawei odgrywa rolę kluczowego dostawcy łączności radiowej. Firma była sponsorem zorganizowanego w ramach METIS zjazdu w Monachium, w którym udział wzięło ponad 140 badaczy, przedstawicieli biznesu i instytucji naukowych, aby wspólnie stworzyć podwaliny technologiczne dla rozwoju sieci 5G.

Dr Wen Tong, dyrektor laboratoriów technologicznych Huawei Communications, uważa, że powstanie sieci 5G przyspieszy proces integracji rynku ICT: „Bezprzewodowa łączność 5G otworzy nowe możliwości dostarczania niesamowitych wrażeń jej użytkownikom końcowym. Wideokomunikacja stanie się standardem, a konsumenci będą wykorzystywać urządzenia bezprzewodowe do natychmiastowej, zdalnej łączności, zupełnie jak gdyby spotykali się ze sobą twarzą w twarz. 5G będzie służyć do podłączenia do sieci bezprzewodowej ogromnej liczby urządzeń. W połączeniu z technologiami chmury obliczeniowej i Big Data oznacza to możliwość automatyzacji całego społeczeństwa”.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *