Husqvarna: wiosna nadchodzi

Husqvarna: wiosna nadchodzi

Wiosna nadchodzi? Trudno w to uwierzyć spoglądając przez okno. Husqvarna jednak twierdzi, że wiosna zbliża się wielkimi krokami i najwyższa pora myśleć o pracach ogrodowych. I wcale nie ma myśli o odśnieżaniu. Przed nami czas przycinania roślin.

Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, wielkimi krokami zbliża się wiosna. To znak, że pora zadbać o przydomowe drzewka, krzewy owocowe oraz żywopłoty. Wiosenne przycinanie roślin nie musi być ciężką pracą, a dobrze wykonane sprawi, że nasz ogród będzie powodem do dumy. Z pomocą odpowiednich narzędzi marzenie o pięknym ogrodzie stanie się rzeczywistością…

Drzewka i krzewy owocowe zazwyczaj przycina się późną jesienią lub zimą, kiedy roślina się nie rozwija. Jednak wiosną można przeprowadzić delikatniejszą wersję tego zabiegu. Dzięki temu nadamy gałęziom pożądany kształt i kierunek wzrostu. Szczególnie warto zadbać o żywopłoty. Ich największy przyrost przypada na koniec czerwca, później roślina rośnie wolniej i zachowuje kształt, jaki jej wcześniej nadaliśmy.

– Wiosną pędy są młode i miękkie. Jest to najlepszy czas dla ogrodników, aby przeprowadzić interwencję w koronach drzew i krzewów. Bez większego wysiłku można usunąć przeszkadzające pędy. Regulując nadmierny rozwój roślin, poprawiamy kondycję roślin – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Przed przystąpieniem do cięcia warto przyjrzeć się, które pędy wymagają usunięcia. Zbędne wyraźnie rosną do środka rośliny, przez co blokują dostęp światła innym, właściwie ukierunkowanym gałęziom. Dobrym rozwiązaniem jest także przerzedzenie gęsto rosnącej rośliny. W drzewkach owocowych należy przyciąć pędy rosnące ku górze i te, które przeszkadzają wierzchołkowi rośliny. W większych drzewach wysoko rosnące gałęzie najlepiej usunąć przy pomocy pilarki na wysięgniku. Pozwala ona na łatwy, bezpieczny i wygodny dostęp do odrośli.

– Symetryczny kształt koron drzewek owocowych, można osiągnąć przez skierowanie pędów bocznych do zewnątrz, a wierzchołkowych do góry. Prostym rozwiązaniem jest użycie do tego patyków bambusowych i łyka. Metoda ta sprawdza się także dla drzewek szpalerowych – dodaje Jerzy Banaszczyk.

Czym strzyc?

Narzędzia do pielęgnacji żywopłotów powinny być przede wszystkim ostre i czyste. Praca tępymi narzędziami spowoduje uszkodzenia pędów, co wygląda nieestetycznie, a w efekcie może doprowadzić do chorób roślin. Sprzęt powinien być dopasowany do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem są spalinowe nożyce do żywopłotów, gdyż pozwalają zaoszczędzić cenny czas, a podczas pracy nie będą przeszkadzać nam żadne kable. Dla użytkowników-amatorów, pielęgnujących swoje przydomowe ogrody właściwym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem. Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na długość listwy tnącej oraz odstęp pomiędzy nożami urządzenia. Z kolei profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę bardzo wydajną, o dobrym wyważeniu ze względu na duże powierzchnie do pielęgnacji. Pomocne mogą się także okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć miejsc trudnodostępnych.

Sprzęt dla każdego ogrodnika:

  • Husqvarna 226HD60S

To wytrzymałe, dwustronne nożyce do żywopłotu. Niezależnie od tego, jak duży czy trudny do przycięcia jest żywopłot, poradzą sobie z każdym obciążeniem. Solidna konstrukcja gwarantuje wytrzymałość i niezawodność. Wyposażone są  w silnik X-Torq®, który zwiększa wydajność pracy, wytwarzając maksymalną moc, w szerszym zakresie obrotów. Jednocześnie zużycie paliwa jest mniejsze o ok. 20%, a emisja zanieczyszczeń o ok.75%.

  • Husqvarna 327HE3X

Profesjonalne nożyce do żywopłotu na wysięgniku z regulowaną listwą tnącą. Silnik stanowi przeciwwagę dla listwy tnącej, co sprawia, że maszyna jest wyjątkowo dobrze wyważona i poręczna. Wysięgnik oraz regulowana listwa tnąca ułatwiają strzyżenie wysokich i niskich żywopłotów, bez pomocy drabiny czy podnośnika dźwigowego. Co więcej, wyłącznik automatycznie ustawia się w pozycji pracy (ON), aby rozruch przebiegał bez problemów.

  • Husqvarna 327HE4X

Są to nożyce dedykowane dla profesjonalnych użytkowników, wyposażone w bardzo długi wysięgnik o regulowanej listwie tnącej. Praca nimi jest niezwykle wygodna – do przycięcia wysokich żywopłotów nie zachodzi potrzeba użycia podnośnika czy drabiny, a ergonomicznie zaprojektowany silnik zapewnia dobre wyważenie. Napędzana silnikiem E-TECH® ze zmniejszoną emisją zanieczyszczeń.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *