IFA 2013: obiektyw do smartfonu?

IFA 2013: obiektyw do smartfonu?

Mamy świadomość, że bez smartfonu trudno się obyć w dzisiejszych czasach. W końcu to nasz łącznik z domem inteligentnym i swoisty pilot zdalnego sterowania domem. Ale czy gadżety takie jak obiektyw do smartfonu mają sens?

Nowe produkty wyglądają jak obiektywy, lecz w istocie są w pełni funkcjonalnymi aparatami fotograficznymi. Dzięki QX100 i QX10 można liczyć na znacznie wyższą jakość zdjęć niż do tej pory. Jakość zdjęć z „prawdziwego” aparatu. Jak to możliwe? Poniżej materiał prasowy Sony.

Obiektywy  są dostarczane w komplecie z uchwytem umożliwiającym błyskawiczną instalację na szeregu popularnych modeli smartfonów (szerokość 54 – 75 mm/maks. grubość 13 mm). Łączność z telefonem zapewnia technologia Wi-Fi, która powoduje także automatyczne uruchomienie najnowszej aplikacji Sony PlayMemories Mobile. W przypadku smartfonów z technologią NFC nawiązanie połączenia sprowadza się do jednego dotknięcia — bez wybierania żadnych skomplikowanych ustawień.

Po nawiązaniu połączenia można przystąpić do fotografowania… i odkryć mnóstwo nowych możliwości twórczych. Do podglądu komponowanego ujęcia i zmieniania ustawień służy wyświetlacz telefonu. Wykonane zdjęcia można też natychmiast zaprezentować znajomym — tak jak obrazy z każdego innego źródła.

Nowe modele Cyber-shot™ nie muszą być zainstalowane na telefonie: można je umieścić w dowolnie wybranym miejscu, a do wyzwalania migawki używać smartfonu. W ten sposób łatwo będzie wykonać udane autoportrety, zdjęcia sponad tłumu itp.

Ważący tylko 105 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick Micro) aparat Cyber-shot™ DSC-QX10 jest wyposażony w przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ o efektywnej rozdzielczości 18,2 megapiksela. Wysoka jakość obiektywu Sony G z mocnym, 10-krotnym zoomem optycznym pozwoli z łatwością zarejestrować szczegółowe zbliżenia osób, koncertów, imprez sportowych albo odległych elementów krajobrazu — niemożliwych do uchwycenia bez obiektywu zmiennoogniskowego. Wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShot kompensuje drgania aparatu podczas zdjęć z ręki i pomaga uzyskać stabilne filmy oraz ostre fotografie, nawet przy słabym świetle.

W modelu Cyber-shot™ DSC-QX100 zastosowano dużą matrycę obrazu CMOS Exmor R™ typu 1 cala, której efektywna rozdzielczość wynosi 20,2 megapiksela. Odznacza się ona wyjątkowo niskim poziomem szumów, co będzie natychmiast zauważalne na zdjęciach zrobionych w słabym oświetleniu: w pomieszczeniach, o zmierzchu i w podobnych warunkach, które dla wielu kamer i smartfonów stanowią barierę nie do pokonania. Komponowanie ujęć i wybieranie ustawień przysłony, kompensacji ekspozycji, trybu fotografowania/filmowania itp. jest możliwe przy użyciu dużego, dotykowego ekranu smartfonu. Zewnętrzny aparat daje bez porównania więcej możliwości kształtowania obrazu niż aparat w smartfonie, by wspomnieć tylko o możliwości pięknego rozmycia tła, możliwego dzięki matrycy znacznie większej niż w zwykłych telefonach. Projektanci zadbali o łatwy dostęp do wszystkich funkcji. Do nastawiania zoomu i wyzwalania migawki można nawet używać wydzielonych przycisków na samym aparacie. Szerokokątny obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* z zoomem optycznym 3,6x i stabilizatorem Optical SteadyShot gwarantuje jakość obrazu, jakiej można by się spodziewać po zaawansowanym aparacie kieszonkowym.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *