Inteligentna pralka? Bliżej nim nam się wydaje.

Inteligentna pralka? Bliżej nim nam się wydaje.

Inteligentna pralka? Z pewnością w ciągu kilku najbliższych lat czeka nas wysyp modeli, które będą się komunikować nie tylko ze smartfonami ale poprzez internet z dowolnym sprzętem mobilnym i stacjonarnym. A to nie wszystko. Także z…odzieżą w bębnie. Wszystko dzięki technologii zbliżeniowej NFC i tzw. tagom NFC. Producent odzieży może zapisać na tagu dane dotyczące nie tylko składu tkaniny ale także zalecenia dotyczące prania, które zostaną odczytane przez pralkę i uwzględnione podczas automatycznego wyboru najbardziej właściwego programu. To jeszcze przyszłość zanim technologia zostanie na dobre spopularyzowana. A co możemy już dziś?

Można już komunikować się z pralką poprzez smartfon. Najbardziej zaawansowane produkty są już dostępne w Japonii (np. Panasonic NA-VX8200) i w USA (Samsung WF457). W specjalnej aplikacji można np. zaplanować pranie i ustawić odpowiednią ilość detergentu i środków zmiękczających a następnie zbliżając smartfon do pralki przesłać program do urządzenia. Aplikacja w smartfonie przyda się także do monitorowania przebiegu prania a w razie potrzeby: także zdalnego wstrzymania prania. Smartfon może również służyć jako pośrednik pomiędzy pralką a centrum serwisowym, by przesłać szczegółowe dane na temat awarii urządzenia.

Poniżej film poświęcony technologii zbliżeniowej NFC w pralce.

Niezależnie od stopnia zaawansowania pralki: bardzo istotna jest energooszczędność. Unia Europejska wywiera coraz większą presję na producentów AGD. Oznaką tego są nie tylko specjalne etykiety z klasyfikacją efektywnością energetycznej ale także ogólnoeuropejskie testy pralek w ramach projektów UE takich jak ATLETE. Zważywszy na to, że już niebawem będą zaostrzane przepisy dotyczące budowy domów o coraz niższym zużyciu energii, produkty o większym poborze energii powoli tracą rację bytu. Im zatem nowocześniejsza pralka, tym powinna być bardziej energooszczędna.

A jak wygląda zaawansowana pralka ze sterowaniem smartfonem? Oto film z rynku japońskiego.

http://youtu.be/L2Lzr_wbge8

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *